Nihal Bengisu Karaca kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Nihal Bengisu Karaca’nın hayatı ve biyografisi!

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

Gazeteci ve müellif Nihal Bengisu Karaca‘nın hayatı, mesleği ve biyografisi merak ediliyor. Pekala, Nihal Bengisu Karaca kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Nihal Bengisu Karaca’nın hayatı ve biyografisi nedir? İşte detaylar…

NİHAL BENGİSU KARACA KİMDİR?

Nihal Bengisu Karaca (d. 1972, Ankara), Türk gazeteci ve muharrirdir.

Gümülcine doğumlu operatör bir babanın kızı olarak 1972’de Ankara’da doğmuştur. Kayseri İmam Hatip Lisesi ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1994’te yayın hayatına giren Aksiyon mecmuasında misyon almış, 1995-96’da kısa bir mühlet Kanal 7’de metin müellifliği ve programcılık yapmıştır. 1996 sonlarında Aksiyon’da kültür sanat editörlüğü misyonuna gelerek sinema tenkitleri yapmış, kültür, yazın ve cemiyet eksenli belge ve röportajlar kaleme almıştır. 2002 yılında Vakit gazetesinde çalışmaya başlayarak gazetenin kültür sanat sayfasında sinema tenkitlerini sürdürmüş, Pazar ekinin editörlüğünü yapmış, daha sonra gazetenin yorum sayfasında köşe yazıları da yazmaya başlamıştır. 2005’ten itibaren haftalık haber mecmuası Yeni Aktüel’de yazmaktadır.

2007 yılında Radikal gazetesinde yazdığı “Bir mütesettirin tatil güncesi” yazısı ile yankı uyandırmış, bunun üzerine Hürriyet muharriri Ayşe Arman kendisi ile bir röportaj yapmıştır. 2009’da Ayşe Arman babasını kaybetmesi üzerine başsağlığı bildirisi göndermesini akabinde ikili, “iki farklı mahallenin temsilcisi” sıfatı ile iki kısımlık yeni bir söyleşi yapmışlardır. Şubat 2009’da Vakit için nihayet yazısını kaleme Meydan müellif, Gazete Habertürk’e transfer olmuştur.

Gazete Habertürk transferinin akabinde Ahmet Hakan ile kıyaslanan müellif, Gazete Habertürk’teki birinci ayındaki “Maktulün bir femme fatale olarak portresi” isimli yazısının akabinde Misli tenkitler alması ve tıpkı gazetedeki birtakım yazarlarla tartışmak zorunda kalmasını “… bunları hak ettiğimi düşünmüyorum. Kırgınım ve kızgınım.” halinde kıymetlendirmiş ve “Maktulün bir femme fatale olarak portresi 2!” isimli yeni bir yazma kaleme almıştır. Hala Gazete Habertürk’teki köşe yazılarını sürdüren muharririn Yanardağda Pişirilir, Totemle Servis Yapılır isimli yayımlanmış bir kitabı ve Bayan Oradaydı isimli kitapta “Büyük sinemanın temel kızı: Havva” isimli bir çalışması bulunmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir