Üç araç aynı gövdede: Dacia Jogger

Genel, Gezilecek Yerler Oca 08, 2023 Yorum Yok

Dacia‘nın her Vakit maceraya Amade Ömür usulünü temsil eden yeni 7 Benlik yeni modeli Jogger, Türkiye yollarına Iğdır ve Kars’ta düzenlenen ve yeni logonun da tanıtıldığı lansmanın akabinde 28 Kasım itibariyle çıkıyor.

Dacia Jogger’ın Türkiye lansmanı Iğdır ve Kars’ta Dizi dışı bir aktiflikle gerçekleşti. Iğdır’da 12 bin metrekarelik bir alana yayılan Tuzluca Mağaraları’nda yapılan aktiflikte, markanın yenilenen yüzü ve ideolojisi mağara duvarlarında dijital olarak sahnelendi.

Dijital sanat şovlarıyla Dacia dünyasının merkezine dönüşen mağaranın farklı kısımlarında profesyonel oyuncularla arabanın modülerliğine odaklanan sürpriz mizansenler hayata geçirildi. Oluşturulan Yapay zeka konseptinin konuklarla keyifli bir etkileşim kurduğu tertipte, Jogger’ın teknik ayrıntıları ise lansman için mağara içinde Özel olarak dizayn edilen konferans salonunda paylaşıldı. Yöreye has lezzetlerden oluşan, mağaranın loş atmosferinde gerçekleştirilen ‘Kayıp Yemek’ konseptiyle konuklara gastronomi tecrübesi de yaşatıldı.

Jogger’ın birinci sürüşlerine bölgenin gizemli coğrafyası mesken sahipliği yaptı. Mağara içinde yapılan sürüş ile başlayan; tabiat mükemmeli Gökkuşağı Dorukları, Aras Irmağı kıyıları ve Birden Harabeleri’ni de kapsayan, kartpostallık imajların ortaya çıktığı rotalarda aracın sürüş kabiliyetlerine odaklanıldı. bütün ayrıntılarında kişiselleştirmelerin düşünüldüğü lansmanda, her bir Jogger isme Özel hazırlanırken, maceraya çağıran bisiklet, kayak ekipleri ve port bagaj üzere aksesuarlarla donatıldı.

MAİS A.Ş. genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş

“Pazardaki en ulaşılabilir 7 Benlik modelimizle farklı segmentlerden Pay alacağız”

MAİS A.Ş. genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, “Dacia Jogger; bir Station Wagon’un uzunluğu, bir MPV’nin genişliği ve bir SUV aracın karakteri olmak üzere her sınıfın en yeterli özelliklerini bir ortaya getiriyor. Bu yüzden ‘hepsi bir araba’ diyoruz. Böylelikle Jogger ile bütün bu segmentlerden Pay almamız Muhtemel olacak. Araba, Dacia Eser gamında uzun yıllar boyunca yer Meydan Lodgy, Dokker ve Logan MCV modellerimizin kullanıcılar tarafından beğenilmiş özelliklerini koruma ederken, markanın yeni kimliğini ve teknolojilerini de üzerine koyuyor. Yeni amblemimizde “D” ve “C” harflerinin şık çizgileri bir zincirin halkaları üzere birleşerek sağlamlığı ve sadeliğin yanı sıra, Dacia markası ile müşterinin (Customer) bağını simgeliyor. Jogger pazardaki en ulaşılabilir 7 koltuklu seçenek olacak. Bunun yanında kuvvetli ve sağlam olması, genişliği ve İç yerin modüler kullanımıyla hem şoför hem de yolculara konforlu bir tecrübe sunuyor” tabirlerini kullandı.

Yenilenen marka kimliği

Dacia’nın bütün Eser gamı, yeni logonun yanı Dizi markanın yeni Haki rengine de sahip olacak. 2021’in haziran ayında dijital kanallarda başlayan Dacia’nın yeni seyahati, 2023’ün aralık ayına kadar yetkili satıcıların görsel kimlik dizaynlarının değişmesiyle tamamlanacak.

Yeni periyotta çağdaşlık kavramına yeni bir nazar açısı getiren Dacia; akla yatkın harcama yapan, özgürlüğe düşkün ve çok tüketimden kaçınan kullanıcıların beğeneceği sade fakat havalı bir araba vizyonu ortaya koyuyor. kuvvetli ve maceracı karakterini öne çıkaran marka, yüksek dayanıklılığa sahip outdoor kullanıma Müsait araçlara odaklanıyor. Satın alma ve kullanım maliyeti azaltılmış fiyat-performans eserleri geliştiren Dacia, düşük yakıt tüketimi ve karbon salınımı üzere ekolojik tahlilleri de tüketicilerine sunuyor.

SUV proporsiyonuna sahip kuvvetli Hariç tasarım

Dacia Jogger’ın Hariç dizaynına bakıldığında geniş ön ızgaradaki yeni amblem tasarımı dikkat çekiyor. Yeni ambleme çift Dizi şerit ayrıntılar eşlik ediyor. Geniş çamurluklar köşelere kadar uzanırken, motor kaputu dinamik ve kaslı olarak şekillendirildi. Ön ve arka tampon altı müdafaa kızakları ise şiddetli yerlerde hayatı kolaylaştırıyor. Bariz omuz çizgisinin yollardaki duruşunu güçlendirdiği Jogger’ın modüler tavan barları ve 200 mm yerden yüksek yapısı maceraya Amade bir manzara veriyor. Yalnızca birkaç adımla Hal değiştiren modüler tavan barları, 80 kg’a kadar port bagaj, bisiklet ve kayak ekipleri üzere yükleri taşıyabiliyor. Dacia dünyasında patentli bir sistem olan bu barlar, akıllı ve pratik özellikleriyle markanın ruhunu yansıtıyor.

Ön tarafta gündüz ve kısa farlarda LED teknolojisi kullanılırken, birinci Sefer yeni Sandero ailesinde gördüğümüz Y formundaki Fer imzası Jogger’ın da far dizaynında kullanılıyor. Bu imza arka farlarda da görülüyor. LED teknolojisi, güç tasarrufunun yanında daha âlâ bir görüş sunuyor. Extreme versiyonunda bulunan dışa açılabilir üçüncü Dizi camlar, arabadaki en arka sırada oturanlar için seyahat tecrübesini ferah bir hale getiriyor.

Çamurluk muhafazaları arabanın maceracı yapısına eşlik ederken, şık ve ergonomik kapı kolları dizaynıyla dikkat çekiyor. Maceraya Davet eden Yan Beden muhafaza bantları, versiyona bağlı olarak gelen 16 inç elmas kesim alüminyum alaşım Siyah jantlar ile Ahenk yakalıyor. Bagaj kapağı düğmesi estetik bir imaj için arka panel altına gizleniyor. Jogger üst açılıp Meydan kullanımını kolaylaştıran bagaj kapağının yanı Dizi geride LED üçüncü stop lambasına da sahip.

Lansman rengi olan Terracotta Kahve, sadece Jogger’da sunuluyor. Jogger, Dacia’nın yeni marka kimliğini vurgulayan Haki rengin yanı Dizi Ay Işığı Gri, Duman Gri, Gri Füme, Siyah ve ak renkleriyle tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Yeni marka kimliğiyle Bir arada donanım düzeylerinin isimleri de değişti. Essential’dan başlayan baz donanım düzeyi, sırasıyla Expression ve Extreme olarak devam ediyor.

Maceraya çağıran Extreme versiyonu

İddialı bir off-road biçimine sahip Extreme Özel versiyonu bulunan Jogger, bu donanım düzeyinde Hariç dizaynda Siyah renkli tavan rayları, parlak Siyah aynalar, 16″ Siyah alaşım jantlar ve köpekbalığı anteniyle geliyor. Ayrıyeten aracın ön tarafında ve jantlarında İsim çıkartmaları ve kapı eşiğinde Özel gözetici şeritler bulunuyor.

Koltuklardaki Kırmızı dikişler ve ön kapı panellerindeki dekoratif kaplamalar İç yerdeki havayı değiştiriyor. Extreme Özel versiyonu 2023 Ocak ayı prestijiyle Türkiye’deki yetkili satıcılarda yerini alacak.

Cömert İç mekan

İlk bakışta yeni Dacia logosunun yer aldığı aydınlatmalı kumandalara sahip direksiyon tasarımı öne çıkıyor. Gösterge panelindeki 3,5 inçlik TFT ekrandan sürüş bilgileri takip edilebiliyor. Jogger’ın İç yerdeki kalite algısını düzgünleştirmek için ön panel boyunca uzanan dokumacılık bir şerit bulunuyor. Gösterge paneli yahut bilgi ekranı üzere sürüş bileşenleri bu şeridin üzerinde yer alıyor. Erişimi kolay dijital klima ve sürüş dayanak kumandaları ise ergonomik bir halde bu şeridin altına dizildi. Birebir kumaş, ön kapı panellerinde de kullanılıyor ve koltuk döşemeleriyle Ahenk sağlıyor. Şık havalandırma kanalları, bu tasarım bütünlüğünü tamamlıyor. 8 inç dokunmatik multimedya ekranı ve Çabucak yanında konumlandırılan USB girişi, telefonu şarj etmek ya da data teması için kullanılıyor. Pratik kullanımın yanında Meydan tasarrufu yaparak ekstra ferahlık getiren elektronik park freni seçeneğine sahip olan Jogger’ın ön panelinde ayrıyeten 12V şarj soketi mevcut. öteki Dacia modellerinden alışık olunan Eller Hür Kart Sistemi Jogger’da da kullanıcılarla buluşuyor.

Isıtmalı ön koltuklara, saklama alanına sahip açılabilir kol dayama eşlik ediyor. Versiyona bağlı olarak ikinci Dizi yolcular için Jogger’da tayyare tipi servis masaları ve bardak tutucular düşünüldü. Masalar farklı yolcuların ihtiyacını karşılamak üzere 70 mm kadar uzuyor. Ayrıyeten ikinci Dizi koltuklarda iki adet ISOFIX ilişki noktası da bulunuyor. Üçüncü sıradaki iki yolcuya ise, kol dayama alanları, daha güzel bir görüş ve ferahlık için kelebek tipi Yan camlar sunuluyor. Dışa açılabilir bu üçüncü Dizi camlar yolcunun doğal havalandırmasını sağlıyor

Farklı beklentilere nazaran uyarlanmış multimedya sistemleri

Dacia Jogger’da Radyo, MP3, USB ve Bluetooth özelliklerine sahip kullanıcıların uygulama indirerek kendi telefonlarını kullandığı Media Control sisteminin yanı sıra, Media Display ve Media Nav bilgi sistemleri 8 inç dokunmatik ekran ile sunuluyor.

Media Display’de 4 hoparlör, Bluetooth kontağı, USB girişi ve Apple CarPlay üzere özellikler bulunuyor. Direksiyondaki Özel kumandalar sesli komut özelliğini aktifleştirmek için kullanılıyor. Media Nav sistemi ise bunlara ek olarak entegre navigasyon, ikinci USB girişi ve 6 hoparlör ile Bir arada geliyor.

Yolcu ve yükleme kapasitesi

4,55 m uzunluğu, 2,90 m’lik uzun aks arası ve 1,78 m genişliği, Jogger’ı ferah ve işlevsel bir İç hacme kavuşturuyor. 1,63 m’lik yüksekliği sayesinde omuz ve baş arasını artırarak konforlu bir seyahat imkanı sunuyor. Yetişkinlere yönelik gerçek 7 koltuk tertibi, arttan öne gerçek Çeşitli konfigürasyonlarla kullanılarak bagaj kullanımını azamiye çıkarırken, 7 yetişkinin rahat bir biçimde seyahat etmesine İmkan veriyor.

Üçüncü Dizi koltuklar 1/2 oranında, ikinci Dizi koltuklar ise 2/3-1/3 oranında katlanabiliyor. 7 Benlik Ömür alanıyla geniş aile ve kalabalık omurların günden güne değişen ihtiyaçlarını direkt karşılayan Jogger, bütün koltuklar katlandığında sunduğu 1807 litrelik bagaj hacmiyle yükleme yapılmak istendiğinde de kendini yanlışsız bir adres olarak tanımlıyor. Araba 7 Benlik kullanıldığında 212 litre, üçüncü Dizi koltuklar büsbütün çıkarıldığında ise 631 litre bagaj hacmi sağlıyor. Farklı konfigürasyonlar sayesinde kullanıcılar, bebek arabası, bavul ya da bisiklet üzere birçok eşyasını kolay kolay araca yerleştirebiliyor.

Ayrıca bu yükleme çeşitliliğine güvenliği de eklemek ismine bagaj bölmesinde esnek kayışlar ve dört bağlama halkası bulunuyor. Bir adet de 12V soketin yer aldığı bagaj, ikisi bagajda ve biri ön yolcu tarafında olmak üzere üç adet kanca ile donatılıyor.

Bagajdaki işlevselliği kabine de taşıyan Jogger; önde 13 litre, ortada 8,6 litre ve üçüncü sırada 2,5 litre olmak üzere toplamda 24 litreyi aşkın bir saklama alanı vadediyor.

Benzin ve LPG seçenekleriyle geldi, hibrit 2023’te

Dacia Jogger, TCe 110 bg ve TCe 100 bg ECO-G olmak üzere iki farklı motor tipiyle sunuluyor. Daha düşük yük için alüminyum motor bloğu kullanılan yeni TCe 110 bg motor, üç silindirli ve direkt akaryakıt enjeksiyonuna sahip. 6 ileri manuel şanzımanla kombinlenen en kuvvetli Jogger motoru TCe 110 bg, azamî 200 Nm tork bedeli sunarken, sürüş performansıyla düşük yakıt tüketimi ve karbon emisyonunu bir ortada elde ediyor.

6 ileri manuel vitesle kombinlenen öbür motor olan TCe 100 bg ECO-G, LPG ve akaryakıt depolarının birleşimiyle yakıt tasarrufunu yüzde 30’un üzerine çıkartırken 1.000 km’ye kadar çıkabilen bir menzil imkanı veriyor. Fabrika çıkışlı LPG sistemi sayesinde karbon emisyonu azalırken, Emniyet ve güvenilirlik sorunu ortadan kalkıyor.

Dacia, tarihindeki birinci hibrit motoru, 2023 yılında bütün dünyada Jogger ile sunacak. Hibrit motorlu Jogger, otomatik şanzımanla kullanıcılarla buluşacak.

CMF-B platformunun yeni üyesi

Ön & arka park sensörü, Lakin nokta İkaz sistemi ve Geri görüş kamerası olmak üzere Jogger’da üç Emniyet ve sürüş takviye sistemi bulunuyor. Ön ve arka park yardımı, aracın ön ve arka alanında konumlanan dörder sensör aracılığıyla çalışırken, manileri algılayarak hem görsel hem de sesli İkaz ile sürücüyü uyarıyor.

Dacia Jogger’ın lansmana Özel satış fiyatı da açıklandı. Buna nazaran Essential Turbo 110 bg 577 bin TL, Expression Turbo 110 bg 592 bin TL, Essential Turbo ECO-G 100 bg 592 bin TL, Expression Turbo ECO-G 100 bg 607 bin TL, Extreme Turbo 110 bg 622 bin TL ve Extreme Turbo ECO-G 100 bg 637 bin TL fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.

Yazı: Şef Canözer & Fotoğraflar: Dacia Türkiye

Mekan: Iğdır – Kars / Türkiye

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir