geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Son Dakika: Türk hava sahası, Ermenistan uçaklarına kapatıldı

Son Dakika: Türk hava sahası, Ermenistan uçaklarına kapatıldı

admin admin -
13 0

Ermenistan‘ın başşehri Erivan’da 25 Nisan’da, 1920’li yıllarda Osmanlı siyasi ve askeri önderleri ile Azerbaycanlı siyasetçilere karşı gerçekleştirilen suikastlardan oluşan ve “Nemesis” ismi verilen operasyonun anıtının açılışı yapılmıştı.

“ERMENİSTAN UÇAKLARINA HAVA ALANIMIZI KAPATTIK”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Laf konusu Anıt provokasyonuna reaksiyon göstererek, “Benim bunu kabul etmem Muhtemel değil.” açıklamasında bulunarak ” Ermenistan uçaklarına hava alanımızı kapattık” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz hafta Laf konusu anıtın açılmasını şiddetle kınamıştı. Bakanlıktan Ermenistan’ın başşehri Erivan’da açılan “Nemesis Anıtı” hakkında yazılı İzah yapılmıştı. “1920’li yılların başlarında Osmanlı siyasi ve askeri başkanlarının yanı Dizi devrin Azerbaycanlı yetkililerine ve hatta kimi Ermeni asıllı Osmanlı vatandaşlarına karşı gerçekleştirilen suikastların faillerine ithaf edilen ‘Nemesis Anıtı’nın Erivan’da açılmasını şiddetle kınıyoruz.” tabirlerine yer verilen açıklamada, bu utanç verici anıtın açılmasının 31 diplomatın ve aile üyelerinin katledildiği menfur terör ataklarına yol açan kanlı bir tedhiş hareketinin yüceltilmesi olduğu vurgulandı.

“NORMALLEŞME SÜRECİNİ Olumsuz ETKİLEYECEKTİR”

Açıklamada, bu olayın Ermeni basınında takdim ediliş üslubunun da tasvip edilmesi Mümkün olmayan çarpık bir tarih yorumunun birtakım zihinlerde hala devam ettiğini gösterdiğinin altı çizilerek, şunlar kaydedildi: “Türkiye ve Ermenistan ortasındaki olağanlaşma sürecinin ruhuyla bağdaşmayan bu Cin provokatif adımlar, bölgede kalıcı ve sürdürülebilir barış ve istikrarın tesisine yönelik eforlara hiçbir suretle katkı sağlamayacak, tam Aksine olağanlaşma sürecini Olumsuz etkileyecektir.”

AZERBAYCAN DA KINADI

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Erivan’da ‘Nemesis operasyonu’ anıtı yapılmasını şiddetle kınıyoruz.” denildi. Açıklamada, anıtın Ermenistan’ın ilgili devlet kurumlarının müsaadesi ve onayı ile yapıldığı ve açılışta iktidar partisi yetkililerinin yer aldığı belirtilerek bu durumla Ermenistan’ın terör siyaseti ve tarih boyunca yürüttüğü terör hareketlerinin propagandasının yapıldığı kaydedildi.

22 ÜLKEDE 235’TEN Çok TERÖR HAREKETİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Nemesis terör operasyonunda Osmanlı başkanlarının yanı Dizi Azerbaycan’ın eski başbakanları Fetali Han Hoyski ile Nesib Beyefendi Yusifbeyli, eski Parlamento Lideri Hasan Beyefendi Ağayev, eski İçişleri Bakanı Behbut Han Cavanşir üzere isimlerin de suikasta kurban gittiği hatırlatılan açıklamada, şu sözler yer aldı:

“Terörün Ermenistan’da devlet siyaseti seviyesinde teşvik edilmesi, ASALA ve diğer Ermeni terör örgütlerinin 1970-1980 yıllarında dünyanın 22 ülkesinde 235’ten Çok terör hareketi gerçekleştirdikleri ve 24 Türk diplomatını öldürdüğü herkes tarafından bilinmektedir. 1980’lerin sonundan bu yana Ermenistan, metro ve otobüslerin bombalanması da iç olmak üzere Azerbaycan’a karşı yaklaşık 30 Aka çaplı terör hareketi gerçekleştirdi ve siviller teröristler tarafından amaç alındı.

Terörün Ermenistan’da devlet siyaseti seviyesinde desteklenmesi milletlerarası kamuoyu tarafından şiddetle kınanmalıdır. Bölgede barış ve huzurun sağlanması için Ermenistan terör siyasetine nihayet vermelidir.Ermeni terörizminin, aşırılıkçılığının, saldırgan ayrılıkçılığının ve ırk ayrımcılığının bütün biçimleri ve tezahürleriyle, hiçbir ikili standart olmaksızın kararlı bir formda uğraş edilmelidir.

Ermenistan’ın bu Cin adımları, bu ülkenin Azerbaycan ve Türkiye ile devam eden olağanlaşma müzakerelerine ait sav ettiği ‘samimiyet’ ve ‘iyi niyeti’ Önemli formda sorgulamaktadır. Barışa giden yol kabahat ve yanlışları daha Çok yüceltmekten değil, onları kabul etmekten geçiyor.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir