Putin’in gizli planı deşifre oldu: 2030 yılına kadar Belarus’u ilhak ederek Rusya Federasyonu’na katmayı hedefliyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Şub 22, 2023 Yorum Yok

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin dün başşehir Moskova’da parlamento üyeleri ve askerlere bir konuşma yaptı. Ukrayna’yı işgal teşebbüsüne değinen Putin “Donbass sorununu çözmek için her şeyi denedik fakat batı Öbür bir senaryo için hazırlandı” dedi. Ukrayna’nın savaştan Evvel batı ile silah mutabakatları için temasa geçtiğini öne süren Putin, Rusya‘nın çıkarlarını ve pozisyonunu muhafazaya devam edeceğini söyledi.

“RUSYA’YI SAVAŞ ALANINDA YENMEK İMKANSIZ”

Putin “ABD Biricik taraflı olarak mutabakatlardan çıktı. Savaşı onlar başlattı ve biz Güç kullanarak durdurmak mecburiyetinde kaldık” diye konuştu. “Ukrayna’daki gidişatın sorumluluğu batı seçkinlerine aittir” diyen Putin, kelamlarına ” Rusya‘yı Cenk alanında yenmek imkansız. Ukrayna ne kadar Fazla uzun menzilli roket sistemi alırsa, biz de tehdidi o kadar ileri götüreceğiz” diye devam etti. Putin, Rusya ile ABD ortasında imzalanan ve kıtalararası nükleer balistik roket kabiliyetlerinin sonlandırılmasını içeren Yeni START mutabakatını askıya aldıklarını duyurdu.

SARMAT’I ATEŞLEDİ

Amerikan CNN International, ABD başkanı Biden Kiev’i ziyaret ederken Rusya’nın roket düğmesine bastığını lakin başarısız bir Deneyim gerçekleştirdiğini duyurdu. Putin tarafından beş Yıl Evvel duyurulan Sarmat isimli kıtalararası balistik füze, Joe Biden Kiev’deyken ateşlendi. CNN’ne bilgi veren kaynaklar, başarısız olan roket testini Moskova’nın Washington’a evvelce bildirdiğini söyledi. ABD, Batılı ülkeler tarafından ‘Şeytan’ ismi takılan 18 bin kilometre menzilli Sarmat’ın test edilmesini bir tırmanış olarak görmedi. CNN, Putin’in ulusa sesleniş konuşmasında başarısız roket denemesinden Laf etmediğini de ekledi. Rus ordusunun envanterine kısa müddette girmesi beklenen Sarmat füzesi, nükleer başlık taşıyabiliyor, şimal ve Güney kutbunu geçerek amaca ulaşabiliyor.

BELARUS PLANI

Öte yandan, Rusya’nın Belarus‘la ilgili planlarının sızdırıldığı tez ediliyor. Sızdırılan başkanlık evraklarında, Moskova’nın 2030 yılına kadar Belarus‘u ilhak ederek Rusya Federasyonu’na iç etmeyi planladığı tez edildi. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 2018’de kurduğu bir hükümet ünitesi olan Rusya Devlet Başkanlığı Hudut Ötesi İşbirliği Müdürlüğü tarafından hazırlanan dokümanlar, “Yahoo! News” ve Alman “Sueddeutsche Zeitung” gazetesi tarafından elde edilirken, gizli evrakın isminin “Rusya Federasyonu’nun Belarus‘taki Stratejik Hedefleri” olduğu belirtildi. Evraklar, Belarus‘u ilhak etmek ve “tarihi Rusya’nın bir kesimini restore etmek” için kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere üç mümkün yaklaşımı ortaya koydu.

LUKAŞENKO’DAN 150 BİN KİŞİLİK ORDU KURULMASI TALİMATI

Orta vadeli plan, Belarus‘un resmi olarak 2025 üzere erken bir tarihte Rusya’nın bir modülü olduğunu öngörürken, uzun vadeli plan ise 2023’e kadar 7 yıllık bir Vakit çizelgesi veriyor. Öte yandan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun, gönüllülerden oluşacak 100 ila 150 bin ortasında bir kara ordusu kurulması talimatı verdiği öğrenildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir