Uçak Korkusunu Yenmenin 13 Yolu

Uçak Korkusunu Yenmenin 13 Yolu

Ulaşım ve Transfer Hizmetleri Eki 21, 2022 Yorum Yok

Yoksa sen hem gezmeyi sevip hem de her uçağa binmeden önce bin bir türlü kabus yaşayanlardan mısın? Yoksa o ortamdan uzaklaşmak için uçak kalkmadan önce kulağına kulaklıkları takıp son ses müzik açanlardan mısın? O zaman kabul et, maalesef sende uçak korkusu var.

Yetişkinlerdeki uçak korkusu, karanlıktan korkmak gibi bir şey. Canavar diye bir şey olmadığını bilsek de karanlıkta bir ses duyduğumuzda aklımızı kaçırabiliriz. Benzer şekilde, havada herhangi bir baskı ya da sarsıntı olduğunda, kalbiniz yerinden çıkacak gibi olabilir ama arabada giderken böyle bir sarsıntıyı muhtemelen hissetmezsiniz.

En çok etkilenenlerin arasında hafızası çok iyi olanlar, uçakla ilgili kötü tecrübesi olanlar ya da kötü haberlerden etkilenenler var. Korkuyu başarılı şekilde yenmenin %90’ı beynin yeniden yapılanmasını ve kalanı da vakaları yeniden öğrenmeyi içerir.

Beynin duygusal bölümüne her şeyin iyi olacağı anlatılmasına rağmen mantık kısmı geçmiş istatisikleri hafızada tutmaya devam eder. Uçak korkusunu oluşturan şeyler arasında aşırı yükseklik, kapalı alan, kontrol kaybı, türbülans, kalkış ve uçakta giderken duyulan alışılmadık seslerdir. Korkuyu yenmek için biraz zamana ihtiyacınız var ama iyi sonuçlar mümkün. Sizler için derlediğimiz, bu korkuyu yenmenin basit ve kısa 10 yolu ise şöyle:

1. Seyahatini Seçerken Bilinçli Davran

1990’larda şimdiki kadar bilinçli bir tüketici grubu yoktu, internet ve bilgisayar kullanımı ise bu kadar yaygın değildi. Şimdiler biletinin tüm detaylarına kadar inen bir tüketici grubu var; rota, havayolu, tarih, hava şartları, destinasyon, filo çeşidine kadar herşeye kendimiz karar verebiliyoruz. işte sen de uçak korkunu yenmek istiyorsan önce güzel bir araştırma yapmalısın. Expedia, skyscanner gibi şirketler grubu bu konuda sana yardımcı olacaktır. En mantıklı olan direkt uçuş tercihi yapmanız ve iç hacmi daha büyük olan (Airbus A330,A340,A380 ya da Boeing 747, 767, 777) en büyük havayolunu seçmeniz ki kendinizi daha rahat hissedebilin.

2. Havalimanına Erken Gel ve Etrafı Gözlemle

Uçakların inişini, kalkışını, insanların uçağa binişini gözlemleyebilirsin. Bu hem seni rahatlatacaktır, hem de süreci ezberleyip kafana yazmanı sağlayacaktır. Uçağın kalkışını izlerken havada nasıl da bir nokta haline geldiğini gör. İşte bu kadar. Uçağın kalkışını izlerken ne kadar da standart bir uçuş olduğunu gözlemle. Uçakla tek tek gözlemledikçe alıştığını göreceksin. Kendine söz ver, uçağa binince de kendini dışarıdan aynı yerden izlediğini düşünüp her şeyin normal gideceğini hissetme çalış.

3. Doğru Koltuğu Seç

Ayaklarını uzatabileceğin ya da kendince en rahat oturabileceğin yer neresiyse oraya otur. Kapalı alan, uçma fobisi olanları daha da paniğe iteceği için her zaman ya ön sıralardan ya da çıkış kapısının sırasında bir yer seçebilirsin.

4. Erken Uyan

Az uyu. Neden mi? Muhtemelen uçuş sırasında uykun gelecek ve hiçbir şey hissetmeden gitmeni sağlayacak bu durum. Uçuş olarak hissettiğin süre kısalacak.

Uçak Korkusunu Yenmenin 13 Yolu

5. Değişik Seslere Karşı  Gerçekçi Ol

Havadayken, kulağına her türlü ses gelebilir. Bulaşık ya da çamaşır makinenden çıkan ses kadar doğal olan bu sesleri önemsemezsen iyi yaparsın. Uçak mühendisi olmadığın sürece sesler ilgili yorum yapmana gerek de yok. Normal karşılamaya devam et.

6. Motorun Sesini Kıs

Pilota gidip de motorun sesini kıs deme tabi, ama kulaklık takarak bunu sağlayabilirsin. Müzik dinleyebilir, gözlerini kapayabilir ve daha rahatlıkla hayal kurabilirsin. Hiçbir şey duymazsan, hiçbir şey görmezsin.

7. Uçuş Mürettabına Bak

Mürettebatın her zaman mutlu, rahat, sürekli gülümseyen yüzleri size de mutluluk vermiyor mu? Görünen o ki gayet yolunda her şey, aksi halde bu kadar tecrübeli bir mürettabat çoktan uçaktan atlamıştı.

8. Binmeden Pilotla Konuş

Uçağa binmeden pilotunla konuşmaya çalış, anlayışlı ve nazik olduklarını göreceksin. Sakın çekinme. Senin korkutan şeyin ne olduğunu söyle. Pilot, havada oluşan seslerin, sarsıntının ne kadar da doğal olduğunu anlatacaktır. Konuşurlarken taşıdıkları rahatlık seni de rahatlatacaktır.

9. Havada Sarsıntı Gayet Normal 

En büyük korkunun türbülans olduğunu biliyoruz, ama şunu da bil ki uçak kazaları bu sarsıntılarından kaynaklanmıyor. Hatırlaman gereken diğer güzel şey ise böyle bir durumda koltuk ışıkları yanar, yani sen ve yanındaki kişi birbirinize çarpmayın ve önünüzü görün diye. Yani düşme riski var diye değil. Bazen pilotlar da sizi uyarabilir yükseklik değişimlerinde. Türbülansa girmemek için yaptıkları bu değişikliği düşünün, sizce de uçakla gitmek daha sakin değil mi araçla gitmeye göre?

10. Yumuşak Rotaları Seç

Beklenen türbülanslarla ilgili bilgilere şuradan ulaşabilirsin. Geçmiş dataya ulaşman rota planı yapmanda sana yardımcı olacaktır. Tabi ki dağlık bölgelerde ya da yıldırım olabilen yerlerde türbülans yaşaman normal. Bundan kaçışın pek yok.

11. Seyahati Kısa Gösterecek Yollar Bul

Oturup endişe yaptıkça, uçuşun her dakikası saatmiş gibi gelecek. En iyi zaman geçirdiğin şeyle ilgilen, mesela magazin dergisi okumak olabilir, taşınabilir bir oyun olabilir ya da rahatlatıcı bir oyun olabilir.

Standart bir uçuşta gayet keyfini çıkarabilirsin bunun, tabi ki kendini de uçak sallanırken hobiyle uğraşacağım diye zorlama. Bu seni daha da panik yapabilir.

12. Kalkışı Aklından Çıkar

Takıntı haline getirme kalkışın nasıl olacağını, daha fazla düşündükçe daha çok evham yapacaksın. Uçuş dışında her şeyi düşünebilirsin.

13. Sık Sık Seyahat Et

Zaman buldukça seyahate çık, zamanla alıştığını ve her şeyin normal olduğunu göreceksin. İlk zamanlar zorlansan da korkun yavaş yavaş azalmaya başlayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir