Fransa’da bir araç, sokakları yangın yerine çeviren göstericilerin arasına daldı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

Fransızlar, Anayasa Kurulunun emeklilik ıslahatını anne çizgileriyle onaylama kararına reaksiyon olarak ülke genelinde Türlü kentlerde şov düzenlendi. Paris’te farklı noktalarda toplanan göstericiler Kurulun kararını protesto etmeye devam ederken, polis göstericileri dağıtmaya çalışıyor. Otobüs durağı camlarını kıran, çöp bidonlarını yollara devirip yakan göstericiler “Paris ayağa kalk!” sloganı atıyor. İtfaiyeciler ise alevleri söndürüyor.

112 KİŞİ GÖZALTINDA

Polis ve göstericiler ortasında Vakit vakit tansiyon yükselirken, polis, protestoculara cop ve biber gazıyla müdahalede bulunuyor. Fransız basını başkentte 112 kişinin gözaltına alındığını aktardı.

ARAÇ KALABALIĞA DALDI: 7 YARALI

Bordeaux kentinde ise bir araç göstericilerin ortasına kaldı. O anlar kameralarla kayıt altına alınırken 7 kişinin yaralandığı, 2’sinin ise durumunun ağır olduğu açıklandı. araç şoförünün denetimini mü kaybettiği yoksa kasıtlı mı yaptığı şimdi bilinmiyor.

VALİLİK BİNASINA SALDIRDILAR

Nantes kentinde öfkeli kalabalık Valilik binasına cam şişe fırlatırken, polis ve göstericiler ortasında tansiyon yükseldi. Göstericiler Nantes’de tramvay sınırını ateşe verdi. Haftalardır polis ve göstericiler ortasında şiddet olaylarının yaşandığı Rennes kentinde de sokaklar karıştı. Protestocular bir karakolu ateşe verirken, polis yangını tomayla söndürdü. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter’da yaptığı açıklamada Rennes’de bir karakol ve kilisenin ziyan gördüğünü belirterek, bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

MACRON İMZALADI, Yasa ARTIK RESMİ GAZETE’DE

Ülke yangın yerine dönerken Cumhurbaşkanı Macron, olayları daha da ateşleyecek imzayı attı. Laf konusu yasa, Anayasa Kurulunun, emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran ıslahatı anne çizgileriyle onaylamasının akabinde Macron tarafından da imzalanarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Islahatın yasalaşmasıyla ülkedeki emeklilik yaşı, kademeli olarak 2030’a kadar 64’e çıkacak.

NE OLMUŞTU?

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren Yasa tasarısını oylama yapmadan Meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart’ta başlayan kitlesel şovlar devam ediyor. Şovlara Misli müdahale eden polis ile göstericiler ortasında ülkenin birçok yerinde şiddet olaylar yaşanıyor. diyar genelinde düzenlenen protestolarda 1000’den Çok şahıs gözaltına alınmıştı. Muhalefet ve hükümet, ıslahatın anayasaya Müsait olup olmadığının belirlenmesi için Anayasa Kuruluna başvurmuştu. Kurul, Yasa tasarısının emeklilik yaşını 64’e çıkaran unsurunu onaylarken; ıslahata ait 6 maddeyi büsbütün yahut kısmen reddetmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir