İngiltere’de sokaklar ve hediyelik eşya mağazalarında “taç giyme” hareketliliği

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 04, 2023 Yorum Yok

İngiltere’de Kral 3. Charles’ın taç giyme merasimi öncesi Londra sokakları, Amel yerleri ve kamusal alanlar Merasim için süslenirken vatandaşlar taç giyme merasimine Özel üretilen eşyalara Aka İlgi gösteriyor.

Başkent Londra’da her yerde 6 Mayıs’taki taç giyme merasimine yönelik hazırlıkları görmek mümkün.

“Taç giyme hafta sonu” olarak anılan 6-7 Mayıs ve resmi tatil olan 8 Mayıs için ülke genelinde Tebrik aktiflikleri ve cümbüşler düzenlenecek.

Londra’da neredeyse her parkta çocuklara yönelik oyun alanları kurulurken kentin Değerli caddeleri ile meydanları da taç giyme gününde yapılacak Özel kutlamalara sahne olacak.

Şehrin Thames Irmağı kıyısındaki Hammersmith, Fulham ve Chiswick bölgelerinde Kıymetli caddeler ve parklarda pazar günü düzenlenecek “Büyük yemek” aktifliği için hazırlıklar yapılıyor.

Halkın yeni hükümdarı kutlamak için bir ortaya geleceği yerlerde belediyeler ve sivil cemiyet kuruluşları masa sistemi, yemekler ve çocuk oyun alanlarını kuruyor. Hammersmith’in ünlü King Caddesi de bu kapsamda hafta sonu ve pazartesi trafiğe kapatılacak.

Londra’nın en ünlü caddeleri Oxford ve Regent caddeleri de yeni hükümdarı kutlamak için hazırlanan yerlerden. Tamamı bayraklarla süslenen iki caddede kimi mağazalar da taç giyme merasimi için giriş ve çıkışları ile vitrinlerini hazırladı.

Taç giyme merasiminin kalbinde yer alacak Buckingham Sarayı önündeki The Mall Caddesi, Trafalgar Meydanı ve Parlamento Meydanı da Merasim için hazır. Binlerce insanın hükümdarın geçit merasimini izleyeceği bu üç noktada hem süslemeler dikkati çekiyor hem de davetlilere yönelik kurulan tribünler ile basın için oluşturulan platformlar yer alıyor.

Çocuklara Özel Kral Charles kitapları

En nihayet 1953’te taç giyme merasimi gören İngiltere’de Kral 3. Charles’ın taç giymesi tarihi bir Hadise olarak kabul ediliyor. Ülkede 70 Yıl sonra düzenlenen birinci merasimin tesiri yalnızca ikramlık eşya mağazalarında değil bütün mağazalarda görülüyor.

Ülkenin tanınmış zincir kitap mağazalarından Waterstones’un vitrinlerinde Kral Charles’ın hayatını, monarşiyi ve Kraliçe Elizabeth’i anlatan kitaplar bulunuyor. Tıpkı mevzularda çocuklara yönelik fotoğraflı kitapların da yer aldığı Waterstones’da Özel taç giyme kısmı bile oluşturuldu.

İngiltere’nin tanınmış kırtasiye mağazası WH Smith ise üzerinde Kral’ın resmi, taç giyme merasimine Özel hazırlanan logo ve İngiltere bayrağı (Union Jack) bulunan eserlerini hem vitrinine taşıdı hem de mağazaların içindeki Özel kısımlarda satıyor.

Bunların yanında restoranlardan kıyafet mağazalarına, şimendifer istasyonlarından ticari taksilere kadar her yerde taç logosu, Kral’ın fotoğrafını, maskelerini ve bayraklar görmek mümkün.

Hediyelik eşya toptancısı milyonlarca satış yaptı

Hediyelik eşya toptancısı Riz Ozman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen sene Kraliçe’nin tahta çıkışının 70’inci Yıl dönümü (Jubilee) nedeniyle başlayan kraliyete yönelik Özel ikramlık üretimleri nedeniyle Fazla ağır bir Devre geçirdiklerini söyledi.

Bayrak, üçgen flama, hükümdarın fotoğrafları bulunan eserler ve Union Jack satışlarında Kıymetli bir artış olduğunu lisana getiren Ozman, “Şu anda şişme taç üzere eserler Fazla satıyor. Tam sayıyı lakin taç giyme merasimi sonrası verebiliriz. Sattığımız eserlerin sayısı milyonları buldu. Yalnızca bayraklarda değil taç giymeye yönelik her eserde milyonlarca adet satış yaptık.” diye konuştu.

El imali bayraklar ile baskılı eserler üreten Flying Colours şirketinin sahibi Andy Ormrod ise bu periyotta Özellikle Union Jack ve üçgen flama siparişleri aldıklarını kaydetti.

“Union Jack Özel ölçüleri olan bir bayrak ve biz el imali bayrak üretiyoruz. Bir bayrağı dikmek 3-4 saati buluyor ve günde 20-25 adet üretebiliyoruz. Tekrar de Fazla sayıda sipariş alıyoruz. Flamalarda ise satışlarımızı binlerle Anlatım edebilirim. Yaklaşık 10 metrelik bir ipte 25 Ufak flama bulunuyor. Bunu sokakları süslemek için alıyorlar.” sözlerini kullandı.

Tahta çıkan en İhtiyar hükümdar

Kral 3. Charles, yaklaşık 70 Yıl beklediği tahta 6 Mayıs’ta düzenlenen merasimle çıkacak.

Annesi Kraliçe Elizabeth’in eylül ayında hayatını kaybetmesinin akabinde kral olan Charles için dini taç giyme merasimi Westminster Katedrali’nde düzenlenecek.

Kral, merasime Buckingham Sarayı’ndan çıktıktan sonra kortejle yaklaşık 40 dakikalık bir yürüyüşün akabinde ulaşacak ve burada yapılan dini merasimle taç giyecek.

Galler Prensi unvanını 65 yılla en uzun müddet taşıyan Charles, tahta geçen en İhtiyar hükümdar.

Kaynak: AA / Behlül Çetinkaya – Yeni

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir