geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Ramazan Bayramı’nda yol bakım ve onarım çalışmaları asgari seviyede tutulacak

Ramazan Bayramı’nda yol bakım ve onarım çalışmaları asgari seviyede tutulacak

admin admin -
15 0

Bayram tatili müddetince Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları genel Müdürlüğü (KGM) sorumluluğundaki güzergahlarda yol üretim, bakım ve tamir çalışmaları minimum düzeyde tutulacak.

AA muhabirinin, Bakanlıktan aldığı bilgiye nazaran, KGM 68 bin 681 kilometrelik yol ağında 122 şube, 25 otoyol bakım işletme şefliği ile 277 bakımevinde 7 gün 24 saat acil durumlara müdahale için konumlanmış bulunuyor.

Ramazan Bayramı tatili nedeniyle trafik yoğunluğunun artacağı göz önüne alınarak, genel Müdürlüğün sorumluluğundaki otoyollar ile devlet ve Vilayet yollarında vatandaşların rahat ve huzur içinde seyahat edebilmelerini sağlamak, trafik kazalarını minimum düzeye indirmek gayesiyle Gerekli tedbirler alındı. Bu kapsamda öncelikle yol kullanıcılarının güvenliği için Aka Ehemmiyet taşıyan trafik işaretlemeleri Denetim edilerek, yollardaki otokorkuluk, reflektif materyal ve kıyı dikmelerinin Noksan olanlar tamamlandı.

Sel ve heyelan nedeniyle yolların trafiğe elverişli olmaması hali göz önünde bulundurularak bu bölümlerde kaplama sınırlayıcısıyla işaretleme yapıldı. Bilhassa trafiği ağır olan tatil yörelerine gidiş ve dönüş güzergahları için ek Önlem alındı.

Yapım, bakım, tamirat üzere nedenlerle şerit sayısında eksilme bulunan yollar gözden geçirilerek Muhtemel olan şeritlerin tamamının trafiğe açılması sağlandı. Bayram tatili mühletince genel Müdürlüğün sorumluluğu altındaki güzergahlarda, ülkenin bütün bölgelerine yayılmış Fazla sayıda Amel yerinde devam eden imal, bakım ve tamirat çalışmaları minimum düzeyde tutulacak. Hava ve yol koşulları takip edilerek, değişen ve gelişen koşullara nazaran Gerekli önlemler süratle alınacak.

Genel Müdürlükçe alınan tedbirlerin yanı Dizi bayramda rahat ve inançlı seyahat için şoförlerin de bölünmüş yol imal çalışmalarının devam ettiği anne güzergahlarda, bu yolu daha Evvel kullanmamış “yol acemisi” yahut çalışmalar kapsamında yolda yapılan yeni düzenlemelerden haberdar olmayan şoförlerin, bu kesitlerde yapılan yeni düzenlemeleri ve çalışma mahallindeki süreksiz durumları göz önünde bulundurarak seyahat etmeleri gerekiyor.

Sürücülerin gerek asfalt sathi kaplama imali ve gerekse yol imal, bakım ve tamiratının yapıldığı bölümlerdeki İkaz levha ve işaret ile işaretçilere uymaları, yeni yapılmış asfalt sathi kaplama üzerinde belirtilen Hız limitini aşmamaları isteniyor.

Tatile gidiş ve dönüş günlerinde şoförlerin tıpkı gün ve saatte yola çıkmalarının, aşikâr güzergahlarda yol kapasitesinin üzerinde trafik yoğunluğu oluşturacağından, seyahatlerini gün içinde Müsait saatlere yayarak telâşlı ve telaşlı davranışlardan kaçınmaları Ehemmiyet taşıyor.

Herhangi bir nedenle trafiğin durması halinde, bulunulan şeritte kalınması, Özellikle güvenlik şeridi ve karşı istikamete ilişkin şeridin ihlal edilmemesi, uzun uzaklıklı seyahatler için araçların bakımını yaptırmaları ve kâfi yakıt almaları, araç kapasitesinin üstünde yük ve yolcu almamaları, çok yağış Meydan bölgelerde Birden heyelan ve çökme durumuna karşı dikkatli olmaları da şoförlere yapılan ihtarlar ortasında yer alıyor.

Sürücülerin yorgun ve uykusuz yola çıkmamaları, cep telefonu ve sigara üzere dikkati dağıtacak öğelerden kaçınmaları, seyahat sırasında kesinlikle güvenlik kemeri takmaları isteniyor.

Özellikle bölünmüş yollarda Hız hudutlarının artırılmasının akabinde şoförlerin bölünmüş yolların Tüm kesitlerinde Hız hududunun saatte 110 kilometre olduğu üzere yanlış algıya kapılmamaları uyarısı yapılırken, yolların keskin viraj, yüksek eğim, meskun mahal yahut kavşak üzere bölümlerinde Hız tahdit levhaları ile belirlenmiş Hız sonlarını katiyetle aşmamaları, görüşe kapalı yatay ve düşey kurplarda sollama yapmamaları gerektiği vurgulanıyor.

Sürücüler, yola çıkmadan Evvel yol durumu hakkında Yol Müşavere Ünitesinin 0 312 449 91 99 numaralı telefonundan yahut fiyatsız Alo 159 çizgisinden, ayrıyeten KGM web sitesi www.kgm.gov.tr adresinde hizmete sunulan güzergah tahlili programıyla en Müsait güzergah ve alternatifleri, kapalı ve çalışma yapılan yolları, yol ve hava durumunu, yol uzunluğu tesislerini ve Değerli yerleri sorgulayabiliyor. Tıpkı vakitte “KGM Türkiye Trafik” taşınabilir uygulaması ile cep telefonlarından da takip edebiliyor.

Kaynak: AA / iktisat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir