Osmangazi’nin hocası Barakfakih Hazretleri dualarla anıldı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 21, 2023 Yorum Yok

Osmangazi‘nin hocası Barakfakih Hazretleri dualarla anıldı

BURSA – Bursa‘da Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osmangazi ve oğlu Orhangazi’nin fıkıh hocası Barakfakih Hazretleri, Kestel İlçesi’ne bağlı Barakfakih Beldesi’ndeki kabri başında anıldı.

Her Yıl klasik olarak düzenlenen “Barakfakih’i Anma ve Pilav Günü” mevlit okunmasıyla başladı. Barakfakih Hazretleri’nin türbesi başında okunan dualardan sonra, binlerce kişinin katıldığı aktiflikte davetlilere etli pilav, helva ve ayran ikram edildi. Anma gününe Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Kestel Belediye Lideri Şef Tanır, Gürsu Belediye Lideri Mustafa Işık, muhtarlar ve birçok davetli katıldı. Bakan Varank, belediye liderleri Aktaş ve Tanır, tencerelerin başına geçerek Yemek dağıtımına Yardımcı oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Ecdadımız bu toprakların üzerinden hilalin gölgesi hiç Noksan olmasın diye canlarını ve mallarını feda etmişler. Aziz yurdumuzu bizlere ve bizden sonraki evlatlarımıza teslim etmek üzere Aka uğraş vermişler. Bu gayretin manevi mimarları da var. Yalnızca savaşmakla değil, manevi olarak da bu toprakları fethetmenin yolu, İlah dostlarıyla oldu. Barakfakih Hazretleri’de bu kentin manevi fatihlerinden bir adedidir. İnşallah onların bize gösterdiği yolda yolumuza birebir kararlılıkla devam etmeyi bizlere de nasip etsin diyoruz. Ceddimizin bize bıraktığı Tüm mirasları sizlerin takviyesi ile devam ettirmeye gayret gösteriyoruz” dedi.

Geçmişinden Sıkıntı alamayanla geleceğe asla itimatla bakamayacağını Anlatım eden Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, “Allah’a şükürler olsun. Türkiye’nin her bir köşesi bu türlü Aka İlah dostu ve evliyalarla dolu. lakin Özellikle Bursa’da bunu yoğunlukla yaşıyoruz. Her sene bu aktiflikleri coşku ile gerçekleştiren muhtarlığa ve ilçe belediyesine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İnsanların kimileri, kısa mühlet sonra unutulduğunu Anlatım eden Kestel İlçe Belediye Lideri Şef Tanır ise, “Ama birtakım beşerler vardır. İlim, din, ilim alanında çığır açmıştır. Üzerinden Çehre yıllar geçse de hayır ve dua ile anılırlar. İnşallah Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da Türkiye’ye kazandırmış olduğu yapıtlarla uzun yıllar anılacaktır” halinde konuştu.

Barakfakih Muhtarı Ahmet Akbulut da, programa Bursa’nın öbür ilçeleri ve yakın vilayetlerden gelen vatandaşlara teşekkür etti. Akbulut, her sene bu geleneğin artarak devam edeceğini de kelamlarına ekledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Abdullah Çibir – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir