geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. AK Partili Şahin Tin: “Alın teri kurumadan hakkın verilmesi prensibi önceliğimizdir”

AK Partili Şahin Tin: “Alın teri kurumadan hakkın verilmesi prensibi önceliğimizdir”

admin admin -
10 0

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle sendika ziyaretini gerçekleştirerek, “Alın teri kurumadan hakkın verilmesi prensibi önceliğimizdir” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hasebiyle HAK-İŞ sendikasını ziyaret etti. Milletvekili Şahin Tin, ziyaretinde HAK-İŞ Sendikası Denizli Vilayet Lideri Sezai Söylemez ve sendika üyesi emekçilerle bir ortaya geldi. Milletvekili Şahin Tin ziyaretinde yaptığı açıklamada çalışma hayatında toplumsal diyaloğun ehemmiyetine vurgu yaparak, taban fiyatta yapılan tarihi artışları, Amele ve patronların mutabakatı ile gerçekleştirdiklerini ve önümüzdeki periyotta de başta minimum fiyatla çalışanlar olmak üzere, memurlar ve emeklileri enflasyona karşı ezdirmeyeceklerini söyledi.

“Refah düzeyini artırdık”

Milletvekili Şahin Tin, HAK-İŞ Sendikasında yaptığı konuşmasında toplumsal devlet anlayışıyla ülkenin refahının adaletli bir halde yükselmesinin kıymetine değinerek, bugüne kadar çalışma hayatında toplumsal diyaloğun en Kıymetli rehberleri olduğunu belirtti. Çalışanların enflasyonun tahribatını hissetmemesi için Çaba gösterdiklerini ve taban fiyatta tarihi artışlar gerçekleştirerek personeller ve patronlar ortasında mutabakat sağladıklarını Anlatım eden Milletvekili Tin, “Net taban fiyatı 2023’te 8 bin 506 TL’ye yükselttik, 2022 Temmuz ayına nazaran yüzde 55, Ocak ayına nazaran yüzde 100 artış sağladık. Patronlarımıza minimum fiyat takviyesi vererek minimum fiyattan kaynaklanan maliyet artışlarına devlet katkısı sağladık. 2016 yılından bu yana ortalama 1,6 milyon işyerine minimum fiyat dayanağı verdik. 2023 yılında da Amele başına aylık 400 TL minimum fiyat dayanağı sağlamaktayız. Minimum fiyattan alınan vergilerin kaldırılması uygulamasını hayata geçirerek bütün gelir kümelerinde taban fiyata kadar olan çıkarlar için vergi muafiyeti getirdik. Bu tarihi adımla, personel, memur bütün çalışanlarımızın refah düzeyini artırdık” diye konuştu.

“Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil ilan ettik”

Çalışanların örgütlenme özgürlüğünün önündeki mahzurları kaldırdıklarını ve bütün sendikaların özgürce aktiflik gösterebilecekleri tabanı sağladıklarını söyleyen Milletvekili Şahin Tin, “Tüm sendikalarımıza hakkın ve adaletin peşinde özgürce aktiflik gösterebilecekleri yeri sağlayacak düzenlemeleri hayata geçirdik. Memurların toplu mukavele yapma hakkına anayasal garanti getirdik. Personel ve patron sendikalarına üyelik süreçlerinde noter kuralını kaldırdık, üyelik süreçlerinin e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilmesini sağladık. 2008 yılında 1 Mayıs’ı “Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil ilan ettik” sözlerini kullandı.

“Her Vakit çalışanlarımızın yanındayız”

Milletvekili Şahin Tin, bayan emekçilerimize, analık müsaadesinin bitiminden itibaren birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün ve sonraki doğumlarda 180 gün mühletle yarı vakitli çalışma hakkı getirdiklerini ve ebeveynlerden birine, çocuk ilköğretim çağına gelene kadar kısmi müddetli çalışma imkanı getirdiklerini söyledi. Emekçi ve patron alacak ve tazminatları ile işe iade talebiyle açılan davalarda arabuluculuk uygulamasına geçerek uyuşmazlıkların faal, verimli ve süratli bir formda tahlile kavuşturulmasını sağladıklarını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Her Vakit çalışanların yanındayız. Taban fiyatın yanı Dizi memur ve emekliler için enflasyonun üzerinde artışlarla çalışanlarımızın ve emeklilerimizin refah hissesi almalarını sağladık, sağlamaya devam edeceğiz. Alın teri kurumadan hakkın verilmesi prensibiyle, bütün çalışanlarımıza kaliteli ve garantili bir çalışma hayatı sağlamanın sıkıntısında olmaya kararlıyız” dedi. – DENİZLİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / siyaset

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir