Filistin ve İsrail Gerilimi Azaltma, Barış ve İstikrarı İlerletme Konusunda Uzlaştı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 20, 2023 Yorum Yok

KAHİRE, 20 Mart (Xinhua) — Filistin Ulusal İdaresi ve İsrail, Pazar günü hem Filistinliler hem de İsrailliler için güvenlik, istikrar ve barışı ilerletme konusundaki taahhütlerini yine teyit etti.

Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki tatil kenti Şarm El-Şeyh’te düzenlenen ve iki tarafın yanı Dizi Mısır, Ürdün ve ABD’li yetkililerin katıldığı toplantının akabinde bir bildiri yayımlandı. Bildiriye nazaran, taraflar alanda tansiyonun azaltılması, daha Çok şiddetin önlenmesi, itimat arttırıcı tedbirlerin alınması ve tahlil bekleyen hususların direkt diyalog yoluyla çözülmesi gerekliliğini kabul etti.

İsrail ve Filistin Ulusal İdaresi ayrıyeten, 3-6 ay boyunca Biricik taraflı tedbirlerin sona erdirilmesi için derhal çalışmaya Amade olduklarını belirterek bu istikametteki taahhütlerini bir Kez daha teyit etti.

Bildiriye nazaran İsrail dört ay boyunca yeni yerleşim ünitelerine yönelik görüşmeleri durduracak ve altı ay boyunca rastgele bir ileri karakola müsaade vermeyecek.

Bildiride iki taraf, Filistin Ulusal İdaresi’nin var mutabakatlar uyarınca batı Şeria’nın A Bölgesi’nde Emniyet sorumluluklarını yerine getirme konusundaki yasal hakkı başta olmak üzere, ortalarındaki bütün evvelki mutabakatlara olan sarsılmaz bağlılıklarını ve bu amaca ulaşmak için Bir arada çalışacaklarını da teyit etti.

Taraflar şiddet, kışkırtma, tahrik edici beyan ve aksiyonları engellemek ve bunlara karşı koymak üzere bir sistem geliştirme konusunda da mutabık kaldı.

Kudüs’teki kutsal yerlerde tarihi statükonun hem kelamda hem de uygulamada sürdürülmesi istikametindeki kararlılıklarını yineleyen taraflar, Ürdün Haşimi Vesayeti’nin ehemmiyetini bir Kez daha teyit etti.

İsrail ve Filistin tarafları, bu Yıl Paskalya ve Hamursuz Bayramı ile tıpkı periyoda denk gelen Ramazan ayı boyunca bu yerlerin kutsallığını bozacak her türlü aksiyonu engellemek için proaktif önlemler almaları gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: Xinhua / Aktüel

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir