Enkazdan kurtulan genç tiyatrocu, afetzede çocukların 23 Nisan umudunu kısa filme taşıdı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 24, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde Malatya’da enkazdan çıkan tiyatro sanatkarı İbrahim Şahin Uyumaz, yıkıntılar ortasından kurtarılan bir kız çocuğunun 23 Nisan heyecanını mevzu Meydan kısa sinema çekti.

6 Şubat’taki sarsıntılara Özden Mahallesi’ndeki meskenlerinde yakalanan 23 yaşındaki Uyumaz, yıkıntı altından kendi uğraşlarıyla kurtuldu. Bölgedeki yardım çalışmalarına dayanak veren Uyumaz, bu mühlet zarfında afetzede çocukları gözlemleme imkanı buldu.

Bir mühlet sonra, zelzele günü Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi Filyos beldesinde misyona başlayan kardeşinin yanına yerleşen tiyatro sanatkarı Uyumaz, acılarına Karşın çocukların umudunu yeşertebilmek ve felaketin unutulmaması için kısa sinema çekmeye karar verdi.

Uyumaz, senaryosunu yazıp direktörlüğünü yaptığı “Özlem” isimli kısa sineması için beldedeki ailelerin dayanağıyla 10 çocuktan oluşan oyuncu takımıyla Hürriyet Yıldız Kültür Merkezi’nde sinema seti oluşturdu.

Çaycuma Belediyesinin de dayanak verdiği 14 Benlik grupla yaklaşık bir ayda hazırlanan kısa sinema, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, zelzelenin yaşandığı saat 04.17’de internet ve toplumsal medya platformlarında yayımlanacak.

“Hayat sahnesini ak perdeye taşımak istedik”

Uyumaz, AA muhabirine, asrın felaketini yaşamış birisi olarak bu süreçte depremzede çocukları gözlemleme imkanı bulduğunu söyledi.

Çocukların acılarına, yardım çığlıklarına tanıklık ettiğini aktaran Uyumaz, sinema ve tiyatronun görsel sanat olduğunu, depremzede çocukların yarasına merhem olmak için kısa sinema yapmaya karar verdiklerini anlattı.

Uyumaz, çocukların en Aka endişesinin seslerinin duyulmaması yahut unutulmak olduğuna değinerek, “Önümüzde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı var. Sonuçta bu bayram zelzelenin yaşandığı 11 vilayetteki çocukların da bayramı. O çocuklar bu sene bayramını buruk geçirecek, kutlayacak. durum o denli olunca dedik ki acıya kardeş olalım, oradaki acıları paylaşalım ve insanlara paylaştıralım.” diye konuştu.

Uyumaz, sinema setini çocuklar ve aileleriyle oluşturduklarını aktararak, şöyle devam etti:

“Hayat sahnesini ak perdeye taşımak istedik ve taşıdığımıza da inanıyorum. Burada 10 çocuk oyuncum vardı. Hasret’i oynayan karakterimiz enkaza girdiği Vakit ‘Hocam çıkamıyorum. Ayağıma taş, diken battı.’ dediği anda ben güya Malatya’yı gördüm. Yani bizim kurduğumuz dekorda bile oyuncumuz güç anlar yaşadı.”

Bu süreçte kendilerine dayanak olanlara teşekkür eden Uyumaz, “Ailelerden teker teker müsaade aldık. Çocuklarımızın aileleri geldi, bizlere dekor kurma kademesinde yardım etti. Kostümlerimizi ayarladı. Hepsine başka farklı teşekkür ediyorum.” sözünü kullandı.

Uyumaz, ilerleyen süreçte şenliklere göndermeyi planladıkları sinemanın zelzele bölgesindeki çocuklara ümit olmasını istediklerini kelamlarına ekledi.

Kaynak: AA / Gökhan Yılmaz – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir