İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze ve Lübnan’a saldırı başlattı! Hamas roketlerle karşılık verdi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 07, 2023 Yorum Yok

İsrail ordusu, Lübnan‘dan atılan bir sıra roketin akabinde yaşanan gelişmelerin akabinde abluka altındaki Gazze‘ye hamle başlattı. İsrail Cenk uçaklarının Gazze‘de birtakım amaçlara bir sıra hava hücumları düzenlediği bildirildi.

MERKEZ KOMUTANLIĞI ALARM DURUMUNA GEÇTİ

Gazze ve etrafından Mesul İsrail ordusu merkez komutanlığında alarm durumuna geçildiği aktarıldı. Gazze‘nin Beyt Hanun ve Han Yunis bölgelerinde 2021’de İsrail ordusu tarafından vurulan iki tünelin yine amaç alındığı ve etkisiz hale getirildiği paylaşıldı.

HAMAS’A İLİŞKİN İKİ SİLAH DEPOSU VURULDU

Ayrıca, abluka altındaki Gazze şeridindeki Hamas’a ilişkin şimal ve merkezdeki iki silah deposunu vurulduğu belirtildi. Toplumsal medyada, bölgede Aka patlamaların yaşandığı imajlar paylaşıldı.

CAN KAYBI OLUP OLMADIĞI BİLİNMİYOR

İsrail ordusu, hücumların Hamas’ın Emniyet ihlallerine karşı gerçekleştirildiği, bölgede yaşanan olaylardan Hamas’ı Mesul tuttuğu belirtildi. Hücumda şimdi can kaybı ya da yaralanan kimsenin olup olmadığına ait bilgi paylaşılmadı.

LÜBNAN’A DA TAARRUZ BAŞLATILDI

Gazze’ye yönelik hava saldırısının akabinde İsrail’in ikinci maksadı Lübnan oldu. İsrail ordusu Lübnan’a hamle başlattığını duyurdu. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail ordusu artık Lübnan’a saldırıyor. Detayları daha sonra açıklayacağız.” sözlerine yer verildi. Öte yandan Lübnan basını İsrail ordusunun Lübnan’ın güneyinde yer Meydan Filistin mülteci kampı er-Reşadiye yakınlarında bir alanı bombaladığını yazdı.

NETANYAHU: İSRAİL DÜŞMANLARINA AĞIR BEDEL ÖDETECEK

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, abluka altındaki Gazze’ye saldırısı sırasında sona eren Emniyet kabinesi toplantısının akabinde “İsrail’in bu gece ve gelecekteki karşılığının düşmanlarına ağır bedel ödeteceğini” söyledi. Savunma Bakanı Yoav Gallant da “güvenlik ünitelerinin her alanda tam hazırlıklı olduğunu ve her türlü tehdide nasıl karşılık vereceklerini bildiklerini” söyledi.

GAZZE’DEN İSRAİL HÜCUMLARINA ROKETLİ KARŞILIK

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava hücumlarına karşı Gazze’den İsrail’e Füze taarruzları düzenledi. İsrail ordusu, yaptığı yazılı açıklamada, abluka altındaki Gazze’den İsrail hududundaki yerleşimlere roketler fırlatıldığını duyurdu.

Açıklamada, Gazze’den fırlatılan yedi roketin hepsinin havada imha edildiği kaydedilirken, taarruzlarda can kaybı yaşanmadığı belirtildi. Açıklamada ayrıyeten, Gazze Şeridi etrafındaki İsrail yerleşim üniteleri etrafında İkaz sirenleri çalındığını belirtildi. Roketlerin gayesindeki Siderot, İbim, Niram, Karmia ve Haassara’da hücumlara karşı İkaz sirenleri çalındı. Gazze’deki Filistinli direniş kümelerinden Füze taarruzlarını üstlenen olmadı.

TEL AVİV’DE SIĞINAKLAR AÇILDI

Bu ortada, İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada ise Emniyet kabinesinin İsrail ordusu ve Emniyet kurumlarının tavsiyeleri doğrusunda Lübnan’dan atılan roketlere ait bir sıra karar aldığı belirtildi. Öte yandan İsrail basını, Gazze’den yapılacak atak ihtimaline karşı Tel Aviv kentinde sığınakların açıldığını aktardı.

HAMAS’TAN AÇIKLAMA

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, “Kudüs ve Gazze’ye yönelik saldırganlığından işgali (İsrail’i) Mesul tutuyoruz. Halkımızı ve direniş kümelerini Kudüs ve Aksa’mızı savunmak için işgale karşı Aleni bir çatışmada birleşmeye çağırıyoruz” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik taarruzlarının yanı Dizi Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerinin devam etmesinin İsrail’in güvenliğini sağlamayacağı vurgulandı. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugaylarınca yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlediği ataklara karşılık verildiği belirtildi. Açıklamada, “İşgalin Gazze’ye yönelik hücumlarına karşılık, hava savunma sistemleri ve roketlerle karşılık veriyoruz.” denildi.

“MEVCUT durum çok TEHLİKELİ”

Lübnan’ın güneyinden İsrail’e yönelik Füze fırlatılması ve verilen karşılığın akabinde UNIFIL Medya Ofisi tarafından bir yazılı İzah yapıldı. “Bugün öğlenden sonra Lübnan’ın güneyindeki İsrail’e yanlışsız roketler fırlatıldı” denilen açıklamada, “İsrail ordusu, UNIFIL’e, hava savunma sistemi demir kubbeyi etkin ettiği bilgisini verdi.” sözleri kullanıldı. Açıklamada görüşlerine yer verilen UNIFIL Kumandanı Aroldo Lazaro, şunları kaydetti:

“Mavi sınırın her iki tarafında da yetkililerle temas halindeyiz. var durum Fazla tehlikeli. UNIFIL, taraflara acil bir formda tansiyonun yükseltilmesinden kaçınılması ve itidal davetinde bulunuyor.”

NE OLMUŞTU?

İsrail ordusu, Lübnan’dan ülkenin şimal bölgelerine bir sıra Füze atıldığını ve ülkenin şimal bölgelerinde İkaz sirenlerinin devreye girdiğini duyurmuştu. İsrail Dışişleri Bakanlığı, hücumda 34 Füze fırlatıldığını bildirmiş ve Hamas’ı Mesul tutmuştu.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee de topraklarından İsrail’e Füze atılmasının sorumluluğunun Lübnan hükümetine ilişkin olduğunu belirtmişti. Yaklaşık iki ay sonra Emniyet kabinesini toplayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “İç tartışmalar düşmanlarımıza karşılık vermemize Mani olmayacak” demişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir