ABD’ye ait gizli belgeleri sızdırdığı iddia edilen Jack Teixeira, annesinin evinde gözaltına alındı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 22, 2023 Yorum Yok

ABD’de internete sızdırılan gizli evraklar ile bir şahıs gözaltına alındı. ABD Savunma Bakanlığı’na ilişkin Ukrayna- Rusya Savaşı da iç birçok aktüel hususta “hassas ve yüksek derecede gizli gereçler içeren” evrakların sızdırdığı tez edilen 21 yaşındaki Jack Teixeira FBI tarafından düzenlenen operasyon ile Massachusetts‘te gözaltına alındı.

ANNESİNİN KONUTUNDA YAKALANDI

ABD basını Teixeira’nın, Massachusetts Ulusal Hava Muhafızları’nın istihbarat kanadında misyonlu olduğunu Anlatım etmişti. Gencin annesinin konutunda yakalandığı bildirilirken gözaltına alındığı anlara ait de manzaralar yayınlandı. Ulusal muhafızın kıyafetlerini bile giymesine müsaade verilmediği görüldü.

NE OLMUŞTU?

ABD’li yetkililer, sızdırılan dokümanların birinci olarak şubat ve mart aylarında toplumsal medya platformları Discord ve Telegram üzerinden paylaşıldığı fakat yeni ayrım edildiğini Anlatım etmiş, sızıntı hakkındaki soruşturma kapsamında Savunma Bakanlığı içindeki potansiyel suçlularında mercek altında olduğunu belirtmişti. Evrakların ABD istihbarat sistemine erişim sağlayan biri tarafından ele geçirilmiş ve sızdırılmış üzere göründüğünü aktaran yetkililer, birtakım içeriklerin en yakın ABD istihbarat ortaklarıyla bile paylaşılmadığına dair işaretler olduğunu belirtmişti.

İnternete 7 Nisan’da sızdırılan dokümanlar ortasında Rusya- Ukrayna Savaşı başta olmak üzere Rusya merkezli paralı asker şirketi Wagner’in Afrika’daki operasyonları, İsrail’in Ukrayna’ya silah yardımı sağlama yolları, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Rusya ile bağları hakkında gizli dokümanlar olduğu görülmüştü.

Öte yandan yetkililer, Ukrayna’daki savaşla ilgili sızdırılan evrakların gerçek üzere görünse de kimilerinin değiştirilmiş olduğu konusunda uyarmıştı. Sızdırılan evraklardan birinin 16 bin ile 17 bin 500 Rus askerinin öldürüldüğünü göstermesine Karşın ABD savunma yetkililerine nazaran Rusya’nın 200 binden Çok kayıp verdiği kamuoyuna açıklanmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir