geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Toyota yılda 1.5 milyon adet elektrikli araç satmayı hedefliyor

Toyota yılda 1.5 milyon adet elektrikli araç satmayı hedefliyor

admin admin -
16 0

Toyota, 1 Nisan’dan itibaren Başkanlık ve CEO’luk vazifesini Akio Toyoda’dan devralan yeni CEO’su Koji Sato ile birinci basın toplantısını gerçekleştirdi.

Koji Sato önderliğinde üst idarenin yer aldığı sunumda, Toyota’nın geleceğine dair stratejileri açıklandı.

Çevresel ve teknolojik değişimlere süratli Karşılık vererek yalnızca otomotiv kesiminde değil birçok alanda öncülük eden Toyota, açıkladığı yol haritasıyla liderlik rolünü daha da ileriye taşımayı amaçlıyor.

Stratejilerini karbon nötr olma ve mobilite çeşitliliğini artırmaya yönelik oluşturan Toyota, bütün süreçleriyle geleceğe hakikat yürekli adımlar atıyor. Araçlarının üretiminden tedariğine, kullanımına ve Geri dönüştürülmesine kadar bütün süreçlerde 2050 yılında karbon nötr olmaya odaklanan marka, küresel bir şirket olarak öncülük yapmaya devam ediyor.

Yoichi Miyazaki, Koji Sato, Hiroki Nakajima

Artan verimlilik ile menziller katlanacak

Hibrit modellerin öncülüğünde elektrikli araç satış adetlerini artıran marka, birebir vakitte plug-in hibrit Eser gamı seçeneklerini de artırıyor. Tam elektrikli Eser yelpazesini de genişleten Toyota, 2026 yılına kadar 10 yeni elektrikli model daha tanıtmayı hedefliyor. Tıpkı vakitte 3 Yıl içerisinde şirketin yıllık tam elektrikli araç satışlarının 1.5 milyona ulaşması planlanıyor. Bu süreçte günümüzdeki elektrikli araçlardan büsbütün farklı yeni nesil elektrikli araçlar geliştirmeyi de planlayan Toyota, daha yüksek verimliliğe sahip batarya kullanımıyla menzili iki katına çıkarmayı, daha dikkat alımlı dizaynlar ortaya koymayı ve daha heyecan verici sürüş performanslar sunmayı hedefliyor.

Bununla Bir arada yeni plug-in hibrit modellerin artan batarya verimliliğiyle elektrikli sürüş menzilleri 200 kilometrenin üzerine çıkarılacak. Yakıt hücreli araç gelişimine de bütün süratiyle devam eden marka, hem binek hem de ticari araç segmentinde kullanımı artırmaya yönelik çalışmalar yapıyor. Hibrit araçlar ise, daha ulaşılabilir birer çevreci araç olmalarıyla ve yüksek verimlilikleriyle önümüzdeki periyotta Dava bir alternatif olmaya devam edecek.

Bu strateji kapsamında Toyota, farklı ülke ve pazar kurallarına en Müsait çevreci tahlilleri sunarak karbon nötr olmaya süratli adımlarla gitmeyi sürdürecek. 2035’te bütün küresel fabrikalarında karbon nötr olma amacı açıklayan Toyota, küresel olarak sattığı araçların ortalama CO2 emisyonunu 2019’a nazaran 2030’a kadar yüzde 33 ve 2035’ye ise yüzde 50’den daha Çok düşürecek.

Toyota birinci jenerasyon Prius’un tanıtılmasından bu yana 22.5 milyon adet satış gerçekleştirildi ve bu da yaklaşık olarak 7.5 milyon tam elektrikli aracın CO2 emisyonu tasarrufuna muadil oldu. Toyota, emisyonları düşürmeye hibrit araçlarla öncülük ederken, hibrit sistemlerin maliyetleri birinci üretilen periyoda nazaran 6’da 1 oranında düşürüldü.

Toyota CEO’su Koji Sato

Mobilite şirketine hakikat dönüşüm

Toyota, karbon nötr olma maksadını ön plana alarak mobilite vizyonunu da geliştiriyor. Bir mobilite şirketine dönüşen Toyota, araçlarını da toplumun kıymetlerine ve gereksinimlerine nazaran şekillendiriyor. Emniyet ve sürüş keyfi ögelerini düzgünleştiren marka, tıpkı vakitte mobilite tahlillerinin de hayatı kolaylaştıracak ve topluma fayda sağlayacak biçimde geliştiriyor.

Mobilite şirketi olma amacıyla Toyota üç alanda bunu gerçekleştirecek. Mobilite 1.0 ile araçları farklı gereksinimlerle birbirine bağlamak hedefleniyor. Elektrikli araçların muhtaçlık duyulan yerlere elektrik taşıması bunlardan biri olacak. Mobilite 2.0 mobiliteyi yeni alanlara yayacak. Yaşlılara, nüfusun azaldığı bölgelerde yaşayan insanlara ve araba pazarının şimdi büyümediği gelişmekte olan pazarlardaki kullanıcılara da Müsait mobilite imkanları sunulacak. Mobilite 3.0 adımı ise toplumsal sistemleri entegre etmeyi amaçlıyor. Buna nazaran güç ve ulaşım sistemlerine, lojistiğe ve Ömür şeklimize bağlanan, kentler ve toplumla bütünleşen mobilite ekosistemleri yaratılacak.

Her bölgeye Müsait elektrikliler üretilecek

Toyota, yeni nesil elektrikli araçlarını farklı ülke şartlarına nazaran geliştirecek. bZ Eser gamının odağında Eser yelpazesini genişletecek ve ülkelere nazaran Lokal üretimler yapılacak. Buna nazaran ABD’de 2025’te 3 Dizi koltuğa sahip elektrikli SUV üretimi başlayacak. Çin’de ise bZ4X ve bZ3 modellerine ek olarak 2024’te Lokal gereksinimlere Müsait iki yeni tam elektrikli model daha geliştirilecek. Sonraki yıllarda ise modellerin sayısı daha da artırılacak. Asya ve gelişen pazarlarda artan tam elektrikli araç talebine Cevap verilecek.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir