geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Gazze’de “düşük ücretle” çalışan işçiler zor şartlarda hayat mücadelesi veriyor

Gazze’de “düşük ücretle” çalışan işçiler zor şartlarda hayat mücadelesi veriyor

admin admin -
10 0

İsrail‘in yaklaşık 16 yıldır abluka uyguladığı Gazze Şeridi’ndeki binlerce personel, Amel sıhhati ve güvenliğinin olmaması, mukavelelerinin yapılmaması, uzun çalışma saatleri ve düşük fiyatlar üzere birçok zorlukla karşılaşıyor.

Gazze’de düşük fiyat karşılığında uzun saatler çalışan Filistinli çalışanlar, kimi de hayatlarını tehlikeye atan işlerde çalışmak zorunda kalıyor.

Abluka altındaki çalışanlar, 2000 tarihli Filistin İş Kanunu tarafından tanınan “iş kontratı, minimum fiyat, tatil, çalışma ve dinlenme saatleri, yaralanma sigortası ve öteki Temel haklar” iç olmak üzere birçok haktan yoksun bırakılıyor.

İşçiler, daldaki imkanların azlığından ve işsiz sayısındaki artıştan bahsederek, patronların kendilerini mesai saatleri dışında çalıştırdığını ve bu durumdan muzdarip olduklarını lisana getiriyor.

İnsan hakları raporlarına nazaran, dünya işçilerinin her Yıl 1 Mayıs’a denk gelen bayramlarını kutladıkları bir periyotta, Gazze’deki emekçiler haklarını koruyan sistem ve siyasetlerin olmaması nedeniyle yoksulluk ve çok yoksulluk ortasında sınıflandırılıyor.

Ekonomistler, işsizlik oranındaki artışın birtakım nedenlere dayandığını Anlatım ederek, bunları da ” İsrail‘in Gazze’de 16 yıldan bu yana uyguladığı abluka, Filistinli kümeler ortasındaki uyuşmazlıklar ve batı Şeria’daki idarenin Gazze’deki memurlara yönelik uygulamaları” biçiminde sıralıyor.

Filistin Merkezi İstatistik Ofisi’nin Mayıs 2022’de yayımladığı rapora nazaran, Gazze’deki işsizlik oranı yüzde 47’ye ulaştı.

Maaşın yarısı ulaşıma gidiyor

Laboratuvarda çalışan 26 yaşındaki Filistinli bayan Ravan Muhammed, AA muhabirine, günde 8 saat çalıştığını ve aylık yalnızca 138 dolar maaş aldığını söyledi.

“Aldığım maaşın yarısı olan yaklaşık 70 dolar ulaşıma gidiyor, kalan ölçü ailemin muhtaçlıklarını karşılamaya yetmiyor.” diyen Muhammed, çalışmasını düzenleyen bir mukavelenin olmadığını, buna ek olarak kimi müsaadeden yoksun bırakıldığını ve uzun saatler çalışmak zorunda kaldığını Anlatım etti.

Gazze’deki Filistinli Emekçiler Sendikası Lideri Sami el-Amasi de İsrail ablukası sebebiyle bölümde berbatlaşan ekonomik şartlardan Dolayı çalışanların “zor ve Istırap bir gerçek” yaşadığını lisana getirdi.

Amasi, taban fiyatın ödenmemesi, uzun çalışma saatleri ve düşük fiyatlar başta olmak üzere emekçilerin birçok düşünceyle karşılaştığını vurguladı.

İşsizlik oranı yüzde 50’ye dayandı

Kötüleşen ekonomik şartları İsrail ablukasına ve siyasi bölünmenin devam etmesine bağlayan Amasi şu değerlendirmelerde bulundu:

“İsrail ablukası sebebiyle Gazze Şeridi’ndeki işsizlik oranı yüzde 50’ye, yoksulluk oranı da yüzde 60’a yükseldi. Ekonomik krizlerin yanı Dizi İsrail’in tekrarlanan askeri atak ve ihlalleri, Gazze Şeridi’nde Türlü alanlardaki Sanayi ve imalatı da Olumsuz etkiledi.”

Amasi, “Filistin Amel kanununun uygulanmaması ve işletmelerin bu kanunu uygulamakla yükümlü olmaması, Amele haklarını patronlar tarafından suistimale Aleni hale getiriyor.” sözlerini kullandı.

Gazze’de emekçiler Amel sıhhati ve güvenliğinden yoksun

Bazı personellerin, güç çalışma kuralları altında ve düşük fiyatla çalıştırıldığını Anlatım eden Amasi, ablukadan kaynaklanan güç ekonomik şartlar nedeniyle Amel verenlerin Amel kanununu uygulamadığını ve bu üzere meselelerin yaşandığını savundu.

Amasi, “Gazze’deki atölyelerde Amel sıhhati ve güvenliği faktörlerinin olmaması, Amel kazalarına davetiye çıkarıyor, yılda yaklaşık 300 Amele yaralanıyor. İş kazalarının yüzde 90’ı, yasal yollardan değil, personelin hakkını görmezden gelen örf, adet ve geleneklere nazaran çözülüyor.” diye konuştu

İşsizlik sorunu nedeniyle birçok kişinin, ailesinin geçimini sağlamak için Yurt dışında Amel aradığını lisana getiren Amasi, şöyle devam etti:

“Yılda 10-12 bin üniversite mezunu genç, Gazze’de Amel imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle işsizler kervanına katılıyor. Bir aile çocuğunu üniversitede okutmak için Aka meblağlar harcıyor. Nihayetinde bu mezunlar, Amel bulamıyor ve düşük fiyatlar mukabilinde ya bir Uğraş ya da bir zanaat öğrenmeye çalışıyor.”

Asgari fiyat görüşmeleri

Amasi, başkanlığını yürüttüğü sendika öncülüğünde taban fiyatın belirlenmesi maksadıyla kurulan komitenin, hükümet, patronlar ve Amele temsilcilerinden oluştuğunu ve Filistinli emekçiler için adil bir fiyata ulaşmaya çalıştığını kaydetti.

Asgari fiyatın belirlenmesinde bölgedeki ekonomik durumun yanı Dizi hem patron hem çalışanların durumunun göz önünde bulundurulacağını aktaran Amasi, fiyatın dallara nazaran, Aka şirketlerden, daha Ufak işletmelere yanlışsız kademeli olarak uygulanacağını söyledi.

Amasi, düşük fiyatlarla sömürülen emekçilerin, Amel mukavelesi yapılmadan çalıştırılması ve Türlü mazeretlerle işten çıkarılması üzere Öbür sıkıntılarının olduğunu da kelamlarına ekledi.

Bakanlık Amel kanununun uygulanmasını hedefliyor

Gazze’deki Çalışma Bakanlığı Çalışma Şartları Dairesi Müdürü Hüseyin Habbuş da Bakanlığın, emekçileri ve patronları korumak için kanunu uygulamayı hedeflediğine işaret etti.

Habbuş, Bakanlığa bağlı ünitelerin, Amel yasasının uygulanmasını sağlamak, Amel sıhhati ve güvenliği uygulamalarını takip etmek, çalışanlara yönelik mağduriyetin önüne geçmek ve oluşabilecek rastgele bir sorunun tahlili için başta Aka firmalar olmak üzere kurumlarda incelemeler yaptığını anlattı.

Filistinli yetkili, minimum fiyatın belirlenmesiyle ilgili yapılan görüşmelere ait “Çalışmalar devam ediyor. Komite, var ekonomik durum ve Ömür şartlarını dikkate alarak bir sayı belirleyecektir.” dedi.

Kaynak: AA / Nour Mahd Ali Abu Aisha – Aktüel

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir