Sudan Savunma Bakanlığı: El Beşir’i Tutukladık, Askeri Kurul İki Yıl Vazife Yapacak

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 27, 2022 Yorum Yok

Sudan ordusu, Devlet Lideri Ömer el Beşir’i darbe ile düşürerek ülkede idareye el koydu. Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, Devlet Lideri El Beşir’in gözaltına alındığını ve 3 ay fevkalâde hal ilan edildiğini bildirdi. Bakan, “1 ay boyunca 04.00-22.00 ortası sokağa çıkma yasağı ilan ettik” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI ASKERLER TARAFINDAN KUŞATILDI

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in Cumhurbaşkanlığı rezidansında, askerler tarafından kuşatıldığı Sudan kaynakları tarafından doğrulandı. Sudan’ın başşehri Hartum’a asker konuşlandırıldı.

ORDU, ASKER YIĞDI

Ordu ve güvenlik güçleri, Beşir’in rezidansının da bulunduğu Savunma Bakanlığı’nın etrafına, ana yollara ve köprülere asker yığdı.

İKTİDAR PARTİSİ BAŞKANLARINA GÖZALTI

İktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nin 100’den fazla yöneticinin Sudan istihbaratı tarafından tutaklandığı belirtiliyor. Tutuklananlar ortasında partinin Lideri ve eski Savunma Bakanı Abduurrahim Muhammed Hüseyin’in de bulunduğu öğrenildi.

Sokaklarda asker ve ordu bünyesindeki Süratli Dayanak Kuvvetleri mensuplarının konuşlandığı görülüyor.

Devlet televizyonu ve radyosunda sabahın erken saatlerinden itibaren ulusal marşlar ve müzikler yayınlanırken, alt yazıda ordunun kısa müddet içerisinde değerli bir açıklama yapacağı sözü yer alıyor.

HALK, KARARGAHA YÜRÜDÜ

Öte yandan, Muhalif Sudan Meslek Odaları’nın (SPA) davetine uyan binlerce Sudanlı, başkentteki ulusal ordu karargahına gerçek ilerledi.

ASKERLER İKTİDAR PARTİSİ ÖNDERLERİNİ GÖZALTINA ALIYOR

Sudan’da siyasi kaynaklar, askerlerin iktidardaki Ulusal Kongre Partisi başkanlarını gözaltına almaya başladığını belirtti. İktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nin 100’den fazla yöneticinin Sudan istihbaratı tarafından tutaklandığı belirtiliyor. Tutuklananlar ortasında partinin Lideri ve eski Savunma Bakanı Abduurrahim Muhammed Hüseyin’in de bulunduğu öğrenildi.

SAVUNMA BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

Savunma Bakanı, Devlet Lideri El Beşir’in gözaltına alındığını ve 3 ay inanılmaz hal ilan edildiğini bildirdi. Savunma Bakanı ayrıyeten, “1 ay boyunca 04.00-22.00 ortası sokağa çıkma yasağı ilan ettik” dedi.

“ANLAŞMA YOLLARINI ÇOK DENEDİK, YAPAMADIK”

Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, “Hükümetle mutabakat yollarını çok denedik, yapamadık. Daha sonra halkın da isteği ve çoğunluğu ile müdahale ettik” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir