ABD’li Blinken’dan “Türkiye, Yunanistan’a saldırırsa ne yaparsınız?” sorusuna çok net yanıt

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Şub 22, 2023 Yorum Yok

Göreve başladığı iki yıldan beri Türkiye‘yi ziyaret etmeyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu hafta zelzele sebebiyle Türkiye‘ye geldi ve bir sıra görüşme gerçekleştirdi. Hafta sonu Adana’ya giden ve zelzele bölgesinde incelemelerde bulunduktan sonra pazartesi günü Ankara’da mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Blinken, Türkiye‘den ayrıldıktan sonra Yunanistan‘a gitti.

“YUNANİSTAN’IN TÜRKİYE’YE Çabucak YARDIM ETMESİ çok ÖNEMLİYDİ”

Yunanistan‘da bir sıra temasta bulunan Blinken, Yunan medyasına konuştu. Yunanistan‘ın Fazla izlenen televizyon kanallarından Mega’ya konuşan Blinken, Türkiye- Yunanistan bağları ile ilgili kapsamlı açıklamalarda bulunarak, Türk yetkililerle yaptığı görüşmenin ayrıntılarını da paylaştı. Blinken, Türkiye‘ye gelmesinin öncelikli sebebinin zelzele felaketi olduğunu söylerken, ” Yunanistan‘ın Türkiye‘ye Çabucak yardım etmesi Fazla kıymetliydi. Türk arkadaşlarımla görüştüğümde Fazla sayıda Yunanistan vatandaşının bölgeye yardıma koşmasının Fazla Kıymetli olduğunu söylediler. Bence bu durum daha âlâ bir atmosfer yaratıyor Lakin hem Yunanistan’da hem de Türkiye‘de seçim vakti ve seçimler her Vakit işleri karmaşık bir hale getirir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Blinken dün Ankara’da bir ortaya gelmişti.

“BİZ TÜRKİYE VE YUNANİSTAN’I BİRLİKTE GÖRMEK İSTİYORUZ”

Türkiye ve Yunanistan’ın sakinliğe devam etmesini ümit ettiğini ve istikbal aylarda iki ülke ortasında diyalog ve diplomasi üzere mevzularda tahlile ulaşılmasını beklediğini söyleyen Blinken, “ABD için Türkiye ve Yunanistan’ın yakın müttefik, yakın partner ve yakın arkadaş olması Kıymetli zira biz onları Birlikte görmek istiyoruz” dedi. Blinken her iki ülkenin de karşı karşıya gelmemesi durumunda fırsatların artacağına da dikkat çekti.

“İNSANLAR YIKILMAMIŞ OLSA BİLE KONUTLARINA GİTMEYE KORKUYOR”

Antakya’da evvelki gün meydana gelen zelzele ile ilgili de konuşan Blinken, “Türkiye büsbütün zelzelenin yaralarını sarmaya odaklanmış. Dün bir artçı daha yaşandı. Beşerler korkmuş durumda. Zelzeleden kurtulanlar korkmuş. Beşerler konutları yıkılmamış olsa bile meskenlerine gitmeye korkuyorlar” dedi.

YUNAN GAZETECİ İSİM VERMEDEN TÜRKİYE’Yİ İŞARET ETTİ

Sözcü gazetesinde yer Meydan habere nazaran Blinken, Yunan gazetecinin İsim vermeden Türkiye’yi işaret ederek, “Peki bir NATO üyesi ülke Öbür bir NATO üyesi ülkeye saldırırsa ne olur” sorusuna ise “Elbette bu Cin varsayımsal sorulara Karşılık vermeyeceğim. Lakin söyleyebileceğim şey Tüm dostlarımızın diplomasi yoluyla barışçıl bir formda sıkıntıları çözmeye çalışmasını desteklemektir. Tarafların provokatif atılımlar ve açıklamalar yapmamasını istiyoruz” cevabını verdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir