Türk Kızılay, ulusal kan stoklarının yeniden yükselme eğiliminde olduğunu açıkladı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

Türk Kızılay, yapılan kan bağışı davetinin karşılıksız kalmadığını ve Ulusal kan stoklarının yine yükselme eğiliminde olduğunu bildirdi.

Kızılay‘dan yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen Aka zelzele felaketinin yürütülen kan bağışı tertiplerine da ziyan verdiğine dikkat çekilerek, “Deprem bölgesindeki kan bağış işçisi ‘afetzede’ pozisyona gelen Kızılay, kan bağış merkezlerinden kimilerini da kaybetti. Bu kayıplar üzerine, zelzele bölgesi, öbür vilayetlerde toplanan kanlarla destek edildi. Sarsıntının birinci gününden bugüne kadar afet bölgesindeki hastanelere 124 bin 467 ünite kan bileşeni gönderildi.” bilgisine yer verildi.

“2023 yılı maksadı, 3 milyon 40 bin ünite kan bağışı almak”

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ramazan ayına yönelik çalışma saatlerini revize eden Kızılay, Olumsuz hava şartları nedeniyle vatandaşların iftar sonrası mobilizasyonunun azalmasıyla Birlikte Kıymetli bir stok meselesiyle karşı karşıya kaldı. Bağışçılar, nihayet bir hafta içinde Türkiye’deki bütün hastanelerin kullandığı kan ölçüsünün üzerinde bağışlar yaparak, Ulusal kan stoklarının tekrar yükselme eğilimine dönmesini sağladı.

Ülkemizin kan gereksinimini karşılamaktan Mesul olan Kızılay, 2005’te başlatılan ‘Güvenli Kan Temini Projesi’ ile toplumumuzu kan bağışı konusunda bilinçlendirerek istekli kan bağışı sayısında artış sağlamayı, muhtaçlık sahiplerine sağlıklı ve gerçek bir hizmet sunmayı hedefliyor. Kan Bankacılığı ve transfüzyon bıbbının bütün dünyada uygulanan ve kabul görmüş Bölge Kan Bankacılığı sistemini uygulayan Kızılay, ülkemizde 1156 hastanenin kan muhtaçlığını 365 gün kesintisiz karşılamaktadır.”

2022’de 2 milyon 809 bin 765 ünite kan bağışı toplayan Kızılay‘ın, 2023 yılı maksadının 3 milyon 40 bin ünite kan bağışı almak olduğu belirtilerek, “Ülkemizin kan ve kan bileşeni gereksinimlerinin karşılanması konusunda bütün tedbirler alınsa da Özellikle ramazan ayı, uzun tatil periyotları, ağır hava kuralları üzere birtakım nedenlerle stok seviyelerimizde düşüşler yaşanmaktadır. Lakin hastanelerin kan gereksinimi artarak devam etmektedir.” sözleri kullanıldı.

“Kan bağışında tertipli ve sürekliliğin sağlanması Aka Ehemmiyet taşıyor”

Kan bağışında dönemsel düşüşlerin önüne geçilmesi için gönüllülere ve kamuoyuna davetin yinelendiği açıklamada, hastanelerin kan muhtaçlıklarının süratle karşılanması için kan bağışında tertipli ve sürekliliğin sağlanmasının Aka Ehemmiyet taşıtığı vurgulandı.

Normal vakitlerde Kızılay tarafından toplanan kan bağışı sayısı 8 bin-10 bin bandında seyrederken, ramazan ayı üzere periyotlarda bu sayının 4 bin ünite düzeyi kadar düşebildiğine, Halbuki hastanelerin günlük 8-10 bin ünite kan eseri kullanmaya devam ettiği bildirildi.

İftar sonrasında kan bağışı yapılabiliyor

Açıklamada, Kızılay’ın kan bağışlarının devam etmesi ve stokların tekrardan istenilen düzeylere gelmesi için mesai saatlerini değiştirdiğine işaret edilerek, kan bağışçılarının, iftar sonrası da kan bağışında bulunabildiği aktarıldı.

Güncel kan bağışı yeri ve saatlerinin, Kan Hizmetleri resmi sitesinden, “www.kanver.org” ve kan bağışı taşınabilir uygulamasından takip edilebildiği ve Müsait Vakit için kan bağışı randevusu planlanabildiği kaydedildi.

Kaynak: AA / Şimdiki

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir