Peugeot 2008 makyajlandı!

Genel, Gezilecek Yerler May 07, 2023 Yorum Yok

Tam 3 yılı aşkın müddettir Avrupa ve Türkiye B-SUV pazarlarının en Fazla satanlar listesinde yer Meydan Peugeot 2008, yeni tasarım çizgisi kapsamında makyajlandı.

Marka, 2019 yılının sonunda tanıttığı 2008’den yaklaşık 700 bin adet üretirken, Avrupa ve Türkiye B-SUV segmenti satışlarında her Vakit podyumda yer aldı. 2021 yılında Avrupa’nın en Fazla satılarak tepede yer Meydan Peugeot 2008, Türkiye’de de 2021’de en Fazla satılan B-SUV oldu. Modelin küresel muvaffakiyet performansında 75 binden Çok üretilen ve 2019 yılından itibaren kendi segmentinde elektrikliye geçişin öncüsü olan e-2008 modelinin de hissesi büyük.

Model ailesinin 2022’deki satışlarının yüzde 17,4’ünü oluşturan e-2008, Avrupa’da elektrikli B-SUV satışlarında podyuma çıktı. Peugeot 2008, İspanya’daki Vigo Fabrikası’nda üretiliyor. Active, Allure, GT olmak üzere üç donanım düzeyine ve 406 km’ye (WLTP karma döngü) kadar menzile sahip yeni 115 kW/156 HP büsbütün elektrikli iç olmak üzere dört farklı motor seçeneği ile 2023 yazında satışa sunulacak. mahsul gamı 2024 yılında yeni bir hibrit versiyonla daha da genişleyecek.

Kompakt boyutlarını koruyan Peugeot 2008, 4,30 m uzunluğa, 1987 m genişliğe (Aynalar dahil), 1,55 m yüksekliğe sahipken bagaj hacmi ise 434 litre. 2008, üç farklı donanım düzeyiyle sunulmaya devam ediyor.

Active: Önde 3 pençe ve geride 3 çift LED’li yeni Fer imzası, arka park dayanağı, otomatik klima, elektrikli ön ve arka camlar, elektrikli Yan aynalar, 10 inç merkezi dokunmatik ekran ile i-Cockpit, önde 1 USB-C girişi sunuluyor.

Allure: Active donanım düzeyine ek olarak, 17 inç Karakoy alaşım jantlar, Beden renginde ızgara, ön ve arka park takviyesi, 10 inç dijital gösterge paneli ve 10 inç yüksek çözünürlüklü merkezi dokunmatik ekrana sahip Peugeot i-Cockpit, i-Connect bilgi-eğlence sistemiyle kapsamlı akıllı telefon irtibatı, önde 2 UBS-C soketi, artta 1 USB-C soketi ve 1 USB-A soketi yer alıyor.

GT: Allure donanım düzeyine ek olarak Full LED ön farlar, park dayanağı için yüksek çözünürlüklü kamera, anahtarsız giriş ve çalıştırma, karşılama aydınlatmasıyla elektrikli katlanır aynalar, Black Diamond tavan, GT logoları bulunuyor.

Peugeot Tasarım Müdürü Matthias Hossann modelle ilgili şunları söyledi; “Peugeot, yeni 2008 ile teknolojisini ve kedi duruşu kimliğini güçlendirmeye devam ediyor. Tasarım çalışmasının anne ögelerinden biri 3 pençe imzası ile ön cephede karşımıza çıkıyor. Ayrıyeten SUV modeli bütün pazarlarda bu kadar başarılı kılan sağlam ve kaslı tasarımı daha da ileriye taşınıyor ve yeni 2008’in Sınıf atlama atağını gözler önüne seriyor” dedi.

SUV tasarımı

Makyajlanan 2008’lerin ön, Yan ve arka logolarında yeni bir yazma tipi ve yeni bir Bazalt Gri renk dikkat çekiyor. e-2008 ise Dikroik Mavi ve ak renklerde bir “e” logosuna sahip. Artta, Peugeot yazısı bütün bagaj kapağı genişliği boyunca uzanıyor.

2008, 508 sedan ve 508 SW modellerinin akabinde, yeni Fer imzasını benimseyen ikinci model oluyor. Bu, yeni 2008’de tampondaki parlak Siyah eklere entegre edilen üç dikey Fer pençesi ile daha da güçleniyor. GT versiyonlarında, üç pençenin çarpıcı tesiri birinci Kez kullanılan tam LED farların aydınlatılmasındaki üç Fer modülü ile daha da vurgulanıyor. Bu istikametiyle GT versiyonu öbür versiyonlardan ayrışıyor. Yeni ön cephesiyle 2008, marka logosunu da taşıyor; daha geniş, farlarla entegre ve aracın duruşunu güçlendiren Özel yatay ızgara tasarımı içeriyor. Active versiyonunun önünü, parlak Siyah renkte yatay ayrıntılar süslüyor. Allure ve GT versiyonlarında ön cephe, gövdeyle birebir renkte dikey ayrıntılarla ön plana çıkıyor. Bu da ön cephenin dikey duruşunu güçlendirmek için koyu renk eklere kadar uzanıyor. Beden rengi ayrıntılar, ızgaranın tampona daha uygun entegre olmasını sağlıyor.

Arkada, yine tasarlanan Fer imzasıyla 2008, bütün versiyonlarında yeni LED stop lambalarına yer veriyor. Peugeot arabalarının ardını karakterize eden sembolik üç pençe, yine yorumlandı. Stop lambaları, arabanın genişlik algısını güçlendiren ince ve şık, İç içe yer Meydan üç yatay çift çıtadan oluşuyor. Ayrıyeten Geri vites lambaları ve sinyaller de LED.

Modelin lansman rengi, Çağdaş Selenyum Gri seçildi. Mavimsi gri vurgularla zenginleştirilen yeni Okenit Beyaz, yeni 2008’in kuvvetli dizaynını daha da vurguluyor. GT versiyonu, standart olarak Siyah çift renkli tavanla sunuluyor. Seçilen Beden renginden Müstakil olarak bütün yeni 2008 versiyonlarında Siyah aynalar kullanıyor. Yeni 2008; Selenyum Gri, Tekno Gri, Okenit Beyaz, İnci Siyah, Elixir Kırmızı ve Vertigo Mavi olmak üzere 6 Beden rengiyle satışa sunulacak.

Peugeot 2008, 408 modelinde tanıtılanlar ile emsal, dikkat cazip dizaynıyla yeni alaşım jantlara sahip oluyor. 16 inç Noma (Active), 17 inç Karaköy (Allure ve GT) yahut 18 inç Evissa (GT’de isteğe bağlı) olmak üzere farklı jant seçenekleri Laf konusu. bütün alaşım jantlar, bijonları gizleyen Peugeot logosu ile süslenen 4 kollu bir jant göbeğine sahip. 2008’in bütün versiyonları, GT versiyonlarında opsiyon olarak sunulan yeni Alcantara üzere Sınıf atlama stratejisini destekleyen yeni koltuk kumaşlarına sahip.

Modelle ilgili İzah yapan Peugeot Eseri Müdürü Jerome Micheron; “Peugeot 2008, her zamankinden daha kuvvetli SUV tasarımı, yeni jenerasyon bağlanabilirlik özellikleri ve büsbütün elektrikli versiyondaki daha uzun menzil sayesinde Sınıf atlama atağını güçlendiriyor ve yeni bir boyuta geçiyor. e-2008, en ileri elektrik teknolojisi ile yollara çıkıyor ve 400 km’nin üzerinde bir menzile sahip. Ayrıyeten, Fazla dinamik bir pazarda, B-SUV podyumunun tepesinde kalmak için gereken her şeye sahip. Peugeot pahalarını en uygun formda yansıtan, sürdürülebilir bir tecrübe arayan geniş bir alıcı kitlesine hitap etmeye devam edecek” dedi.

Peugeot i-Cockpit

Kabinin kilit ögelerinden biri olan i-Cockpit, markanın en kuvvetli özelliklerinden biri olmayı sürdürüyor. nihayet 10 yılda 10 milyonun üzerinde satışla Peugeot i-Cockpit, ergonomi ve sürüş keyfini optimize etmek için yeni 2008 ile daha da gelişti. Yeni dijital gösterge paneli göz hizasında, direksiyon simidinin Çabucak üzerinde Dava bir pozisyona sahip. 2008’in gösterge paneli, Allure ve GT versiyonlarında dijital. 10 inçlik dijital ekran yeni bir dizayna sahip ve GT versiyonlarında 3-Boyutlu olarak donatılıyor. Ekranın rengi, bilgilerin nizamı ve önceliği, şoförün tercihlerine nazaran ayarlanabiliyor. Active versiyonu analog gösterge paneliyle donatılıyor. bütün 2008 versiyonlarında 10 inç merkezi dokunmatik ekran standart olarak sunulurken, daha Evvel birinci iki donanım düzeyinde 7 inç olarak kullanıcılar ile buluşuyordu. Bu ekran, radyo ve telefon işlevlerini (Active versiyonu) yahut en yeni nesil i-Connect ve i-Connect Advanced bilgi-eğlence sistemlerini Denetim etmek için kullanılıyor.

Allure ve GT versiyonlarında merkezi ekran HD teknolojisine de sahip oluyor. Ayrıyeten merkezi ekranın altında fonksiyonlara süratli erişim için piyano tuşları da yer alıyor. Olayların merkezindeki kompakt direksiyon, i-Cockpit mimarisinin Temel ögelerinden biri olmayı sürdürüyor; çevikliği ve devinim hassasiyeti sunarak sürüş keyfini 10 kat artırıyor. Direksiyonun merkezinde yeni logo ve versiyona bağlı olarak çemberin alt kenarında yeni GT logosu yer alıyor. Multimedya sistemi (ses kaynakları, telefon) dışında ses ve sesli Denetim fonksiyonlarını de barındırıyor. 2008 GT’nin İç yeri, Bazen yeni ve artık merkezi dokunmatik ekranın ile koordineli ve seçilen sürüş moduna uyumlu 8 farklı renkte kişiselleştirilebilen ortam aydınlatmasını da sunmaya başlıyor. 6 ileri manuel şanzımana sahip 2008 versiyonlarında, gelişmiş ergonomi için yeni bir vites topuzu yer alıyor. Otomatik şanzımanlı 2008 versiyonları, 2022 baharında tanıtılan pratik vites koluna sahip olmaya devam ediyor. Peugeot 2008; kum, çamur ve kar olmak üzere 3 sürüş moduna erişim sağlayan Grip Control ile donatılıyor. Grip Control, satışa sunulduğu pazara bağlı olarak “3PMSF” dört mevsim lastiklerle de birleştiriliyor.

Elektrikliye geçiş ve bağlanabilirlik

Güncel 2008, Çağdaş yapısıyla verimli elektrikli motorları ve yeni jenerasyon irtibat tahlilleriyle yeni müşterileri çekmeyi amaçlıyor. e-208 ve e-308 modellerinde de kullanılan yeni motorla, e-2008 büsbütün elektrikli B-SUV segmentinin öncüsü pozisyonunu pekiştiriyor. Azamî Güç yüzde 15 artışla 100 kW/136 HP’den 115 kW/156 HP’ye çıkarken, batarya 50 kWsa’ten 54 kWsa’e çıkarıldı. Verimliliği güzelleştirme uğraşı, performans artışı fakat tıpkı vakitte menzilin 345 km (WLTP) yerine 406 km’ye ulaşmasını sağlıyor. e-2008, bütün şarj tahlillerine Müsait iki tip entegre şarj aygıtıyla donatılıyor. Standart olarak Biricik fazlı 7,4 kW şarj aygıtı sunulurken ve opsiyonel olarak üç fazlı 11 kW şarj aygıtı seçilebiliyor. Yüzde 20’den yüzde 80’e varsayımı şarj mühletleri; halka Aleni şarj noktasında (100 kW) 30 dakika, Wallbox’da (7,4 kW) 4 saat 40 dakika ve güçlendirilmiş prizde (3,2 kW) 11 saat 10 dakika olarak gerçekleşiyor. Peugeot e-2008’in bataryası 8 Yıl yahut 160 bin km garantili olarak satılıyor.

Makyajlanan 2008, 2024’ün başında yeni nesil 136 HP PureTech akaryakıtlı motor ve bir elektrikli motoru içeren, yeni 6 kademeli çift kavramalı elektrikli şanzımandan oluşan yeni 48V Hybrid güç-aktarma sistemiyle de satışa sunulacak. Sürüş sırasında şarj olan batarya sayesinde bu teknoloji, alt motor evrelerinde ekstra tork ve yüzde 15’e kadar yakıt iktisadı sağlıyor. Hibrit sistemle de donatılan 2008, Belde içi sürüşlerinin yarısından fazlasını 0 emisyonlu büsbütün elektrik modunda geçirebiliyor.

Model, elektrikli dışında akaryakıtlı ve dizel motor seçenekleriyle yollara çıkıyor.

PureTech 100: Stop & Start sistemi ile donatılan 3 silindirli 1,2 litre hacimli motor 100 HP Güç üretiyor ve 6 ileri manuel şanzımanla donatılıyor.

PureTech 130: Stop & Start sistemi ile donatılan 3 silindirli 1,2 litre hacimli motor 130 HP Sıkıntı üretiyor ve 6 ileri manuel şanzıman dışında 8 kademeli otomatik şanzıman EAT8 ile donatılabiliyor.

BlueHDi 130 EAT8: Stop & Start sistemi ile donatılan 4 silindirli 1,5 litre hacimli motor 130 HP Sıkıntı üretiyor ve 8 kademeli otomatik şanzıman EAT8 ile donatılıyor.

En şimdiki jenerasyon Peugeot kontaklı bilgi sistemleri ile donatılan 2008, Allure versiyonunda artık standart olarak i-Connect ile satışa sunuluyor. 2008 GT versiyonu opsiyonel olarak i-Connect Advanced ile donatılabiliyor. Her ikisi de merkezi 10 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran üzerinden Denetim edilebiliyor. Ekran içeriği çarçabuk kişiselleştirilebiliyor, “widget” yahut kısayollarla, akıllı telefon gibisi, kullanımı kolay bir arayüz sunuluyor. Bildirimler için menüler ortasında soldan sağa, üst ve aşağı kaydırmak yahut uygulama ekranını açmak için üç parmakla dokunmak kâfi oluyor. Kullanıcılar dilediği Vakit ekranın altındaki piyano düğmelerine basarak anne sayfaya dönebiliyor. Ekranın üst kısmındaki sabit bir satır, Hariç sıcaklık ve hava durumu bilgilerini, widget sayfalarındaki pozisyonu, irtibat bilgilerini, bildirimleri ve saati gösteriyor.

Peugeot i-Connect sistemi, kablosuz yansıtma (Apple CarPlay/Android Auto) sayesinde gelişmiş irtibat sunuyor. Teknolojik tecrübesi, i-Connect Advanced ile devreye giren yüksek performanslı TomTom kontaklı navigasyon sistemi ile destekleniyor. Harita, okuma kolaylığı için 10 inçlik ekranın tamamında görüntüleniyor. Sistem, havadan güncelleniyor. doğal lisanda ses tanıma fonksiyonuyla i-Connect Advanced, “OK Peugeot” komutuyla bütün bilgi-eğlence fonksiyonlarına erişim sağlıyor. Kullanıcılara Yardımcı olmak ve sorularını yanıtlamak için sistem, entegre evrak ve öğreticileri de barındırıyor.

Güncel 2008 Allure ve GT versiyonlarında artık standart olarak 3 adet USB-C soketi (2’si önde, 1’i arkada) ve 1 adet USB-A soketi (Arkada) bulunuyor. 2008 Active’de önde 1 USB-C soketi bulunurken, e-2008’de ayrıyeten 1 USB-C soketi ve artta 1 USB-A soketi bulunuyor.

Makyajlı 2008 Allure versiyonları isteğe bağlı olarak 15W akıllı telefon şarj aygıtı (Önceden 5W) donatılabiliyor. Bu donanım GT versiyonunda standart. Yine orta konsolun gerisinde yer alıyor ve kablosuz yansıtma fonksiyonu kullanılırken akıllı telefonu şarj ediyor.

Peugeot 2008’deki yeni ön ve arka park yardım kameraları yüksek çözünürlüklü bir imaj sağlıyor. Donanım düzeyine bağlı olarak, yeni yüksek çözünürlüklü ön kamera (Kör Nokta İzleme ile birlikte) artık opsiyon olarak sunuluyor ve arabanın yakın etrafını 360°’lik bir imaj ise gösteriyor.

Yeni yüksek çözünürlüklü park yardım kameralarına ek olarak, yeni 2008 sürüşü daha inançlı ve kolay hale getiren donanımlarla yollara çıkacak.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir