Yunanistan’da seçimlerin galibi Miçotakis’in partisi Yeni Demokrasi oldu

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 21, 2023 Yorum Yok

Yunanistan‘da düzenlenen genel seçimde oyların 85’inden fazlasının sayılmasının akabinde resmi olmayan sonuçlara nazaran oyların yüzde 40,81’ini Meydan Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partisi Yeni Demokrasi (ND) olurken, mecliste çoğunluğu sağlayamadı.

MİÇOTAKİS SEÇİMİN GALİBİ OLDU

Yunanistan‘da düzenlenen genel seçimde oyların yüzde 85’ininden fazlası sayıldı. Resmi olmayan sonuçlara nazaran, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partisi Yeni Demokrasi (ND) oyların yüzde 40,80’ini alarak seçimin galibi olurken, mecliste çoğunluğu sağlayamadı.

ÇİPRAS İKİNCİ BİTİRDİ

ND’nin akabinde Aleksis Çipras’ın liderlik ettiği Radikal Sol Koalisyon – İlerici İttifak’ın (SYRIZA) oyların yüzde 20,06’sını alarak seçimi ikinci sırada tamamladı. Panhelenik Sosyalist Hareket’in (PASOK) oyların yüzde 11,62’sini, Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) oyların yüzde 7,17’sini, Helen Çözümü’nün (EL) oyların yüzde 4,47’sini aldı.

RESMİ SONUÇLAR YARIN AÇIKLANACAK

Seçime katılan 27 siyasi parti, 8 ittifak ve 1 Müstakil Namzet ortasından Yekün 5 parti ve ittifak yüzde 3 barajını geçerek meclise girmeye hak kazandı. Seçime dair resmi sonuçların yarın açıklanması bekleniyor.

“YENİ DEMOKRASİ HALKIN ONAYINI ALDI”

Miçotakis birinci seçim sonuçlarına ait yaptığı açıklamada, kazandıkları seçim zaferini kutlayarak, “Yeni Demokrasi, mutlak çoğunluk ile yönetmek için halkın onayını aldı. Hiç elbet bu siyasi zelzele yeni seçimlere yanlışsız yolumuza Hız vermemizi sağlıyor. Sadece kuvvetli hükümetler yürekli ıslahatlarla ilerleyebilir” sözlerini kullandı.

“BÜYÜK BİR ZAFER”

Çipras ise Miçotakis’i arayarak genel seçimlerde kazandığı zafer münasebetiyle kutlama etti. PASOK önderi Nikos Androulakis ise yaptığı açıklamada, partisinin elde ettiği başarıyı “büyük bir zafer” olarak nitelendirerek, “Bugün bu Aka zafere imza atan her Yunan bayan ve erkeğe yürekten teşekkür etmek istiyorum” dedi.

SEÇİM İKİNCİ CİNSE GİDEBİLİR

İlk cinste nisbi seçim sistemine nazaran hiçbir parti Biricik başına hükümet kurmak için Gerekli olan yüzde 46’lık oy oranına ulaşamazken, Yeni Demokrasi’nin partiler ortasında işbirliği yaparak koalisyon hükümeti kurmaması halinde seçimin ikinci cinsinin haziran sonu ya da temmuz ayı başlarında bu Kez salt çoğunluk sistemiyle tekrarlanması bekleniyor. Salt çoğunluk sistemine nazaran, bir parti oyların yüzde 38’ini alarak Biricik başına hükümet kurabilecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir