Rusya’daki yanardağ patlaması nedeniyle son 60 yılın en büyük kül istilası yaşandı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 11, 2023 Yorum Yok

Rusya‘daki yanardağ patlaması nedeniyle nihayet 60 yılın en Aka kül istilası yaşandı

MOSKOVA – Rusya‘nın Kamçatka Bölgesi’ndeki Shiveluch Yanardağı’nda meydana gelen patlamanın akabinde yanardağın en az 50 kilometre yakınındaki yerleşim alanları külle kaplandı.

Rusya‘nın Kamçatka Bölgesi’ndeki en etkin yanardağ olarak bilinen Shiveluch Yanardağı yaklaşık 6 ay sonra yine harekete geçti. Rusya Bilimler Akademisi Irak şark Ünitesi Volkan ilim ve Sismoloji Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, yanardağ patlamasının akabinde 15 ile 20 kilometre yüksekliğe kül bulutları yükseldi. Kısa müddet içinde yayılan küller yanardağının en az 50 kilometre yakınındaki yerleşim alanlarını kapladı. Yanardağ etrafında rastgele bir tehlike yaşanmazken bölgeye yayılan küller hayatı durma noktasına getirdi. Bölge idaresi karayollarının trafiğe kapatıldığını duyururken okullar da süreksiz bir müddetliğine tatil edildi. Meskenlerin içme suyu çizgilerinin da ziyan görmesiyle musluklardan çamur aktığı ve bölge sakinlerine pak tedarik edilmeye çalışıldığı duyuruldu.

Son 60 yılın en Aka kül istilası

Rusya Bilimler Akademisi Irak şark Ünitesi Volkan ilim ve Sismoloji Enstitüsü Müdürü Aleksey Ozerov, Kamçatka’da hayatı nüzul eden kül istilasına ait yaptığı açıklamada, bölgeye yayılan küllerinin 6-8 santim kalınlığına ulaştığını ve bunun en nihayet 1964 yılında yaşandığını duyurdu. nihayet 60 yılın en Aka kül istilasına karşı Lokal idarelerden İzah gelmedi. sıhhat yetkilileri ise bölge halkını konuttan çıkmaması konusunda uyararak, kapı ve pencerelerin Yaş örtü ve havlularla kapatılması gerektiğini ve ciğerlerinden Sorun yaşayanların ise en yakın sıhhat kuruluşlarına başvurmasını istedi.

Öte yandan Shiveluch Yanardağ’ının kül püskürtmeye devam ettiği aktarıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir