Mercedes-EQ ailesi Antakya’da buluştu

Genel, Gezilecek Yerler Oca 08, 2023 Yorum Yok

Elektrikli araba teknolojisinde öncü markalardan biri olarak dikkat çeken Mercedes-Benz’in Mercedes-EQ çatısı altında satışa sunduğu elektrikli model ailesiyle tam takım olarak Antakya‘da tekrar buluşma fırsatı bulduk.

Antakya‘da, Mercedes-EQ ailesinin 5 üyesi; EQC, EQS, EQE, EQA ve EQB ile test sürüşü gerçekleştiren Mercedes-Benz, araç tecrübesinin yanı Dizi tabiata ve sürdürülebilirliğe verdiği değeri göstermek ve farkındalığı artırmak için farklı etkinlikler de gerçekleştirdi.

Etkinlik kapsamında karbon ayak izi ölçümü ile iştirakçilerin ferdi davranışlarının tabiata tesiri tartışıldı, Antakya‘da Mercedes-EQ zeytin ağacı alanı oluşturuldu.

Sürdürülebilirlik kavramının gitgide Ehemmiyet kazandığı günümüzde, elektrikli araçlara yönelik eğilim de dikkat alımlı biçimde yükseliyor. Dünya nihayet yıllarda esaslı teknolojik dönüşümlere sahne olurken otomotiv hem bu değişimden etkilenen hem de sürece istikamet veren kesimlerden biri. Önümüzdeki 10 Yıl içerisinde Muhtemel olan bütün pazarlarda büsbütün elektrikli satış amacı koyan Mercedes-Benz de büsbütün elektrikli EQ ailesiyle bu alanda da öncü rol oynuyor.

Mercedes-EQ: Geleceğe dönük ve çevreci

Mercedes-EQ, Mercedes-Benz’in büsbütün elektrikli araba ve teknoloji alt markası. Sıfır emisyon, sessiz ve yesyeni elektrikli sürüş keyfi sunan tam elektromobilite, büsbütün elektrik gücü ile geleceğe dönük ve çevreci olan EQ, bunun yanında sportif hızlanma, esnek ve kuvvetli menzil ve en yeni, öncü teknolojik donanımlar üzere avantajlar da barındırıyor. Etraf dostu arabalar, sürüş keyfinden ödün vermeden kalkış anından itibaren azamî tork ile çarpıcı derecede kuvvetli ve kademesiz hızlanma sunuyor.

EQC: Mercedes-EQ’nun Türkiye’deki birinci modeli

2020’nin sonlarında yola çıkan EQC, Mercedes-EQ marka Türkiye’de satışa sunulan büsbütün elektrikli birinci model. EQC, avangart ve Müstakil bir estetiği temsil ederken, Çağdaş lüksün sembolü olarak karşımıza çıkan elektrikli bir SUV. nihayet derece hafifletilmiş çizgileri, çarpıcı birinci izlenimi anında ortaya koyarken tıpkı vakitte etkileyici bir saflık, sakinlik ve çağdaşlık yansıtıyor. Geri dönüştürülmüş plastik üzere kaynakları koruyan materyallerin ve yenilenebilir olmamış hususların araçlardaki kullanımı, Daimi olarak geliştiriliyor. Bu manada birinci, EQC için geliştirilen yüksek kaliteli koltuk döşemesi “Response”, yüzde 100 Geri dönüştürülmüş PET şişelerden oluşuyor. Ayrıyeten stepne yuvası kaplamasında yahut motor odası altındaki kaplamalarda da Geri dönüştürülmüş plastikler kullanılıyor.

EQS: Mercedes-EQ’nun lüks sınıftaki büsbütün elektrikli birinci sedan otomobili

Markanın lüks sınıftaki büsbütün elektrikli birinci sedan arabası EQS, Türkiye’de bu Yıl satışa sunuldu. EQS, lüks ve üst sınıfta elektrikli araba modüler mimarisine sahip birinci model olmasıyla dikkat çekiyor. Teknoloji ve inovasyon konusundaki öncü yenilikleriyle MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) Hyperscreen üzere yepisyeni özellikleri birleştiren EQS hem şoför hem de yolcuya odaklanıyor. Süratli şarj istasyonlarında yalnızca 31 dakikada yüzde 80’e kadar şarj olabilen EQS, tam şarj ile azami 649 km menzil sunabiliyor. Her nefesin bir evvelkinden daha pak olduğu, yeryüzüne Biricik bir plastiğin bile atılmadığı bir dünyayı Düş eden Mercedes-Benz, elektrikli arabalarında karbon emisyonunu sıfıra indiriyor, Geri dönüştürülmüş gereçleri kullanarak bu dönüşümüne Hız kesmeden devam ediyor. EQS’in İç dizaynında, mikrofiberin yanı Dizi yüzde 100’e varan oranda Geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilmiş Türlü yüksek kaliteli kumaşlar kullanılıyor. EQS’deki yer kaplamaları, Geri dönüştürülmüş halılardan ve balık ağlarından elde edilen naylon ipliklerin bir ortaya getirilmesiyle üretiliyor. Klasik plastikleri yenilenebilir olmamış gereçlerle değiştirmek için doğal liflerin ve dokumaların kullanımına odaklanan Mercedes-Benz’in EQS üretiminde kullandığı kaynak tasarrufu sağlayan materyaller toplamda 80 kilogramı buluyor. EQS’in üretimi karbon nötr biçimde Sindelfingen’deki Factory 56’da gerçekleşiyor.

EQE: 32 dakikada şarj oluyor, 554 km menzili bulunuyor

EQA: Mercedes-EQ markasının ilerici lüks yaklaşımını yansıtıyor

EQA, büsbütün elektrikli Mercedes-EQ dünyasına yeni giriş düzeyini oluşturuyor. Elektrikli tasarım estetiği, Mercedes-EQ markasının ilerici lüks yaklaşımını yansıtıyor. Sürüş takviye sistemleri; Örneğin Araçtan Çıkış Ancak Nokta Yardımcısı, Distronic, Faal Takip Yardımcısı, navigasyon üzere donanımlar sürücüyü birçok mevzuda destekliyor. Ayrıyeten, Energizing Comfort ve MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) üzere farklı Mercedes-Benz özellikleri de sunuluyor.

EQB: Kompakt elektrikli arabalar ortasında Özel konumda

Büyük bir çekirdek aile yahut Ufak bir geniş aile için, yedi koltuklu EQB, ailelerin farklı ihtiyaçlarını karşılıyor ve farklı taşıma gereksinimlerine da tahlil sunuyor. Bu özellik ile kompakt elektrikli arabalar ortasında Özel bir pozisyona yerleşiyor. Üçüncü sıradaki iki koltuk, 1,65 metreye kadar olan yolcular tarafından kullanılabiliyor. Ayrıyeten bu koltuklara çocuk oto-koltuğu da takılabiliyor. EQB, EQA’dan sonra Mercedes-EQ Eser gamının büsbütün elektrikli ikinci kompakt arabası. kuvvetli ve verimli elektrikli güç-aktarma sistemi, akıllı güç geri-kazanım özelliği ve Elektrikli Zeka teknolojisine dayalı Navigasyon üzere özellikler EQA ile olan ortak özelliklerden birkaçı.

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Heyeti ve Araba Kümesi Lideri Şükrü Bekdikhan

“Hedefimiz lider pozisyonumuzu elektrikli arabalarda de sürdürmek”

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Heyeti ve Araba Kümesi Lideri Şükrü Bekdikhan, Ambition 2039 planı kapsamında 2039 yılına kadar geliştirmeden tedarikçi ağına, üretimden eserlerin elektrifikasyonuna, yenilenebilir güç kaynaklarına kadar bütün değer zincirlerinde karbon nötr olmayı hedeflediklerini ve Mercedes-EQ’nun bu stratejinin Değerli bir kesimi olduğunu belirtti. Bekdikhan “Mercedes-EQ çarpıcı derecede güçlü, yüksek performanslı ve Etraf dostu. Ekim ayı sonu prestijiyle 1.179 adet satışla EQ’nun Yekün satışımızdaki hissesi yüzde 8’e ulaştı. Bu yılki satışlarımızın yüzde 10’luk diliminin elektrik araçlarımıza ilişkin olacağını öngörüyoruz. 2025’ten itibaren ise bütün yeni araç platformlarımız sadece elektrikli olacak ve müşteriler her model için büsbütün elektrikli bir alternatif seçebilecek. Önümüzdeki 10 Yıl içinde Muhtemel olan bütün pazarlarda büsbütün elektrikli arabalara geçmek için hazırlık yapıyoruz. Şu anda Türkiye’de en Fazla segmentte elektrikli araba sunan marka olarak amacımız bu ivmeyi koruyarak lider pozisyonumuzu elektrikli arabalarda de sürdürmek.” dedi.

Yazı: Şef Canözer & Fotoğraflar: Mercedes-Benz Türk

Mekan: Antakya / Türkiye

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir