YSK, oy kullanılacak gümrük kapılarını belirledi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 18, 2023 Yorum Yok

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler için oy kullanılacak gümrük kapılarını belirledi.

YSK’nin Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Devre Milletvekili genel Seçimi’nde oy kullanılacak gümrük kapılarına ait kararı yayımlandı.

Karara nazaran, gümrük kapılarında oy Eda süreci 27 Nisan 2023 Perşembe günü saat 08.00’de başlayacak ve 14 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00’de bitecek. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 20 Mayıs 2023 Cumartesi günü saat 08.00’de başlaması, 28 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00’de bitmesi kararlaştırıldı.

Bu kapsamda Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin tatil günleri iç 24 saat müddetle oy kullanılabileceği gümrük kapıları şöyle:

“Gürbulak, Aktaş, Türkgözü, Sarp, Kapıkule, Pazarkule, İpsala, Hamzabeyli, Karkamış Üzümlü, Esendere, Kumlu, Cilvegözü, Öncüpınar, Çobanbey, Dereköy, Akçakale, Habur Kapıköy karayolu, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Çardak, Diyarbakır, Hasan Polatkan, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Süleyman Demirel, İstanbul, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes Erkilet, Konya, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun Çarşamba, Trabzon, Zonguldak Çaycuma havalimanları ile Kuşadası, Ayvalık, Çeşme, Derince, Mersin, Taşucu, Bodrum ve Samsun.”

Öte yandan, oy Eda süreçlerinde misyon almak üzere kimi ilçelerde süreksiz gümrük kapısı seçim konseyleri da oluşturulacak.

Her bir süreksiz gümrük kapısı seçim şurası; kendilerine bağlı olarak üçer adet sandık heyeti oluşturacak, fakat gerek gördüğü takdirde sandık konseyi adedini artırmaya yahut azaltmaya, oy Eda saatlerinin başlangıç ve bitiş saatlerini (sekiz saatlik dilimler halinde) belirlemeye yetkili olacak.

Geçici gümrük kapısı seçim heyetlerinin kurulma süreçleri 30 Mart 2023 Perşembe günü saat 17.00’ye kadar tamamlanacak. Oluşuma ait imzalı tutanak ve Ant metninin bir sureti YSK’ye gönderilecek. Kararda ayrıyeten sandık şuralarının da 12 Nisan 2023 Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar kurulması süreçlerinin tamamlanması gerekecek.

Kaynak: AA / Şimdiki

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir