Paris: Fransa’da Yeni Yabancılar Yasası Protesto Edildi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 22, 2023 Yorum Yok

Fransa’da Hudut Tanımayan Eğitimciler Birliği, yeni yabancılar yasasını ‘ülkenin Çehre karası’ olarak isimlendirdi.

Fransa’da İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy’in isteği doğrultusunda hazırlandığı argüman edilen, yeni yabancılar yasası, Ulusal Meclis’te kısa bir mühlet evvel kabul edilerek yasallaşması için Senato’ya gönderilmişti. Yabancılar yasasının ‘ülkenin Çehre karası’ olduğunu belirten bir Küme Fransız eğitimci, Paris’te düzenledikleri bir şovla yeni yabancılar yasasını insanlık dışı bulduklarını lisana getirdiler.

Sınır Tanımayan Eğitimciler Birliği, yeni yabancılar yasasının kimi unsurlarının insanlığa muhalif olduğu için hemen iptal edilmesini istediler. Hudut Tanımayan Eğitimciler Birliği, Haziran ayı sonu okulların tatile girmesiyle Bir arada polisin, Fransa’nın bir Fazla kentindeki okullara giden kaçak Amele çocuklarını Hudut dışı etmeye hazırlandığına dikkat çekti. Şova katılan ve eğitimci olduğunu söyleyen Pascal Verniers bir Fransız vatandaşı, “Yıllar evvel babaları yahut anneleri Fransa’ya kaçak yollardan girmiş ve bugün bir Fransız üzere yaşıyor, birden fazla 5, 7 tahminen de 10 yıldır ülkemizde yaşıyorlar. Bu insanların çocuklarını eğitim kurumları Bilgisiz kalmamaları için okula kabul etmiş ve bizim lisanımızı, kültürümüzü öğreniyorlar, çoğunluğu tahminen geldikleri kendi ülkelerinin lisanını bile bilmeyen bu minik yavruları polis zoruyla Hudut dışı etmenin çocuklar üzerinde nasıl bir ruhsal tesir yapacağını yöneticiler sanki hiç düşündüler mi?” formunda konuştu.

Fransa’daki göçmen emekçilerin problemleriyle yakından ilgilenen, ACORT Derneğini temsilen konuşan Verniers, “Yeni yabancılar yasası insan haklarına terstir. Fransa’da doğmuş, büyümüş ve okula başlamış çocukları bile Ebeveyn ve babaları kaçak Amele statüsünde olduğu için Hudut dışı etmek istiyorlar. Kurulan birlik bugün bu gösteriyi düzenledi, insanlık dışı yeni yabancılar yasasının yasallaşmadan kaldırılması ve okulların kapanmasıyla kaçak Amele çocuklarının Hudut dışı edilmesinin önlenmesi için İkaz gösterisi yapıyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir