geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Şahin’den 1 Mayıs’ta İşçi Bayramı’nda “kod” uyarısı

Şahin’den 1 Mayıs’ta İşçi Bayramı’nda “kod” uyarısı

admin admin -
14 0

Tüm-İş Konfederasyonu genel Lideri Mahmut Şahin, 1 Mayıs Emekçi Bayramı’nda yaptığı açıklamada, çalışanların işten çıkarılırken verilen kodun değerine değindi. Patronun verdiği kodun denetlenmesi gerektiğini kaydeden Şahin, “İşverenin bir emekçiyi çıkardığı Vakit ona verdiği kod, bir kodla çıkartıyor. Bu da SGK kayıtlarına giriyor. SGK kayıtlarında gözüken bu koddan Dolayı Amele Öbür bir yerde Amel bulamayabiliyor da. Onun önüne geçiyor” dedi.

“İşçi çıkarılırken verilen kod, resmi makam onaylamadıkça verilmesin”

Şuan çalışanın en Aka sorunun işten çıkarıldığında patron tarafından verilen kodun olduğunu kaydeden Tüm-İş Konfederasyonu genel Lideri Mahmut Şahin, bu Sorun acil olarak çözülmesi gerektiğini kaydetti ve şunları söyledi:

“Bütün bunlar Sıkıntı lakin biz acilen çözülmez Gereken bir meseleden bahsedeceğiz. Bu da ne biliyor musunuz? Bu başkalarını ne Vakit isterseniz çözün lakin bu acilen çözülmesi gereken sorun. Patronun bir emekçiyi çıkardığı Vakit ona verdiği kod, bir kodla çıkartıyor. Bu da SGK kayıtlarına giriyor. SGK kayıtlarında gözüken bu koddan Dolayı Amele Öbür bir yerde Amel bulamayabiliyor da. Onun önüne geçiyor. Çehre kızartıcı bir cürüm kodu verdiği vakit, bu kodu kimse denetleyemiyor. Kimse müdahale edemiyor. Ne SGK müdahale ediyor, ne bir polis raporu isteniyor, ne savcı kararı, ne mahkeme kararı. Başına nazaran patron veriyor bu kodu, emekçiyi çıkartıyor. Çıkart fakat bu kod resmi bir makamda onaylanmadıktan sonra verilmesin. Lütfen bu 1 Mayıs’a bunu çözme iradesiyle girelim. Mahkeme kararlarına falan hiç girmeyeceğim. Bir memur mahkeme kararıyla haklı görüldüğü için işine Geri dönebiliyor lakin bir Amele haklı görülse bile işine Geri dönemiyor Bir memurla ilgili bir cürüm isnadı olduğunda vali, memuru muhafazası altına alıp savcıya vermeyebiliyor lakin Amele bir tutanakta çıkartılabilir. Burada şu Lahza anlaşılmasın sakın, memura Fazla hak verildi falan. Memura verilen hakikat. Biz diyoruz ki ya memur da bu ülkenin evladı, Amele de. Niçin memura verdiğiniz hakları emekçiyi vermiyorsunuz? Memurdan alın demedik. Personele de bu haklar verilmeli. Bu kıyaslar onun için söylüyorum. çok daha fazlasını sayabiliriz ancak bir irade lütfen şu kodu mahkeme kararı olmadan, resmi bir karar olmadan patron veremesin, işinden çıkarsın lakin. Bununla bir başlayalım ve her 1 Mayıs’ta bir Problem çözelim kampanyasını içtenlikle biz Çalışma Bakanlığı’ndan başlatmasını istiyoruz.” – KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir