Tag

Rusya

Rusya “Bahmut’u kontrol altına aldık” açıklaması yaptı, Kiev’den yalanlama geldi: Durum kritik, birliklerimiz savaşıyor

Rus paralı asker kümesi Wagner, Ukrayna güçleriyle ağır çatışmaların yaşandığı Bahmut kentinde tam denetimi sağladıklarını açıkladı. Wagner’in akabinde Rusya Savunma Bakanlığı da kentin Denetim altına alındığını duyurdu. Kiev’den ise argümana yalanlama geldi lakin kentteki durumun kritik olduğu belirtildi. Ukrayna Ordu Sözcüsü, “Bu İzah hakikat değil, birliklerimiz Bahmut’ta savaşıyor” dedi.

Rusya’da çıkan orman yangınlarında 21 kişi hayatını kaybetti

Rusya’nın Ural Federal Bölgesi’ne bağlı Kurgan’da 27 Nisan’da başlayan orman yangınları bugün söndürülebildi. Yangınlarda 21 şahıs hayatını kaybederken, 13 şahıs ise yaralandı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali ‘nükleer tesis’ statüsünde

Türkiye’nin güç bağımsızlığına Aka katkı sağlayacak olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali, taze yakıt çubuklarının yüklenmesiyle ‘nükleer tesis’ statüsüne kavuştu.

Erdoğan-Putin görüşmesinin detayları belli oldu! Rus turistler için Rebit Kart sistemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya başkanı Putin ortasında yapılan telefon görüşmesinin ayrıntıları muhakkak oldu. Türkiye’de tatil yapan Rus turistler için kolay ödeme sistemi olan Rebit Kart konusun üzerine çalışıldığı belirtilirken, süreç döneme yetişecek.

Muğla gelen turist sayısında ilk üç ayda yüzde 288’lik artış

Evvel pandemi, akabinde Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Aka düşüş yaşanan turist sayısında 2023 yılında rekor beklentisi artıyor.

ABD’ye ait gizli belgeleri sızdırdığı iddia edilen Jack Teixeira, annesinin evinde gözaltına alındı

ABD Savunma Bakanlığı’na ilişkin Ukrayna-Rusya Savaşı da iç birçok aktüel hususta “hassas ve yüksek derecede gizli malzemeler içeren” evrakları sızdırdığı argüman edilen 21 yaşındaki Jack Teixeira annesinin konutunda gözaltına alındı. O anlar kayıt altına alınırken Ulusal muhafızın kıyafetlerini bile giymesine müsaade verilmediği görüldü.

Rusya’daki yanardağ patlaması nedeniyle son 60 yılın en büyük kül istilası yaşandı

– Rusya’daki yanardağ patlaması nedeniyle nihayet 60 yılın en Aka kül istilası yaşandı Rusya’nın Kamçatka Bölgesi’ndeki Shiveluch Yanardağı’nda meydana gelen patlamanın akabinde yanardağın en az 50 kilometre yakınındaki yerleşim alanları külle kaplandı.

Putin’in gizli planı deşifre oldu: 2030 yılına kadar Belarus’u ilhak ederek Rusya Federasyonu’na katmayı hedefliyor

ABD Lideri Biden’ın sürpriz Kiev ziyareti ve sonrasında Rus başkan Vladimir Putin’in ulusa sesleniş konuşması dünya gündemine bomba üzere düştü. “Rusya’yı Cenk alanında yenmek imkansız. Ukrayna ne kadar Fazla uzun menzilli roket sistemi alırsa, biz de tehdidi o kadar ileri götüreceğiz” diyen Putin’in Belarus ile ilgili planı da deşifre oldu. Moskova’nın 2030 yılına kadar Belarus’u ilhak ederek Rusya Federasyonu’na iç etmeyi planladığı tez edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayan Putin, Rusya’nın Türkiye’ye yapacağı desteklere ilişkin bilgi verdi

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen 7.7 ve 7.6’lık zelzeleler sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak taziyelerini iletti. Putin, görüşmede Rusya’nın Türkiye’ye yapacağı takviyelere ait de bilgi verdi.

Alman Bild gazetesinde dikkat çeken Türkiye analizi

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Bild’de Türkiye ile ilgili dikkat çeken bir tahlil yayınlandı. Ukrayna-Rusya savaşının galibinin Türkiye olduğuna işaret edilen yazıda, Türkiye ve Rusya ortasındaki İhracat ve İthalat sayılarının bir yılda 2 katına çıkmasına değinildi. Haberde, 2022 yılında Rusya’nın Türkiye’nin en Aka ticaret ortağı olarak Almanya’nın yerini aldığı belirtildi.