Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Kar hafif hafif düşmeye başlayınca insanın içini soğuk havaya inat sıcacık bir keyif kaplıyor. Şu an bir çoğunuz ya hafta sonunu, ya da çocukların sömestr tatilini bekleyerek Uludağ’a gitmek için gün sayıyorsunuz. İnanın Türkiye nüfusunun belli bir bölümü yazın Çeşme’ye kaçtığı gibi kışın da Uludağ’a kaçıyor. Turlarla gidenlerin buraya ulaşım konusunda işi kolay ama özel araçla veya toplu taşımayla bu kadar insan Uludağ’a nasıl gidiyor? Hayal ettiğiniz kar tatiline kavuşmanızı sağlayacak olan Uludağ kayak merkezi, Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar için günübirlik gidilecek yerler listesine de alınabilir, ama akşam canınız dönmek ister mi, işte orası muamma!

Uludağ Hakkında Önemli Bilgiler – Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’nin ilk kayak merkezi olan ve Marmara Bölgesi’ndeki en yüksek dağ olan Uludağ, Bursa’nın en popüler yerlerinden birisi; Türkiye’deki en büyük doğa sporları merkezi olarak tanınıyor.

Genişliği 15-20 km, uzunluğu yaklaşık 40 km, yüksekliği 2543 m’dir.

Uludağ 1933 yılında kayak merkezi olarak hizmet vermeye başlamış, 1961 yılında milli park statüsüne alınmış.

Yaşam alanı olarak kullanılan bölgeleri Fatintepe ve Kuşaklıkaya’dır. Her iki tepede de çok sayıda farklı zorluk derecelerine sahip pistler bulunuyor.

Ekimden Nisana kadar kar altında kalması nedeniyle kış turizmi çok gelişmiş. Sadece turizm değil kış sporları için de çok fazla imkana sahip. Uludağ denince akla ilk gelen kayak olsa da bunun dışında kar motorlarıyla safari, buz pateni, dağ tırmanışı ve snowboard gibi kış aktiviteleri için de imkanlar çok fazla. Uludağ’ın kuzey eteklerinde çok sayıda şifalı kaplıca bulunuyor.

1986 yılında turizm merkezi olarak ilan edilen ikinci bölgede yalnızca 4 otel varken, birinci bölgede 17’si kamuya ait 19’u özel tesis bulunuyor. Uçuk fiyatlı oteller de var, gayet uygun fiyatlı olanlar da…

Birbirinden harika doğal güzelliklere sahip. Yabanmersini, hindiba, köknar, gelincik gibi birçok bitki türünün yanında kızılçam, zeytin, defne gibi özel ağaçlara da ev sahipliği ediyor. Karla kaplı olmadığı bir dönemde giderseniz farklı yüksekliklerde çok sayıda farklı hayvan ve bitki türlerine rastlayabilirsiniz.

Uludağ’da kayak yapmak için daha önce herhangi bir deneyiminiz olmasına gerek yok. Kayak ekipmanları da kıyafetleri de kiralanabiliyor.

Adeta küçük bir kasaba havasında olan Uludağ’da eğlence ve alışveriş mekanlarında da zaman geçirebilirsiniz. Birbirinden ünlü sanatçıların geldiği festivallere, konserlere de katılabilirsiniz.

“Ay Hafta Sonu Kayağa mı Gitsek” Diyenlerin Yeri: Uludağ Kayak Merkezi

Ülkemizde “kayak” denince akla ilk gelen popüler ve bir o kadar da pahalı kayak merkezi olan Uludağ Kayak Merkezi, bir çoğumuzun rüyaları süslerken aslında biraz da konaklamasından kayak yapmasına kadar tuzlu olmasıyla da ünlüdür. Ben Uludağ yerine doğudaki kayak merkezlerini daha çok tercih etsem de İstanbul’a yakın olmasından dolayı tercih ettiğim yerlerden birisidir aslında. Ama kalabalığa da dikkat edin. Özellikle sömestr zamanı hem fiyatlar uçuyor, hem de kalabalıktan dolayı kayak pistinde yer bulamama riskiniz olabiliyor.

Uludağ Nerede? 

Bu da soru mu canım, Uludağ’ın Bursa’da olduğunuz kim bilmez dediğinizi duyar gibiyim. Evet, Uludağ Kayak Merkezi Bursa şehir merkezine sadece 36 km uzaklıkta yer alıyor. Ama asıl önemlisi nerede olduğunu bilmek değil de ulaşım alternatiflerini bilip, daha fazla vakit kaybetmeden bu eşsiz güzelliğe kavuşmak

Uludağ’a Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden buraya ulaşım için birçok otobüs firması hizmet veriyor. Ayrıca belli noktalardan kalkan minibüsler de var. Ama şehir merkezinden Uludağ’a gelmenin en keyifli yanlarından biri de ulaşımın teleferikle sağlanması. Hem manzaraya doyuyoruz hem yorulmadan tepeleri aşıyoruz…Şehir hayatından doğaya dönüşü de net bir şekilde gözlemliyoruz. Bursa merkezden 20 dakikalık teleferik yolculuğu ile Uludağ’a ulaşılıyor. Ayrıca illa şehir merkezinde olmanıza gerek yok, Mudanya İskelesi’nden Uludağ’a transfer veya taksi hizmeti de alabilirsiniz.

Farklı şehirlerden de ulaşım alternatifleri epey rahat. Havayolu, karayolu, denizyolu… Canınız nasıl bir yolculuk yapmak istiyorsa ulaşım tercihinizi ona göre seçebilirsiniz.

Diğer şehirlere uzaklıkları

İstanbul’a 240 km

İzmir’e 330 km

Ankara’ya 380 km

İstanbul’dan Uludağ’a Ulaşım

İstanbul’dan Uludağ’a arabayla kolayca ulaşabileceğiniz gibi araba olmadan da gayet rahat ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasındaysanız Pendik İskelesi’nden, Avrupa yakasındaysanız Yenikapı iskelesinden İDO Bursa veya Yalova feribotuyla rahatça seyahat edebilirsiniz.

Eskihisar-Topçular vapuruyla da simitler, çaylar eşliğinde nefis bir İstanbul-Bursa yolculuğu yapabilir, Uludağ’a da çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Benim acelem yok, karayolundan geze dolaşa giderim diyorsanız körfezin etrafından dolaşarak Bursa’ya, oradan da Uludağ’a gidebilirsiniz.

Araçla değil de turla gelmek isterseniz İstanbul çıkışlı Uludağ turları hakkında sıkı bir piyasa araştırması yapıp, güvenilir olduğuna emin olduğunuz bir şirketle yolculuk etmenizi öneririm.

Uludağ’a Ne Zaman Gidilir?

Kış turizmi gelişti dedik ama Uludağ’a yaz mevsiminde de gidiliyor. Burada düzenlenen birçok yaz kampı ve doğa sporları etkinlikleri de oluyor. Ama işin aslı Uludağ denince ister istemez insanın aklına ilk önce kayak yapmak geliyor.

Kayak sezonu yoğunluğu genellikle şubat sonuna doğru azalıyor. Aslında sezonun biraz daha hafiflediği bu dönemlerde ve o çılgın kalabalık olmadan gitmek daha keyifli vakit geçirilebilir. Hatta belki hafta içini tercih etmek de makul olabilir çünkü hafta sonları Türkiye’nin birçok şehrinden kalkan Uludağ Turları da epey ziyaretçi getiriyor.

Olur da Uludağ’da kar kalınlığı sabitlendiği haberini duyarsanız o zaman insanların akın etmeye başladığı dönemin geldiğini anlayabilirsiniz. Uludağ’da kayak yapmak için en uygun zamanın aralık – nisan ayları olduğu söyleniyor. Uludağ’a ne zaman gidilir sorusunun spesifik bir cevabı olmamakla beraber ne zaman ki temiz hava almak, doğayla baş başa kalmak, nefis bir kar tatili yapmak, yaz sıcaklarından kaçıp keyifli bir kamp yapmak için istediğiniz her zaman gidebilirsiniz. Ama illa kayak için gidecekseniz zeminin yapısı açısından önerilen ayları dikkate almanızda fayda var. Çünkü zemini kaplayan karların durumuna bağlı olarak yaptığınız spordan aldığınız keyif de değişiyor.

Uludağ İçi Ulaşım

Şehir merkezinden otel müşterilerini getiren özel servisler, taksiler, araçlar, tur arabaları tabii ki belli bir yere kadar gelebiliyor. Peki ya bundan sonrası? En keyifli yolculuklardan biri daha; pistlere ulaşımı kolaylaştırmak için çok sayıda telesiyej ve teleski de var.

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ’da kayak yapmak bence özellikle Türkiye’de yaşayan herkesin deneyimlemesi gereken bir şey. Bu kadar özel bir yerde, böylesine eğlenceli ve macera dolu bir aktivite geçirmek kesinlikle çok keyifli olacak. Kayak merkezlerinin hemen hepsinde günübirlik ziyaretçiler için verilen hızlı kayak eğitimi sayesinde de ilk defa kayak yapıyor olmanız bir sorun teşkil etmiyor. Uludağ’a geldiğinizde de profesyonel kişiler size kayağın püf noktalarını anlatıyor, birkaç saat eğitim aldıktan sonra kayak yapabilmenin keyfini sürüyorsunuz. Eğer kayak konusunda deneyiminiz varsa Uludağ’daki pistlerin farklı kayak stillerine uygun olduğunu da ekleyeyim. (Alpin, Cross country, Snowboard, Heli skiing)

Kayak Kıyafetleri

Kask

Kar gözlüğü

Dizlik ve bileklik

Bere / Kafa Bandı

Boyunluk / Buff

Kayak pantolonu

Kayak montu

Termal içlik

Tişört / atlet

Eldiven

Ama kayağa uygun kıyafet ve ekipmanım yok, o zaman ne yapacağım derseniz bunun da çözümü var. Uludağ’da kayak ekipmanları kiralama sayesinde ihtiyacınız olan her şeyi temin ediyorlar. Oraya gittiğinizde kiralayanların sayısını görünce normali buymuş herhalde diye bile düşünebilirsiniz. Örneğin günübirlik Uludağ turlarıyla giden çoğu ziyaretçi de bu hizmetlerden yararlanıyor.

Ben yine de size gitmeden kayak malzemeleri kiralama hakkında ön bilgilendirme yapmış olayım. Kayak malzemeleri kiralama ortalama fiyatları sezona göre değişkenlik gösterebiliyor. Gittiğiniz döneme göre daha ucuza veya pahalıya kiralayabilirsiniz.

Bu malzemeleri seçerken dikkat etmeniz gereken boy, kilo, cinsiyet, yaş gibi daha birçok şeyi göz önünde bulundurmanız gerekecek. Tabii ki bunun içinde profesyonel kişiler size yardımcı olacak. Yani kayağa dair bir şey bilmeden ve herhangi bir ekipmana da sahip olmadan Uludağ’a gidebilirsiniz. Birkaç saat sonra malzemeleriniz eksiksiz, eğitiminiz tamamlanmış olarak kayak yapmanın keyfini süreceksiniz.

Uludağ’da almanız gereken kayak ön eğitiminden sonra kayak yapmanın hiç de zor olmadığını hemen fark edeceksiniz ve çok keyifli zaman geçireceksiniz. Kayak eğitimleri de yine saatlik ücretlendiriliyor. Bazı Uludağ turları kapsamında bu kayak eğitimi ve kiralama bedeli tur bedeline daha ekonomik fiyatlarla ekleniyor. Eğer turla gelmeyi planlıyorsanız buna dikkat edin derim.

Saatlik

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Pistleri

2543 m yüksekliğe sahip Uludağ otelleri genellikle 2000 metrelik bir zirvede konumlanmış. Otellerden tepelere, pistlere ulaşımı sağlayan 7 telesiyej, 6 teleski, 7 T Bar ve 13 liftin bulunuyor. Çok sayıda ve her seviyeye uygun kayak pisti bulunan Uludağ’da toplam pist uzunluğu yaklaşık 25 km’dir.

Uludağ’daki 22 pistten tek kartla faydalanmanızı sağlayan SkiPass sayesinde birinci ve ikinci bölgede istediğiniz pistte kayabilirsiniz. Fakat yeni başlıyorsanız birinci bölgedeki pistlerin kolay-orta seviyesinde olduğunu hatırlatayım. İkinci bölgede yer alan Kuşaklıkaya gibi pistlerde daha çok sağlam kondisyon gerektiren ileri zorluk seviyesindeki pistler bulunuyor.

Kuşaklıkaya kayak pisti: 2750 m

Kervansaray kayak pisti: 1100 m

Ergün kayak pisti: 800 m

Belvü kayak pisti: 800 m

Eğitim bittiğinde artık kendi başınıza kayak yapmaya hazırsınız demektir. Bu eğitimi bitirdiğiniz zaman zirveye çıkmak için okutacağınız SkiPass kartına ihtiyacınız olacak. Bunlar da saatlik fiyatlandırılıyor.

Uludağ Kayak Merkezi Pist Kullanım Kuralları

Uludağ’a ve kayak yapmaya ilk kez gidecekseniz bazı kurallarla karşılaşacaksınız. Bu kurallar günlük ziyaretçi sayısı epey fazla olan Uludağ’da (kayak deneyimi olmayan ziyaretçiler de olduğundan) herkesin güvenliğini kontrol altında tutuyor. O nedenle kurallar konusunda hassas olmak hem sizin hem de diğer ziyaretçilerin güvenliği açısından çok önemli

Kayak/snowboard yaparken pistte görüş alanının dar ve sınırlı olduğu alana düşerseniz en kısa sürede pist dışına çıkmanız gerekiyor. Kesinlikle görüş alanının dışına çıkıp kendinizi ve diğer sporcuları riske atmayın.

Başkalarının yaralanmasına veya tehlikeye girmesine yol açacak hiçbir şey yapılmamalı.

Hava durumu, kar yoğunluğu, pist kalabalığı, zeminin durumu kayma şeklinizi ve hızını belirleyen faktörlerdir. Kesinlikle bunlara göre kontrollü hareket etmelisiniz.

Herhangi bir kaza anında tüm kayakçılardan yardım etmeleri beklenir.

Uludağ’da Gezilecek Yerler

Tamam, Uludağ denince akla ilk olarak kayak pistleri, oteller falan geliyor da daha neler var neler… Doğasının çok güzel olduğundan en başta da bahsetmiştim ama Uludağ’ın güzelliğinden bahsederken barındırdığı doğal güzellikler bazen geri planda kalıyor. Bu güzellikleri görebileceğiniz başlıca yer Uludağ göller bölgesi; Sirk Göllerinden oluşuyor.

1. Buzlu Göl

Buz ve kar kütlelerini ağustos ayına kadar havzasında tutan Türkiye’nin buzul göllerinden birisidir. Uludağ Karataş Tepesi’nde yer alan Buzlu Göl, kış mevsiminde değil de yaz mevsiminde ziyaret ettiğinizde ‘vay canına’ dedirten bir görüntüyle karşılayacak.

2. Aynalı Göl

Adından da anlaşılacağı üzere diğerlerine nazaran daha çok güneş aldığı için karlı günlerde ışıkları yansıtarak ayna gibi gözükmesiyle meşhur bir buzul gölü. İçme suyu kaynağı olarak da kullanılan bu gölün manzarası kesinlikle görülmesi gereken şeylerden birisidir.

3. Kilimli Göl

4,5 metrelik derinliğiyle biraz tüyler ürpertici gelse de köylülerin, dağcıların, yürüyüş yapanların en güzel dinlenme noktalarından birisidir. Ayrıca kamp için de çok fazla tercih ediliyor. Kilimli Göl’ü enteresan kılan bir özelliği ise dibindeki sıkı bitki örtüsünden yansıyan yemyeşil rengi.

4. Çobankaya Yaylası

Uludağ otelleri bölgesinin hemen üstünde kalan karayolu veya Sarıalan yürüyüş parkuruyla Çobankaya Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Yaylanın konumu 1750 m yüksekliktedir. Buraya Uludağ merkez bölgesinden keyifli bir yürüyüş yapabilir, sonrasında da farklı bölgelere geçebilirsiniz.

5. Softaboğan Şelalesi

Doğa yürüyüşü yapanların uğramadan geçmediği yerlerden. Softaboğan Şelalesi’ne gelmek için Uludağ oteller bölgesinden Bakacak yoluna doğru ilerlemelisiniz. Yürüyüş için ideal bir parkur olabilir. Çok yüksekten akmasa da huzur verici manzarası nedeniyle doğa yürüyüşçülerinin uğrak noktalarından birisidir.

6. Aras Şelalesi

Adeta bir doğa mucizesi…Uludağ Milli Parkı girişinden sonra sağdan, ormanlar istikametine gidilerek ulaşılan Soğukpınar Köyü, yürüyüş yolu üzerinde olan ve kar sularını taşıyan Aras Şelalesi’nin bulunduğu yerdir. Buraya ulaşmak için yaklaşık 1 saat yürümeniz gerekiyor. 1700 m yükseklikteki Aras Şelalesi’ne ulaşmak için ‘2 saat de olsa yürürdüm’ diyeceksiniz.

7. Sarıalan Bölgesi

Eğer orman köşklerinde konaklamaya karar verirseniz zaten geleceğiniz bölge. Teleferik hattının üzerinde olmasının ötürü Bursa’dan piknik için gelenler de oluyor. 1635 m yükseklikte olan alan Uludağ Milli Parkı girişine 9 km uzaklıkta yer alıyor. Yürüyüş için hiç de fazla sayılmaz. Uludağ’daki parkurlarda bulunan tabelaları takip ederek rahatça ulaşabilirsiniz.

Yeme İçme Önerileri

Uludağ’daki birçok otelin restoranında keyifli ve şık akşam yemekleri yiyebileceğiniz gibi kayakta harcadığınız enerjiyi geri kazanmanızı sağlayacak sucuk ekmek de pek meşhur. Kış turizmi açısından epey gelişmiş olduğundan Uludağ’da yeme içme konusunda sıkıntı yaşamaktan hiç endişe etmeyin. Kafe ve restoranların yanında büfeler de pratik lezzetler sunuyor. Kısa bir yemek molasının ardından yine tepelere çıkıp kayak keyfine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Konaklama Önerileri

Uludağ otelleri de en az kayak merkezi kadar meşhur. Lüks oteller de var, pansiyonlar da ama erken rezervasyon indirimlerini yakalarsanız neredeyse pansiyon fiyatına lüks otellerde konaklayabilirsiniz. Bof Hotels Ski Convention Center, Le Chalet Yazıcı Otel Uludağ gibi çok sayıda lüks otelleri veya daha ekonomik seçenekleri düşünebilirsiniz.  Hepsi birbirinden güzel ve güvenilir, konforlu bir konaklama için ideal seçenekler. Turizm açısından çok ön planda olduğundan Uludağ’da konaklama için onlarca seçenek arasından gönlünüze göre bir yer bulacağınızdan eminim. Otel ve pansiyonlar dışında doğayla iç içe bungalovları ve orman evlerini de tercih edebilirsiniz.

Pratik İpuçları

Eğer acemiyseniz veya ilk kez deneyecekseniz kayak yaparken ihtiyacınız olacak ekipmanları satın almak yerine kiralamayı tercih edin.

Kayak ekipmanlarını kiralayabilirsiniz ama kayak kıyafetlerinizi yanınızda getirmeyi sakın unutmayın. Hareketlerinizi kısıtlamayan kıyafetler seçtiğinizden emin olun.

Uludağ turları ile de farklı şehirlerden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Konaklamalı veya günübirlik turlar arasından bütçenize uygun seçim yapabilirsiniz.

Pistler arasında dilediğiniz gibi gezebilmeniz için sınırsız SkiPass almanızda fayda var.

Erken rezervasyon sayesinde lüks otellerde hesaplı konaklama fırsatını yakalamak için sıkı bir araştırma yapın. Bulamazsanız pansiyonlarda konaklamaktan çekinmeyin, kış turizmi gelişmiş olduğundan tüm tesisler kaliteli. Konaklama tercihinizi orman köşklerinden yana da kullanabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin

Uludağ’da sucuk ekmek yemeden,

Kayak keyfine doymadan,

Uludağ’ın görülmesi gereken yerlerini gezmeden,

Bursa şehir merkezinde nefis bir iskender keyfi yapmadan dönmeyin!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir