Tag

İsrail

İsrailli bakanın Mescid-i Aksa baskınına Dışişleri’nden sert tepki: Kabul edilemez

Türkiye, İsrail’in çok sağcı Ulusal Emniyet Bakanı Itamar Ben-Gvir’in işgal altındaki şark Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini kınadı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İsrail hükümet üyelerinin Harem-i Şerif’in tarihi statüsüne bu halde Saha okuması, kışkırtıcı ve faşizan hareketlerde bulunması hiçbir formda kabul edilemez.” denildi.

İsrail Gazze’ye hava saldırısı: 13 Filistinli öldü

– İsrail Gazze’ye hava saldırısı: 13 Filistinli öldü İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava taarruzları sonucu 13 Filistinli hayatını kaybederken 20 Filistinli’nin yaralandığı açıklandı.

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze ve Lübnan’a saldırı başlattı! Hamas roketlerle karşılık verdi

İsrail ordusu, Gazze ve Lübnan’a gece yarısı atak başlattı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze’de iki tünel ve Hamas’a ilişkin iki silah deposunun vurulduğu belirtildi. İsrail Başbakanı Netanyahu ataklara ait “İsrail’in bu gece ve gelecekteki karşılığı düşmanlarına ağır bedel ödetecek” açıklamasında bulunurken, Hamas da İsrail hücumlarına hava savunma sistemleri ve roketlerle karşılık verdi. Birleşmiş Milletler var durumun “çok tehlikeli” olduğu ikazında bulunmuştu.

İsrail güçleri, sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gelen Filistinlilere coplarla saldırdı

İsrail polisi, işgal altındaki şark Kudüs’teki Eski kent bölgesinde Mescid-i Aksa’ya giden kümeye Hutta Kapısı’nda coplarla müdahale etti. İsrail güçlerinin kümeye müdahalesinin akabinde arbede yaşandığı görüldü.

Son Dakika! İsrail güçleri Mescid-i Aksa’ya saldırdı, dünya ayakta! Türkiye’den de tepki geldi: Derhal durdurulmalı

Son dakika! İsrail polisi işgal altındaki şark Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Kıble Mescidi’ne sığınan Filistinlilere ses bombası ve kauçuk kaplı mermilerle müdahale eden polis, 350’den Çok kişiyi gözaltına aldı. İnfial yaratan imgelere Türkiye de kayıtsız kalmadı. Dışişleri Bakanlığı, Fazla sayıda Filistinli sivilin gözaltına alındığı müdahaleyi lanetledi.

İsrail’de sular durulmuyor! Netanyahu geri adım atsa da göstericiler protestoya devam etti

İsrail’de halkın tartışmalı yargı ıslahatına karşı başlattığı protestolar sokakları karıştırdı. Başbakan Netanyahu yargı ıslahatı hakkındaki görüşmeleri, bir sonraki yasama periyoduna kadar erteledi. Fakat göstericiler Netanyahu’nun yargı düzenlemesini büsbütün durdurmayıp yalnızca ertelemesi nedeniyle şovlarına devam edeceklerini açıkladı. Sabaha kadar süren olaylarda 2 polis yaralandı, 5 şahıs gözaltına alındı.

ABD’den çağrı: İsrailli liderleri en kısa sürede bir uzlaşma bulmaya davet ediyoruz

ABD Ulusal Emniyet Kurulu Sözcüsü Adrienne Watson, İsrail’de yargı ıslahatı konusunda düzenlenen protestolara ait yaptığı açıklamada, “İsrailli başkanları Mümkün olan en kısa müddette bir uzlaşma bulmaya Davet ediyoruz” dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’dan ülkeyi karıştıran reform paketiyle ilgili hükümete çağrı: Derhal durdurun

İsrail’de Başbakan Netanyahu’nun, tartışmalı yargı düzenlemesinin durdurulması davetinde bulunan savunma bakanını misyondan alması üzerine binlerce İsrailli tekrar sokaklara döküldü. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, toplumsal medya hesabından hükümete seslendi. Herzog, “Başbakana, hükümet üyelerine ve koalisyon üyelerine sesleniyorum: Hisler güç ve Acı verici. İsrail halkının birliği ismine, mesuliyet ismine yasama sürecini derhal durdurmaya Davet ediyorum.” dedi.

Filistinli ve İsrailli Liderler Ortadoğu’da Barış ve İstikrar Dileklerini İletti

RAMALLAH, 22 Mart (Xinhua) — Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Salı günü Filistin topraklarında ve bütün Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrar için umutlu olduklarını söyledi.

Filistin ve İsrail Gerilimi Azaltma, Barış ve İstikrarı İlerletme Konusunda Uzlaştı

KAHİRE, 20 Mart (Xinhua) — Filistin Ulusal İdaresi ve İsrail, Pazar günü hem Filistinliler hem de İsrailliler için güvenlik, istikrar ve barışı ilerletme konusundaki taahhütlerini tekrar teyit etti.