Üç boyutlu rölyef tablolar emeklilerin elinde şekilleniyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 24, 2023 Yorum Yok

Karabük‘te üç boyutlu kağıt rölyef kursuna katılan emekliler, boş vakitlerini üreterek kıymetlendiriyor.

Şirinevler Ticaret Merkezinde yaklaşık 6 Yıl Evvel ehil öğretici Saime Ceylani tarafından açılan kursa katılan ve ortalarında emeklilerin de olduğu kursiyerler, el maharetlerini ortaya koyuyor.

Kursiyerler, boş vakitlerini değerlendirmenin yanı Dizi toplumsallaşma imkanı da buluyor.

Kağıt rölyef yapmayı öğrenen 5’i emekli, öbürleri farklı Uğraş kümelerinden 10 kursiyer, ürettikleri üç boyutlu tabloları satarak gelir elde ediyor.

“Ruhlarına ve vücutlarına Fazla güzel geliyor”

Usta öğretici Saime Ceylani, AA muhabirine, kağıt rölyef alanında 13 yıldır eğitmenlik yaptığını söyledi.

“Kursa devam eden 10 öğrencimiz var. Vakit vakit bu sayı 15 oluyor. Kursiyerlerimiz Vakit vakit şahsî stantlar açıyor. Kursiyerlerimiz stant açarak hem Safranbolu‘yu ve Karabük’ü tanıtıyor hem de çıkar sağlıyor. Sanatla uğraşmak kursiyerlerin ruhlarına ve vücutlarına Fazla güzel geliyor. Kağıt kesmenin insan ruhunda Olumlu tesirlerini şahsen öğrencilerimde görüyorum.”

Ceylani, merkezde kendilerine ayrılan bir sınıfta kurslara devam ettiklerini lisana getirerek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İnsanların bir dinlenme alanına gereksinimi var. Bu dinlenme alanının da sanat olduğunu düşünüyorum. Kursiyerler burada toplumsallaşıyor. Kesinlikle insanların hayatında sanat olsun. Beşerler emekli olduktan sonra bir boşluğa düşüyorlar. O boşluğu doldurmak ismine hayatlarında bir şeyle devam etmek istiyorlar.”

“Bende Aka bir aşka dönüştü”

Karabük Demir Çelik Fabrikaları’ndan (KARDEMİR) emekli olan kursiyerlerden 48 yaşındaki Latif İpek, kağıt rölyef yapmanın kendisinde Aka bir aşka dönüştüğünü kaydetti.

İpek, 5 yıldır kağıt rölyef yaptığını aktararak, “Şimdiye kadar 5 stant açtım. Depremzedeler faydasına da stant açtık. Neredeyse fotoğraf satmadığımız Avrupa ülkesi kalmadı. Bir arkadaşımız en nihayet standında yalnızca 7 yapıtını Kuveyt’e sattı.” diye konuştu.

Aynı fabrikadan emekli 66 yaşındaki Rüstem Deniz de gönül verdiği kağıt rölyef sanatına 4 Yıl Evvel başladığını aktardı.

“Bir nevi istekli turizm elçiliği yapıyoruz”

İş insanı 51 yaşındaki Belgin Pergel ise 7 yıldır rölyefle uğraştığını söyledi.

Rölyefi Evvel bir arkadaşının duvarında gördüğünü ve Fazla beğendiğini lisana getiren Pergel, “Ben bunu yapmalıyım dedim. önce hobi olarak meskenime yapmak için başladım. Sonra Fazla sevdim. Bana Özellikle ruhsal olarak Fazla âlâ geldiğini gördüm. Sanatla uğraşmak Fazla hoş. Sonraları stant açmaya başladım.” biçiminde konuştu.

Pergel, Yurt dışına da Fazla sayıda tablo gönderdiklerini, Safranbolu‘ya gelenlerin ilçeye has tablo almak istediğini belirterek şunları kaydetti:

Safranbolu konutlarının tablosunu yapıyoruz. 3 boyutlu olması ve gerçek Safranbolu meskenlerini yansıtması hasebiyle Fazla beğeniyorlar. Bir nevi istekli turizm elçiliği yapıyoruz. konut hanımlarının konutta kalmasındansa sanatsal kurslara gitmelerini tavsiye ediyorum. Kurslara yöneldikleri Vakit içlerindeki cevheri ortaya çıkaracaklarını inanıyorum. Kağıt rölyef yaparken hislerimi yansıttığımı düşünüyorum. Bence her tabloda her insanın bir hayat öyküsü, hisleri vardır.”

Kaynak: AA / Orhan Kuzu – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir