Sultanhanı Kervansarayı’na bu yıl 750 bin ziyaretçi bekleniyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından İpek Yolu üzerinde, hem konaklama hem de ticaret yolunun güvenliğini sağlamak maksadıyla 1229’da yaptırılan Sultanhanı Kervansarayı ziyaretçi sayısını artırmayı hedefliyor.

UNESCO tarafından 2014’te Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ne alınan Sultanhanı Kervansarayı, Konya-Aksaray kara yolunda Sultanhanı ilçesi girişinde bulunuyor.

Konya’daki Alaaddin Mescidi’nin de mimarı olan Şamlı Muhammed Bin Havlan’ın inşa ettiği kervansaray, kesme taş materyalle örülen duvarları kulelerle desteklenmiş, revaklı avlulu yazlık kısmıyla kapalı holden oluşan iki kısımlı bir plana sahip.

Her Yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği kervansarayda hamam, mescit, yolculara Özel odalar, salonlar ve ambarlar yer alıyor.

Sultanhanı Belediye Lideri Fahri Solak, AA muhabirine, Sultanhanı Kervansarayı’nın Türkiye’nin ve dünyanın en Aka kervansaraylarından biri olduğunu söyledi.

Kervansarayın, Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın kendilerine bir emaneti olduğunu belirten Solak, şöyle konuştu:

“Kervansarayımızda 2017’de onarım çalışmalarına başladık. Kervansaraydaki çalışmalar 2020’de tamamlanarak turizme açıldı. Gün geçtikçe turist sayımız da çoğalıyor. Her iki kapısı mermer işçiliğinde olan ve özgünlüğünü yüzde 90’lara kadar koruyan bu türlü bir Bina Öbür yerde yok. Geçtiğimiz Yıl 500 bine yakın yerli ve yabancı turist kervansarayımızı ziyaret etti.”

Solak, Sultanhanı Kervansarayı’nı daha Fazla kişinin ziyaret etmesi için birçok proje yürüttüklerini Anlatım etti.

Bu Yıl için rezervasyon tarafında Olumlu dönüşler olduğunu vurgulayan Solak, “2023’te kervansaraya 750 bin yabancı ziyaretçi bekliyoruz. İnşallah bu gayemize ulaşacağız. Kervansarayımızın içine Sultanhanı ilçesiyle özdeşleşmiş halıları da yerleştirdik. Gelen kümeler Fazla beğeniyor. Turistlerimiz için Çeşitli aktiviteler de düzenleyeceğiz.” diye konuştu.

“Selçuklu ve Osmanlı’yı tanımak için ziyarete geliyorlar”

Solak, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki zelzeleler sonrası şubat ve martta ziyaret iptallerinin geldiğini lakin nisan ayının ortalarında bu durumun atlatılacağını lisana getirdi.

Kervansaraya en Fazla Latin Amerika bölgesinden ziyaretçilerin geldiğini belirten Solak, şunları kaydetti:

“Bu Yıl da birinci 3 aya bakıldığında Yine birebir bölgeden ağır konuklarımız geliyor. Akabinde en Fazla İtalyanlar tercih ediyor. Zira, geçen Yıl kervansarayda bir Karşılaşma düzenlediler. Onun Fazla tesiri oldu. Buraya Latin Amerika ülkelerinden gelenlerle konuştuğumuzda bizlere Türk dizilerinden etkilendiklerini ve ziyarete geldiklerini söylüyorlar. Selçuklu ve Osmanlı’yı tanımak için ziyarete geliyorlar. Gün geçtikçe turist sayımız artıyor.”

Fransız turist Lucie Stoffel ise arkadaşıyla Birlikte Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Türkiye’de keşfedilecek birçok yer olduğunu aktaran Stoffel, “Bunlardan bir tanesi de Sultanhanı Kervansarayı. Burayı görünce sahiden duygulandık. Bu üzere kıssaları olan yerleri ziyaret etmeyi Fazla seviyorum. Bu eksiksiz anıtları herkesin görmesi gerekiyor.” sözünü kullandı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir