Fransa’nın Skandal Ermeni Soykırımı Kararına Beştepe’den Reaksiyon: Hadsizlik Örneğidir

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 27, 2022 Yorum Yok

Fransa 24 Nisan’ı ‘Ermeni Soykırımını Anma Günü’ ilan etti. Bu hedefle hazırlanan kararname bu sabah Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Skandal karara reaksiyon gösteren Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, “Hadsizlik örneğidir” dedi.

Toplam üç husustan oluşan skandal kararname, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Edouard Philippe’in imzalarıyla yayımlandı. Kararnamede, Fransa’nın kelamda “Ermeni soykırımını” 29 Ocak 2001 tarihinden bu yana resmen tanıdığı hatırlatılıp 24 Nisan’ın bundan bu türlü ‘Ermeni Soykırımını Anma Günü’ ilan edildiği söz edildi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, resmi Twitter hesabından Macron imzalı skandal karara reaksiyon gösterdi. Altun, hususa ait yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı:

“POPÜLİZM VE BÜYÜK BİR HADSİZLİK ÖRNEĞİDİR”

“Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 24 Nisan’ı “Anma Günü” ilan etmesi ucuz bir popülizm ve büyük bir hadsizlik örneğidir.”

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun

TÜRKİYE’DEN BİRİNCİ REAKSİYON ÇAVUŞOĞLU’NDAN GELDİ

Fransa’nın kararına Türkiye’den birinci reaksiyon Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ’24 Nisan’ kararnamesi AİHM ve Fransız Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını açıkça ihlal ediyor. Macron seçim kampanyasında Ermenilere verdiği kelamları yerine getirmeye çalışarak yeniden popülizm yapıyor. Evvel kendi karanlık tarihine baksın. Ruanda soykırımından bu yana çeyrek asır geçti” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KARARI KINADI

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 24 Nisan’ı “Ermeni Soykırımı Anma Günü” ilan etmesini kınadı.

Fransa Başkanı Macron, Skandal Ermeni Soykırımı Kararını İmzaladı, Türkiye’den Birinci Reaksiyon Geldi

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir