Tahtakuşlar Köyü Nerede, Nasıl Gidilir – Gezilecek Yerler

Tahtakuşlar Köyü Nerede, Nasıl Gidilir – Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Şamanizm gelenekleriyle sarılı, ilk özel etnografya müzesine sahip  ve güzel doğasıyla sizi içine çekecek Kazdağları Tahtakuşlar Köyü’ne hoşgeldiniz! Rotanızda bu güzel köyün insanlarıyla sohbet etmeyi ve müzede görebileceğiniz dünyanın en büyük deniz kaplumbağasını da görmeyi unutmayınız.

Kazdağları’ndaki Mistik Köy

Kazdağları gezisinde mutlaka gezilmesi gereken, ayrıca Kazdağı tur ile geliyorsanız “Şelaleler Turu”nun güzergahında bulunan Tahtakuşlar Köyü, Balıkesir‘e bağlı olup öne çıkan ilginç özellikleriyle diğer köylere göre farklı bir yerde bulunuyor.

Bunlar neler?

Alevi köyü olması ve aynı zamanda Şaman geleneklerini de beraberinde taşıması, bazı köylülerin kendisini şaman olarak ifade etmesi

Tuncel Kurtiz’in buraya gömülmeyi vasiyet etmesi ama bu isteğinin geri çevrilmesi

Etnoğrafya müzesine sahip ilk köy ve Türkiye’nin ilk özel etnoğrafya müzesinin de burada olması

Not: Orta Asya’dan Horasan’a gelen Türkmenler, Aleviliği daha ılımlı görerek İslami baskıdan kurtulmak istemişler. Orman ürünlerini işlemek temel geçim kaynakları olduğu için kendilerine “Tahtacı Türkmeni” de denmiş. Alevi köylülerin yaşadığı köye de Tahtakuşlar Köyü denmiş.

Tahtakuşlar’da Şaman Kültürü

Şamanizm, Türkler’in Müslüman olmadan önce inandıkları bir din; inanışa göre doğadaki ruhlar ve atalarının ruhları onlar için kutsaldır. Bu köy, her ne kadar Alevi köyü olarak bilinse de, aslında şamanizmi benimsemiş kişilerin olduğu, zaman zaman toplanıp ayinler yaptıkları ve bu ayinlerin kapalı olduğu bilinmektedir.

Siz köy sokaklarına girin, gezin, insanlarla bol bol sohbet ederek bu konuyla ilgili bilgi alın.

Tuncel Kurtiz ile Tahtakuşlar Köyü’nün İlgisi Nedir?

Tuncel Kurtiz de ölmeden önce  buraya gömülmeyi vasiyet etmiş ama yazılı olarak bir yerde yazmıyor, sadece ailesine dile getirmiş. Fakat buna rağmen köy muhtarının karşı çıkmasından dolayı bu isteği geri çevrilmiştir. Ailesi de bu duruma kızmış çünkü vasiyetin yerine getirilmemesi gibi bir durum Alevilik inancında yeri olamaz demiş. Daha sonra Tuncel Kurtiz de Çamlıbel Köyü’ne gömülmüş. Kazdağı tur ile şelaleler turuna katılırsanız her 2 köy de gezilebiliyor.

Tahtakuşlar Köyü Nerede, Nasıl Gidilir – Gezilecek Yerler

Tahtakuşlar Köyü Nerede?

Akçay’dan Çanakkale yönüne giderken Güre köyü’nü geçerek ilk sağa dönün, 2 km kadar yol gittikten sonra Tahtakuşlar köyüne ulaşabilirsiniz.

Tahtakuşlar Köyü Gezilecek Yerler

1. Alibey Kudar Etnografya Galerisi

Köyde doğmuş ve büyümüş emekli ilkokul öğretmeni Alibey Kudar tarafından kurulan etnoğrafya müzesi (Tahtakuşlar müzesi), köyde olması açısından bir ilk olduğu için çok önemli. Uzun yıllar özveriyle derleme yapan Alibey, köyüne yerleşerek burad etnoğrafya müzesini açmış. 1991’den beridir bu müzeyi işleten Alibey, köyün bilinirliğini arttırmış. Tahtakuşlar müzesi giriş ücreti öğrencilere giriş 2 TL, erişkinlere 4 TL’dir.

Yöresel kıyafetler, şaman kültürüne ait eşyalar, halı, çadır, kilim ve dünyanın en büyük deri sırtlı deniz kaplumbağası ve caretta caretta iskeleti gibi ilginç şeyler mevcut. Dünyanın en büyük deniz kaplumbağası özelliğine sahip 360 kiloluk ve 197 cm uzunluğundaki kaplumbağanın da burada olması ilginç. Caretta caretta türünden farklı olan kaplumbağa, boğularak ölmüş.

2. Anıt Ağaç

Mazı meşesi türündeki 180 senelik ağaç Tahtakuşlar Meşesi olarak da geçiyor. Çok yaşlı mı değil ama buraya kadar gelmişken fotoğrafını da çekebilirsiniz.

3. Köy Sokaklarında gezinti

Köyün sokaklarında gezebilir, taş evleri ve köy hayatını daha yakından inceleyebilirsiniz. İnsalarla sohbet edebilir, köyün bahsettiğimiz şamanizm inancı ile ilgili bilgiler alabilirsiniz.

4. Organik Köy Kahvaltısı

Buraya 1-2 saatliğine değil de sabah erken gelmeyi düşünüyorsanız sabah kahvaltısını burada yapabilirsiniz. Köyün biraz yukarılarında İkizler Çay Bahçesi’nde tost, çay alabilir, kendinize sandviç hazırlatabilirsiniz. Manzarası şahane, oksijen dolu bir atmosfer sabah sabah size iyi gelecek.

Tahtakuşlar Köyü Konaklama

Köyün yukarılarına doğru İkizler Konukevi bulunuyor. Kafa dinleme yeri ve doğanın içince.Kredi kartı da geçiyor. Deniz manzaralı yerde çay bahçesinde oturup yemek yiyebilir, mnzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir