Marmaris Esnaf Odası’nın depremzedeler için projeleri devam ediyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Şub 21, 2023 Yorum Yok

Muğla’nın Marmaris ilçesi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Mehmet Ayyıldız, Kahramanmaraş zelzelelerinin akabinde Marmaris’e gelen depremzedeler için çalışmaları sürdürdüklerini Anlatım ederek, “İlçemize yerleşmek isteyenler için de tahlil teklifleri bulmak için çalışıyoruz” dedi.

Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 vilayette yıkımlar yapan sarsıntıların Çabucak akabinde 13 tırı kıyafet, besin, içecek, ısınma, sıhhat ve hijyen gereçleri ile doldurarak gereksinim sahibi bölgelere gönderildiği belirtildi.

’13 tırımız acil formda hazırlanarak bölgeye gitti’

Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Mehmet Ayyıldız “6 Şubat’ta bütün Türkiye üzere Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar ailesi ile Bir arada bizlerde depremzede kardeşlerimize elimizden geldiğince yardım ettik ve yardım etmeye devam ediyoruz. Birinci günden itibaren içinde kıyafet yiyecek Meşrubat olan 13 tırımızı Çabucak acil bir formda zelzele bölgesine ulaştırdık. Depremzede kardeşlerimizle Çabucak irtibat kurmaya başladık ” diyerek bölgeye giden yardımların devam ettiğini Anlatım etti.

‘İlçemize gelen depremzedelerimiz için de Çabucak organize olduk’

Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Ayyıldız “Tabii bu süreç başladıktan sonra Marmaris bölgemize Fazla sayıda sarsıntıda kardeşlerimiz geldi. Esnaflarımızın yakınları, akrabaları birinci dereceden yakınları geldi. Çabucak süratli bir formda depremzede kardeşlerimize konaklama yerlerimizi açtık. Esnaf odamıza Üye olan apart otel ya da diğer kiralık yahut kendi konutu olan esnaf kardeşlerimiz esnaf üyelerimiz onlara kendi yerlerini açarak Evvel depremzede kardeşlerimizin konaklama meselelerine tahlil ürettik. Konaklama sorununun çözülmesinin akabinde Yeniden burada yaşayabilmeleri için Besin Meşrubat ve kıyafet muhtaçlıklarını Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar ailesi olarak tamamlamaya çalıştık. Hala da bu muhtaçlıkları karşılamak için çalışmalarımız devam ediyoruz ” dedi.

‘Çocuklar için seferber olup anaokulumuzda kontenjan açtık’

Başkan Ayyıldız “Bu depremzede kardeşlerimiz sizlerin de bildiği üzere belirli bir mühlet bu bölgede yaşayacaklar hatta Aka bir kısmı tahminen bu bölgede yerleşecekler. Yerleşmeleri ve gelmeleri ile Bir arada doğal olarak kendilerinin ve ailelerinin gereksinimleri doğmakta. Nedir bunlar Okul gereksinimleri Anaokulu muhtaçlıkları bizim Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı olarak anaokulumuzda depremzede ailelerin çocuklarına yer açtık fiyatsız olarak onların eğitimlerini görmelerini sağlamaktayız. Tıpkı vakitte esnaf odamızın çocuk polikliniği var. Çocuk polikliniğimizde depremzede kardeşlerimizin çocuklarını fiyatsız olarak tedavi uygulamaktayız, birebir vakitte esnaf odamızın Esnaf Diş Polikliniği var. Burada Yine depremzede kardeşlerimize diş polikliniğimizde fiyatsız olarak bakımlar yapmaktayız” dedi.

‘Depremzedeler bir düzey kurmak istiyor’

Başkan Ayyıldız, “Depremzede kardeşlerimiz artık bu bölgeye geldiler. Bu bölgede yine Ömür kurmaya başladılar. Bu insanların yardım dışında da artık kendi başlarına muhtaçlıklarını sağlayabilmeleri ve ayakta durmaları için yardım dışında onları birebir vakitte Amel imkanı sağlanması gerektiğini Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak düşünmekteyiz. Bu kanıyı yerine oturtturabilmemiz için de Marmaris’te aktiflik gösteren esnaf ve sanatkarlarımız ile Amel arayan depremzede kardeşlerimizi bir ortaya getirip onları buluşturmaya karar verdik. Marmarisli esnaflarımızın çalışana, depremzede kardeşlerimizin de işe muhtaçlıkları var. Biz de dedik ki Amel arayanla eleman arayanı bir ortaya getirelim hem esnafımızın işçi muhtaçlığını karşılamış olalım birebir vakitte da depremzede kardeşimizin de Amel bulmasını sağlayıp, kendi ayakları üzerinde durmalarına dayanak olalım” dedi.

‘Fırsatçılıktan Evvel ellerimizi vicdanlarımıza koyalım ‘

Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Mehmet Ayyıldız, Marmaris’teki mesken fiyatlarındaki ve kiralardaki artışlar ile ilgili konut arayan depremzedelere fahiş fiyat verenler için de ‘İçimizde ne yazık ki fırsatçı vatandaşlarımız Fazla fazla. misal veriyorum Ukrayna Rusya savaşından sonra tatil bölgelerine gelen Rus yahut Ukraynalı bireylerin konaklama muhtaçlıkları ortaya çıkınca birçok bu bölgedeki konut sahipleri üç kuruşluk konutu on kuruşa çıkardı. Bu zelzele vaktinde da maalesef bunu fırsata çevirip üç kuruşluk konut kirasını on kuruşa çıkartmak isteyen beşerler var. Buradan ben konut sahiplerine ellerine vicdanlarına koymalarına istirham ediyorum. Bugün depremzede kardeşlerimizin başına gelen şeyler yarın bizim de başımıza gelebilir. Kendilerini depremzede kardeşlerimizin yerine koysunlar ellerine vicdanlarına koysunlar. Bunu bir fırsatçılığa çevirip olağan konutun bedelinden Çok kira lütfen istemesinler ” diyerek kiraları arttırmak isteyen konut sahiplerine seslendi.

‘Devletimizin gücü her Vakit yanımızda’

Başkan Ayyıldız “Şu anda Marmaris’te var bir konaklama nizamı var. Bunun bir sayısı ve kapasitesi var. Sarsıntıyla Bir arada gelen kardeşlerimizle Birlikte bu kapasitenin şu anda olağanda üstüne çıkmış bulunmaktayız lakin burada yapacak bir şeyimiz yok. Depremzede kardeşlerimizi dışarıda bırakacak değiliz. Kendi başımıza gelmiş üzere bizler de fedakarlık yaparak onların mağdur olmaması için elimizden geleni yapmak zorundayız. Devletimiz konutuna depremzedeleri açan mesken sahiplerine kira dayanağı elektrik su dayanağı sağlamakta. Devletimizle Bir arada depremzede kardeşlerimizle el ele verip onların bu bölgelerde muhakkak bir müddet ya da uzun bir müddet yaşamaları için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Lütfen hiç kimse fırsatçılık yapmasın, bu durumu ticari bir çıkara çevirmesin, herkes ellerine vicdanına koysun. Bir gün bizim de başımıza bu türlü bir şey gelebilir desinler ” halinde konuştu. – MUĞLA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / iktisat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir