Fransa Önderi Macron, Skandal Ermeni Soykırımı Kararını İmzaladı, Türkiye’den Birinci Reaksiyon Geldi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 27, 2022 Yorum Yok

Fransa’nın bundan bu türlü 24 Nisan’ı ‘Ermeni Soykırımını Anma Günü’ ilan ettiğine dair kararname Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından imzalanarak resmi gazetede yayımlandı.

Macron, skandal bir karara imza attı ve Şubat ayında Fransa Ermeni Tertipleri Kurulu (CCAF) yemeğinde kelam verdiği 24 Nisan’ı “Ermeni Soykırımı Anma Günü” ilan etme kelamını tuttu.

RESMEN İLAN ETTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 10 Nisan günü kararnameyi onaylamasının akabinde 24 Nisan tarihini takvime resmen “Ermeni Soykırımı Anma Günü” olarak ekledi.

Öte yandan Ermeni diasporasının sevinçle karşıladığı anma günü, Macron’un seçim kampanyasındaki vaatlerinden biri olmuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

TÜRKİYE’DEN BİRİNCİ TEPKİ

Fransa’nın kararına Türkiye’den birinci reaksiyon Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ’24 Nisan’ kararnamesi AİHM ve Fransız Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını açıkça ihlal ediyor. Macron seçim kampanyasında Ermenilere verdiği kelamları yerine getirmeye çalışarak tekrar popülizm yapıyor. Evvel kendi karanlık tarihine baksın. Ruanda soykırımından bu yana çeyrek asır geçti” dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir