5 asırlık damak çatlatan lezzet: Katmer

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

Gaziantep‘te yöresel tatlılardan olan ve baklava ile Bir arada 500 yıllık bir geçmişi olduğu bilinen katmer, günümüzde de eşsiz lezzetiyle insanların damağında hoş tat bırakıyor. Antep fıstığı ile kaymağın buluştuğu lezzet, Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarının aranan tadı oluyor.

Gaziantep mutfağında Değerli yeri olan ve yıllar öncesine kadar yalnızca sabah kahvaltılarında tüketilen Gaziantep katmeri artık günün her saatinde tüketilirken, Ramazan aylarının ise vazgeçilmez lezzetleri ortasında yer alıyor. Başta Gaziantep olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ağır olarak tüketilen katmer, iftar sofralarının yanı Dizi sahur vaktinde ağızları tatlandırıyor. Antep fıstığı ve kaymağın buluştuğu katmere yöre halkının yanı Dizi yerli ve yabancı turistler de İlgi gösteriyor.

Yaklaşık 5 asırlık geçmişe sahip katmer geleneği nihayet 10 Yıl öncesine kadar yaygın bir biçimde yaşatılan kültürler ortasında yer alıyor. Gaziantep’te yeni evlenen çiftlerin konutlarına düğün sabahı katmer gönderilmesiyle başladığı belirtilen katmer geleneği hala günümüzde de devam ediyor. Gönderilen katmerle çiftlere, “Yeni hayatınız ağız tadıyla başlasın, tatlı tatlı da devam etsin” bildirisi verilerek, kahvaltıyı katmer yiyerek yapmaları öneriliyor. Birebir formda damat tarafı, gelinin ailesine de düğün sabahı katmer göndererek, “Ağzımızın tadı hiç bozulmasın, katmerin tadı sözlerimize, laflarımıza da yansısın” iletisi veriyor.

“Sabah erkenden katmer olayı biter”

Katmer ustası Emre Yılmaz, katmerin 10 Yıl öncesine kadar sabahın erken saatlerinde yapılıp, en geç sabah saat 09.00 sıralarında üretiminin ve satışının durduğunu anlattı. Sabah haricinde günün rastgele bir saatinde katmeri bulmanın Mümkün olmadığını anlatan Yılmaz, “Katmer kentimizin yani Gaziantep’in 500 yıllık kahvaltı geleneği olarak 10 Yıl öncesine kadar devam ediyordu. Geçtiğimiz 10 yıldan beri artık gün içi yenilen, akşam yenilen yahut günün her saati yenilen bir tatlı haline geldi. Gaziantep’i ziyarete gelen herkes Fazla merak ediyor. Bu talep arttıkça gün uzunluğu yapılmaya başlandı. örneğin bundan 10 Yıl öncesine kadar sabah saat 9’da katmer olayı biterdi. Zira Gaziantep halkı bunu kahvaltıda yerdi. Geçmişte kahvaltıların olmazsa olmazıydı. Bilhassa pazar sabahı Gaziantep konutlarında sofrada Noksan olmayan bir eser. Bugün de kahvaltıda Gaziantep halkı ağır istek gösteriyor” dedi.

“Düğün sabahı katmer götürülürdü”

Katmer ustası Emre Yılmaz, katmerin Özellikle yeni evlenen çiftlere ve damat tarafından gelinin ailesine gönderildiğini de kaydederek, “Katmerle ilgili şöyle de bir geleneğimiz vardı. Evvelden ağır olarak yapılırdı, hatta şu Lahza günümüzde de devam ediyor. Evlenen herkese düğün sabahı katmer götürülürdü. Ayrıyeten damat tarafı, gelin ailesi için katmer yaptırarak gönderirdi. ‘Ağız tatları Daimi hoş olsun’ diye bu türlü bir anane yıllardır sürdürülür” diye konuştu.

Sahur ve iftar sofralarının vazgeçilmezi

Gaziantep’te katmerin iftar ve sahur sofralarında kebap ve ciğerle Birlikte en Fazla tüketilen lezzet olduğunu söyleyen Yılmaz, “Ramazan’da bulunduğumuz bölgede sahur ve iftar yoğunluğu var. Bu uzun yıllardan beri devam eden bir gelenek. Gaziantep’te sahurda, iftarda çoklukla ciğer yeriz, kebap yeriz, sonrasında katmer yeriz hafif bir tatlı olarak. Rahatsız etmeyen bir tatlı olarak bilindiği için katmer yeriz. Günün her saati yenilebildiği üzere sahurda da katmer tüketiliyor. Çok yoğunluğumuz oluyor” sözlerine yer verdi.

Katmer hamurunun yapılışı

Katmer hamurunun emek istediğini belirterek hamurun nasıl bir süreçten geçtiğini anlatan Yılmaz, “Katmerimizin hamurunu Misli buğday unuyla yoğururuz. İçerisinde yalnızca hafif tuz var. Su, un, tuz, Öbür hiçbir şey yok. Hamuru özveriyle, emekle, Fazla Misli bir halde yoğuruyoruz. Bir gün dinlendirdikten sonra artık hamurumuzu açıyoruz” tabirlerini kullandı.

Tadını turistler de unutamıyor

Antep fıstığı ve kaymağı buluşturan katmer yöre halkının yanı Dizi gastronomi kentini ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin de öncelikle tadına baktığı lezzetler ortasında yer alıyor. Bir kere tadını Meydan turistler, her kente gelişinde ise katmer yemeden ayrılamıyor. Yapılışını gören turistlerin şaşırdığını vurgulayan katmer ustası Yılmaz, “Yerli ve yabancı turistlerimizden hayli ağır İlgi görüyoruz. çok merak ediyorlar. Bilhassa yapılışını görünce şok oluyorlar. Ortaya çıkan görsel şölen görenlerin ilgisini çekiyor ve Çabucak görüntü kaydı almak istiyorlar” formunda konuştu. – GAZİANTEP

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir