Küresel piyasalarda gözler Fed’e çevrildi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 18, 2023 Yorum Yok

Küresel Pay piyasaları, geçen hafta ABD ve Avrupa’da bankacılık kesimindeki ıstıraplarla dalgalı bir seyir izlerken, istikbal hafta açıklanacak ABD Merkez Bankası‘nın ( Fed ) Nakit siyaseti kararları ve Fed Lideri Jerome Powell’ın kelamla yönlendirmeleri yatırımcıların odağına yerleşti.

Dünya genelinde artan nema oranları ABD ve Avrupa’da bankaları Olumsuz etkilerken, hafta boyunca bankalara ait haber akışı Pay piyasalarında Misli hareketlerin yaşanmasına Sebep oldu.

ABD’de Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank’ın iflasıyla başlayan süreç Avrupa’da İsviçre merkezli Credit Suisse bankasının en Aka ortağı Suudi Ulusal Bankası’nın kapital artırımı yapmayacaklarını duyurmasıyla daha da şiddetlendi.

Söz konusu haber akışıyla Credit Suisse’in Üleş fiyatında yüzde 30’a varan düşüşler görülürken, İsviçre Merkez Bankası, krizin önüne geçmek için 54 milyar dolarlık yardım paketi açıkladı.

ABD ise ABD Hazine Bakanlığı, ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), bankacılık krizinde ismi geçen bankalardan biri olan First Republic Bank’ın 11 Aka bankadan 30 milyar dolarlık mevduat aldığını duyurdu.

Söz konusu gelişmelerin piyasalardaki risk algısını bir müddetliğine yatıştırdığı görülse de haftanın nihayet süreç gününde krizin şimdi bitmemiş olabileceğine yönelik telaşlarla Pay piyasalarındaki satış baskısı Sıkıntı kazandı.

Para siyasetlerine ait belirsizlikler geçen hafta Kıymetli oranda artarken Nakit piyasalarındaki beklentilerde de Önemli oynaklık ortaya çıktı.

Fed’in istikbal hafta alacağı Nakit siyaseti kararlarına ait fiyatlamalarda yüzde 62 ihtimalle 25 baz puanlık nema artışına gidileceği varsayım edilirken, yüzde 38 ihtimalle de bankanın nema artırmayacağı öngörülüyor.

Analistler, bankanın Nakit siyaseti adımlarının yanı Dizi Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarının da hayli Kıymetli olduğunu kaydederek, istikbal Devre Nakit siyasetine yönelik ipuçlarının piyasaların istikameti üzerinde tesirli olacağını söyledi.

Tahvil piyasalarında Laf konusu risklerle Birlikte alış yüklü bir seyir izlenirken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 55 baz puan gerileyerek yüzde 4,40’a indi

Emtia fiyatları Laf konusu haber akışıyla karışık bir seyir izlerken, Brent petrolün varili geçen hafta yüzde 12 değer kaybıyla Nisan 2020’den bu yana en Misli düşüşünü kaydederek, haftayı 72,5 dolardan tamamladı.

Artan risk algısıyla inancı liman arayışındaki yatırımcılardan dayanak bulan altının ons fiyatı ise haftalık yüzde 6,5 değer karıyla 1.988 dolara çıktı.

ABD’de Fed haftası belirsizliklerle karşılanıyor

ABD’de Pay piyasaları geçen hafta karışık bir seyir izlerken, Fed’in çarşamba günkü kararları ve Powell’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar dünya genelinde yatırımcıların odağına yerleşti.

Geçen hafta ülkede açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) dataları enflasyonda düşüş eğiliminin devam ettiğine işaret ederek risk iştahını desteklese de haftanın devamında açıklanan bilgilerde enflasyon baskısının bir müddet daha yapışkan kalabileceği sinyali telaşları artırdı.

Buna nazaran, ABD’de TÜFE şubatta aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 6 artarak piyasa beklentilerine Enlem gerçekleşti. Ülkede ÜFE ise şubatta aylık bazda yüzde 0,1 azalırken, yıllık bazda yüzde 4,6 artışla beklentilerin altında gerçekleşti.

ABD’de Hane başlangıçları, şubatta yüzde 9,8 artışla 1 milyon 450 bine yükselerek beklentileri aşarken, birinci Defa işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı, 11 Mart ile biten haftada 192 bine gerileyerek öngörülerin altında kaldı.

Bu gelişmelerle, geçen hafta New York borsasında, S&P 500 yüzde 1,43 ve Nasdaq endeksi yüzde 4,41 değer kazanırken, Dow Jones endeksi yüzde 0,15 geriledi.

20 Mart ile başlayan haftanın data takviminde, salı ikinci el Hane satışları, perşembe Chicago Ulusal aktivite endeksi ve yeni Hane satışları, cuma ise güçlü mal siparişleri ile imalat Sanayi ve hizmet bölümü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) dataları takip edilecek.

Avrupa’da ECB piyasalardan korkmadı

Avrupa borsalarında geçen hafta satış yüklü bir seyir öne çıkarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) piyasalardaki karışıklıklara rağmen üç Temel siyaset faizini 50’şer baz puan artırdı. Avrupa’da ECB Lideri Christine Lagarde’ın salı ve çarşamba günü yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağına yerleşti.

Bankadan yapılan açıklamada, enflasyonun Fazla uzun mühlet Fazla yüksek düzeylerde kalacağının iddia edildiği kaydedilerek, piyasalardaki belirsizlikler nedeniyle kararların bilgi odaklı alınmaya edileceği bildirildi.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Lagarde, bankacılık krizine ait sorulara, finansal istikrarı korumak için ellerinde Değerli araçlar bulunduğu ve gerekmesi halinde bunları kullanmaktan çekinmeyecekleri formunda karşılık verdi.

Fiyat istikrarı ile finansal istikrarın farklı araçlarla yönetim edilebileceğini belirten Lagarde, Nakit siyasetine ait belirsizlikler nedeniyle bankanın makroekonomik bilgi akışını yakından izleyeceğini Anlatım etti.

Analistler, Avrupa özelinde bankacılık dalına ait telaşların kuvvetli kalmaya devam ettiğini belirterek, Credit Suisse’in satılabileceğine yönelik haber akışının yakından takip edildiğini Anlatım etti.

Geçen hafta İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,01, Almanya’da DAX endeksi yüzde 1,33, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,43 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1,64 geriledi.

Gelecek hafta pazartesi, Almanya’da ÜFE ve Avro Bölgesi’nde Hariç ticaret istikrarı, salı Almanya’da ZEW beklentiler endeksi, perşembe Avro Bölgesi’nde tüketici itimat endeksi ve cuma bölge genelinde imalat Sanayi ve hizmet dalı PMI bilgileri takip edilecek.

Asya bu hafta olumlu ayrıştı

Asya borsalarında geçen hafta alış yüklü bir seyir öne çıkarken, dünya genelinde faizlerin beklenenden daha az yükseleceğine yönelik fiyatlamalar bölgede varlık fiyatlarını destekledi.

Çin Merkez Bankası (PBoC) hafta içinde 1 yıllık kredi nema oranlarında değişikliğe gitmese de, piyasaya beklentilerin üzerinde likidite sağladı. Çin Devlet Lideri Şi Cinping ülkesinin denetimli biçimde büyümesini destekleyeceklerini belirtirken, PBoC Lideri Yi Gang’ın vazifesine devam edeceğinin duyurulması, var siyasetlerin devam edeceği biçiminde yorumlandı.

Öte yandan, Çin’de perakende satışlar Yıl başından bu yana yüzde 3,5 artarak beklentilere Enlem gerçekleşirken, Sanayi üretimi yüzde 2,4 artışla öngörülerin hudutlu da olsa altında kaldı. Ülkede Hane satışlarının da hızlanması Hane dalına ait tasaların azalmasına Sebep oldu.

ABD Lideri Joe Biden, Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile görüşmeyi planladığını bildirdi.

Analistler, iki ülke ortasında nihayet periyottaki tansiyon dikkate alındığında Laf konusu ziyaretin piyasalarda Olumlu karşılandığını lisana getirdi.

Japonya’da çekirdek makine siparişleri yıllık yüzde 9,5 artışla beklentileri geride bırakırken, Sanayi üretimi yıllık yüzde 3,1 geriledi.

Dünya genelinde tahvil faizlerindeki harekete Enlem geçen hafta Japonya’nın 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 20 baz puan gerileyerek yüzde 0,30’a indi.

Söz konusu gelişmelerle haftalık bazda Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,20, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,73, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,64 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,75 yükseldi.

20 Mart ile başlayan haftanın data takviminde cuma günü Japonya’da TÜFE dataları takip edilecek. Japonya’da piyasalar pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı olacak.

Yurt içinde gözler TCMB’ye çevrildi

Yurt içinde geçen hafta BIST 100 endeksi yüzde 4,61 düşüşle 5.136,44 puandan kapanırken, istikbal hafta gözler perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Nakit siyaseti kararlarına çevrildi.

Geçen hafta Yurt içinde açıklanan bilgilere nazaran, Türkiye’nin cari süreçler hesabı, ocakta 9 milyar 849 milyon dolar Aleni verirken, altın ve güç dış cari süreçler hesabında 2 milyar 602 milyon dolar Çok oluştu.

Dolar/TL ise haftayı bir evvelki haftalık kapanışın yüzde 0,3 üzerinde 19,0186’dan tamamladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B” ve not görünümünü “negatif” olarak teyit etti.

Analistler, BIST 100 endeksinde teknik açıdan 5.100 ve 5.000 düzeylerinin dayanak, 5.200 ve 5.340 puanın ise direnç olarak öne çıkabileceğini söyledi.

Gelecek hafta Yurt içinde perşembe günü ayrıyeten tüketici itimat endeksi bilgileri takip edilecek.

Kaynak: AA / iktisat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir