Mercedes-Benz Türk’ün otobüs ve kamyon ihracatı yükseliyor

Genel, Gezilecek Yerler Kas 14, 2022 Yorum Yok

Türkiye‘de 1967 yılından bu yana ağır ticari araç sanayisinin en Kıymetli temsilcilerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, yılın birinci 9 ayında Türkiye pazarında gösterdiği başarılı performansı ihracatta da sergiledi.

Şirket, Laf konusu periyotta yaklaşık 9 bin adet kamyon ve cazip; 2 bin adedin üzerinde de otobüs ihracatı gerçekleştirerek bölümdeki öncü pozisyonunu muhafazayı sürdürdü.

Mercedes-Benz Türk İcra Heyeti Lideri Süer Sülün, “Aksaray Kamyon Fabrikamızda ürettiğimiz kamyonlarımız ile Hoşdere Otobüs Fabrikamızda ürettiğimiz otobüslerimizi dünyanın dört bir yanına ihraç ediyoruz. Yıllardır öncüsü olduğumuz ağır ticari araç sanayisindeki pozisyonumuzu, 2022 yılının birinci üç çeyreğinde de ihracatta gösterdiğimiz muvaffakiyet ile pekiştirdik. Laf konusu devirde Türkiye’den ihraç edilen her 10 kamyondan 6’sı ve her 2 otobüsten 1’i Mercedes-Benz imzası taşıyor. İhracatta gerçekleştirdiğimiz bu başarıyı yılın nihayet çeyreğinde de sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Aksaray’da üretilen her 2 kamyondan 1’i ihraç edildi

Yılın birinci 9 ayında Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 17 bin adedin üzerinde kamyon ve cazibeli üreten Mercedes-Benz Türk, üretiminin yaklaşık 9 bin adedini Avrupa ülkelerine ihraç etti. Ürettiği her 2 kamyondan 1’ini ihraç eden şirket, bahsi geçen devirde kamyon ihracatı konusundaki öncü pozisyonunu daha da güçlendirmeyi başardı. Türkiye’den ihraç edilen her 10 kamyondan 6’sına imza atan şirket, geçen yılın birebir periyoduna nazaran İhracat adedini de yüzde 24 oranında artırdı.

Otobüs ihracatını yüzde 62 oranında artırdı

Ekim ayında 100 bininci otobüsünü bantlardan indirerek Değerli bir dönüm noktasına ulaşan Mercedes-Benz Türk, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda ürettiği otobüslerin ihracatına da Hız kesmeden devam etti. 2022 yılının birinci üç çeyreğinde 2 bin adedin üzerinde otobüs ihraç eden şirket, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran ihracatını yüzde 62 oranında artırdı.

Mercedes-Benz Türk, ürettiği otobüsleri yüklü olarak ortalarında Portekiz, Fransa, Çekya ve İtalya’nın olduğu Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda ürettiği her 10 otobüsten 8’ini ihraç eden şirket, birebir vakitte Amerika Birleşik Devletleri ve Reunion üzere farklı kıtalardaki bölgelere de İhracat gerçekleştiriyor.

Mercedes-Benz Türk, 2022’nin birinci üç çeyreğinde de sürdürdüğü ihracattaki öncü pozisyonunu yılın nihayet çeyreğinde pekiştirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir