İsrail’de sular durulmuyor! Netanyahu geri adım atsa da göstericiler protestoya devam etti

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 28, 2023 Yorum Yok

İsrail‘de eşitlik Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sonlandıran, yargının, yargıçların seçimi üzerindeki tesirini azaltan bir “yargı reformu” planladıklarını duyurmasının akabinde ülkede tansiyon yükseldi. On binlerce İsrailli sokağa indi, olaylar çıktı. Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının kimi yetkilerini Meclise devretmeye yönelik atılımları, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı düzeneği ortasında tansiyona yol açtı.

SOKAKLARA ÇIKTILAR

Haftalardır devam eden hareketlerde protestocular ile Emniyet güçleri ortasındaki tansiyon, Savunma Bakanı Gallant’ın Başbakan Netanyahu tarafından misyondan alınmasıyla had safhaya ulaştı. İsrail sokakları Cenk alanına döndü.

YARGI ISLAHATI ERTELENDİ

Her geçen dakika şiddetlenen protestolar nedeniyle Netanyahu Geri adım atmak zorunda kaldı. İsrail’de 13 haftadır protestolara neden olan tartışmalı yargı ıslahatı hakkındaki görüşmelerin meclisin bir sonraki yasama devrine kadar ertelendiği duyuruldu. Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin koalisyon ortaklarından Ulusal Emniyet Bakanı Itamar Ben Gvir’in partisi Otzma Yehudit (Yahudi Gücü) tarafından yapılan açıklamada, yargı ıslahatı ile ilgili görüşmelerin istikbal ayki Hamursuz Bayramı tatilinden sonraki meclis oturumuna kadar askıya alındığı Anlatım edilerek, “reformun diyalog yoluyla meclisten geçirilmesi” için bir sonraki oturumda yine meclise sunulacağı aktarıldı. İsrail meclisindeki bir sonraki yasama devri 30 Nisan-30 Temmuz tarihleri ortasında olacak.

GÖSTERİLER DEVAM ETTİ

Göstericiler ise Netanyahu’nun yargı düzenlemesini büsbütün durdurmayıp yalnızca ertelemesi nedeniyle şovlarına devam edeceklerini açıkladı. Sokaklardaki karışıklık sabaha kadar devam etti.

2 POLİS YARALI, 5 GÖSTERİCİ GÖZALTINDA

İsrail halk Yayın Kuruluşuna (KAN) nazaran, İsrail polisi, Tel Aviv merkezindeki Ayalon Caddesi’ni demir bariyerlerle kapatmaya çalışan ve ateş yakan göstericilere müdahale etti. TOMA, göz yaşartıcı ses bombası ve atlı birliklerle göstericileri dağıtmaya çalışan polislerden 2’si atılan cam şişelerle yaralandı. Yediot Ahronot Gazetesi ise olayda 5 göstericinin gözaltına alındığını, Ayalon Caddesi yakınlarında yargı düzenlemesi tersleri ile destekçileri ortasında da arbede yaşandığını yazdı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir