geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Küresel piyasalar Fed öncesi temkinli seyrediyor

Küresel piyasalar Fed öncesi temkinli seyrediyor

admin admin -
15 0

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası‘nın ( Fed ) yarın açıklayacağı Nakit siyaseti kararları ve Fed Lideri Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı kelamla yönlendirmeler öncesinde karışık bir seyir izliyor.

Dünya genelinde bu hafta açıklanacak merkez bankalarının Nakit siyaseti kararları ve ağır data gündemi fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Fed’in yarın siyaset faizini 25 baz puan artırmasına Kesin gözüyle bakılırken, siyaset metni ve Fed Lideri Powell’ın açıklamalarından alınacak sinyallerin piyasaların istikameti üzerinde tesirli olması bekleniyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka’nın Yıl sonuna kadar 2 Sefer nema indirimine gidebileceği fiyatlansa da Laf konusu fiyatlamaların yarınki gelişmelere Enlem değişebileceği Anlatım ediliyor.

Öte yandan, ağır bilgi haftasında cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam sayısı iktisattaki gidişata ait ipucu vermesi açısından Aka Ehemmiyet arz ederken, ülkede bankacılık krizinin yatışması da risk algısını törpülüyor.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), dün, First Republic Bank’ın kapatıldığını ve varlıklarının ABD’nin Aka bankalarından JPMorgan Chase tarafından satın alınacağını duyurmuştu.

ABD’de bilanço periyodu kuvvetli formda devam ederken, bu hafta bilançosunu açıklaması beklenen şirketler ortasında Apple, Coinbase, Ford, Uber, Pfizer ve Moderna bulunuyor.

Ülkede açıklanan makroekonomik bilgiler ise karışık sinyaller üretmeyi sürdürüyor. Buna nazaran, Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, nisanda 47,1 ile piyasa beklentilerinin üstünde gelmesine rağmen imalat endüstrisinde daralmanın sürdüğünü gösterdi.

Söz konusu belirsizlikler emtia fiyatlarında istikamet arayışına neden olurken, Brent petrolün varil fiyatı 79,2 dolar ve altının ons fiyatı 1.982 dolardan Müşteri buluyor.

Dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,04, Dow Jones endeksi yüzde 0,14 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 geriledi. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne karışık seyirle başladı.

Dün tatil münasebetiyle kapalı olan Avrupa borsalarında endeks vadeli kontratlar haftaya yükselişle başlarken, bu hafta Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) açıklayacağı Nakit siyaseti kararları ve ECB Lideri Christine Lagarde’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağında bulunuyor.

ECB’nin perşembe günü 25 baz puan nema artırmasına Kesin gözüyle bakılırken, 50 baz puanlık nema artış ihtimali de mümkünlük dahilinde bulunmayı sürdürüyor. Banka’nın Yıl sonuna kadar toplamda 75 baz puan nema artıracağı öngörülüyor.

Analistler, bugün makroekonomik bilgi takviminde Avro Bölgesi’nde açıklanacak enflasyon bilgilerinin bulunduğunu hatırlatarak, Laf konusu bilgilerin ECB’nin Nakit siyaseti kararları üzerinde tesirli olması sebebiyle piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söyledi.

Cuma günü Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,77, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,50 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,10 yükselirken, İtalya’da MIB 30 endeksi 0,30 geriledi.

Asya’da Fed öncesi yatırımcıların temkinli devinim ettiği dikkati çekiyor.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), beklentilerin tersine siyaset faizini 25 baz puan artırarak yüzde 3,85’e çıkardı. Banka’dan yapılan açıklamada, gerekmesi halinde nema artışlarına devam edileceği belirtildi.

Çin’de piyasalar perşembe gününe kadar kapalı olsa da pazar günü açıklanan imalat Sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) 49,2’ye inmesi ve imalat endüstrinde daralmaya işaret etmesi iktisada ait telaşların güçlenmesine neden oldu.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,5 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,7 yükseldi.

Yurt içinde cuma günü satış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 3,58 üzerinde 4.617,93 puandan tamamladı.

Dolar/TL, dün yatay seyirle 19,4580’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 19,4640 düzeyinden süreç görüyor.

Analistler, bugün Yurt içi ve Yurt dışında imalat Sanayi PMI bilgileri, Avro Bölgesi’nde TÜFE ve ABD’de JOLTS Aleni Amel sayısı ile fabrika siparişlerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.600 ve 4.500 düzeylerinin dayanak, 4.650 ve 4.750 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

09.00 Almanya, mart ayı perakende satışlar

09.00 İngiltere, nisan ayı Hane fiyat endeksi

10.00 Türkiye, nisan ayı imalat Sanayi PMI

10.55 Almanya, nisan ayı imalat Sanayi PMI

11.00 Avro Bölgesi, nisan ayı imalat Sanayi PMI

11.30 İngiltere, nisan ayı imalat Sanayi PMI

12.00 Avro Bölgesi, nisan ayı TÜFE

17.00 ABD, mart ayı JOLTS Aleni Amel sayısı, fabrika siparişleri

Kaynak: AA / Murat Aslan – iktisat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir