Simav’da 97 yıllık okul binasındaki kent müzesi ilçenin tarihini yansıtıyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

Kütahya‘nın Simav ilçesinde halkın Cumhuriyet‘in birinci yıllarındaki ömründen kesitler sunan canlandırmalar ile kimi arkeolojik eserler, 97 yıllık Okul binasında sergileniyor.

Simav Hükümet Konağı’nın 1911’de yanması nedeniyle boş kalan yere Kaymakam Cavit Beyefendi vaktinde 1925’te ilçe halkı tarafından imece metoduyla imaline başlanan Okul tamamlanarak 1926’da eğitim öğretime açıldı.

Hisarardı Mahallesi’nde inşasında Macar ve Bulgar ustaların da çalıştığı, Cumhuriyet‘in birinci eğitim kurumlarından biri olan ve periyodun mimarisini yansıtan Osmanbey Birinci Mektebi uzun yıllar Talebe yetiştirdi.

Osmanbey İlkokulu olarak anılan eğitim yuvası, Simav’da 17 Şubat 2009’da yaşanan 5 büyüklüğündeki sarsıntıda hasar gördü. Bu nedenle eğitim öğretim veremez duruma geldiği için Muallim ve öğrencileri Öbür okullara nakledildi.

Adını, Kurtuluş Savaşı’nda Simav’a giren müfrezenin kumandanı Yüzbaşı Osman Arif Bey’den Meydan okulun kent müzesine dönüştürülmesine karar verildi.

Simav Belediyesine 2010’da tahsis edilen tarihi bina, tamirat ve düzenlemelerin akabinde 2018’de kent Müzesi niteliğiyle ziyarete açıldı.

Müzede, Özellikle Cumhuriyet‘in birinci yıllarında ilçe halkının yaşantısından izleri barındırmasının yanı Dizi birtakım arkeolojik eserler bulunuyor.

“Arkeolojik buluntuları da sergiliyoruz”

Simav Belediyesi kent Müzesi’nin sorumlusu Tahir Tomata, AA muhabirine, müzede yaklaşık 1000 modülün bulunduğunu, sergilenen her yapıtın ise bir anısının olduğunu söyledi.

Bu yapının etnografya müzesi statüsünde olduğunu belirten Tomata, “Müzemizde arkeolojik buluntuları da sergiliyoruz. Müzemizdeki odalar konseptlere nazaran sınıflandırıldı. Arkeolojik Oda, ulusal Gayret Odası, Esnaf Odası, Ömür Kültürü Odası ve Ekonomik hayat Odası bulunuyor.” dedi.

Tomata, sergilenenlerin birçoklarının manevi pahası yüksek eserler olduğunu lisana getirdi.

Müzenin her Yıl binlerce şahıs tarafından ziyaret edildiğini anlatan Tomata, şöyle konuştu:

“Kurtuluş Savaşı esnasında subayımız Sabit Eren’in hayatının kurtulmasını sağlayan cebindeki mermi isabet eden sigara katmanı müzemizin ulusal Uğraş Odası’nda sergileniyor. Bu eser en Fazla İlgi gören, manevi pahası yüksek yapıtların başında bulunuyor. Yine taş baskı Kur’an-ı Kerim, kültürümüzü yansıtan mezar taşlarımız, Çeşitli devirlerden günümüze gelen Osmanlı, Lidya, Roma, Bizans ve Cumhuriyet periyodu paralarımız, el dokuması halılarımız en nadide yapıtlarımızdan.”

Tahir Tomata, müzenin fiyatsız gezilebildiğini aktardı.

Ziyaretçilerden Haktan özel de müzeyi Fazla beğendiğini, Kurtuluş Savaşı’nda bir subayın hayatını kurtaran sigara katmanının kendisini Fazla etkilediğini Anlatım etti.

Adem Erken ise ilkokulu bu tarihi binada okuduğunu, müze halini gezdikten sonra çocukluk periyotlarının aklına geldiğini belirtti.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir