geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Her şeyin başladığı an! Suikast girişiminin ardından Japon Başbakan meydan okudu: Sokaktaki konuşmalarımı sürdüreceğim

Her şeyin başladığı an! Suikast girişiminin ardından Japon Başbakan meydan okudu: Sokaktaki konuşmalarımı sürdüreceğim

admin admin -
14 0

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Wakayama eyaleti ziyaretinde iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) adayının faaliyetine katıldı. Kişida, LDP adayıyla, Mahallî saatle 11.30 sularında bölgede bulunan Saikazaki Balıkçı Limanı yakınlarında bir ortaya gelerek, kampanya sürecini görüştü. Japon Başbakan’ın, konuşma yapması öncesinde bir suikast teşebbüsü yaşandı.

BİR ANDA ORTALIK KARIŞTI

Başbakan kürsünün yakınlarındayken bir kişi, eliyle o tarafa yanlışsız bir cisim fırlattı. Metal boru biçimindeki bomba yere çarpmasıyla Aka bir ses çıkarttı. O sırada ortamda karışıklık yaşanırken Fumio alandan tahliye edildi. Bomba ise 50 saniye sonra patladı.

HER ŞEYİN BAŞLADIĞI Lahza

Kişida’nın rastgele bir yara almadığı belirtilirken olaya karışan şahıs ise gözaltına alındı. Öte yandan yaşananlar anbean Japon televizyon kanalı tarafından da kayıt altına alındı. Saldırganın elindeki sis bombasını fırlattığı Lahza da kameralara yansıdı.

GÖZALTINA ALINDI

Devlet Televizyonu NHK’nin haberine nazaran olayda yaralanan olmadı. Kolluk kuvvetleri, Hadise yerinde bulunan Hyogo eyaleti Kawanişi kentine kayıtlı 24 yaşındaki Kimura Ryuji’yi olayla ilgili gözaltına aldı.

“SOKAKLARDAKİ KONUŞMALARIMI SÜRDÜRECEĞİM”

Ziyaret programını sürdüren Başbakan Kişida, Japan Railway Wakayama İstasyonu önünde konuşma yaptı. Olayın seçim sürecine ziyan vermemesi gerektiğini belirten Kişida, “Sizinle daima beraberce, bu seçimi sürdürmek zorundayız.” tabirini kullandı. Kişida, toplumsal medya hesabı Twitter’dan yayımladığı bildiride, “Seçimler, ülkemizin demokrasisi için en Değerli husus. Bu şuurla, sokaklardaki konuşmalarımı sürdüreceğim.” dedi.

Kabine baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, Tokyo’da yaptığı açıklamada, “Seçimler, demokrasinin temeli. Bu türlü bir vakitte bu türlü bir şiddet, nihayet derece affedilemez.” dedi. Hava yoluyla Wakayama eyaletinden ayrıldığı kaydedilen Kişida’nın, sonraki seçim konuşmasını Tokyo’nun doğusundaki Çiba eyaletinde yapacağı bildirildi.

ABE SUİKASTINI AKILLARA GETİRDİ

Kamu Siyasetleri Araştırma Kurulunun terörle uğraş uzmanı İtabaşi İsao, olaya ait değerlendirmesinde, geçen Yıl seçim kampanyası sürecinde suikasta kurban giden eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo’yu anımsattı. Abe suikastı sonrası hükümet yetkililerinin Emniyet müdafaalarının sayısının artırıldığını kaydeden İtabaşi, “Seçim kampanya periyoduna denk gelmesi ve mayısta (Hiroşima’da) düzenlenecek G7 Önderler Tepesi öncesi olması dikkat cazip.” dedi.

2012-20 yıllarındaki vazifesiyle “Japonya’nın en uzun mühlet misyon yapan Başbakanı” unvanına sahip Abe, Temmuz 2022’de partisinin seçim kampanyası için gittiği Nara eyaletinde gerçekleştirdiği konuşma esnasında vurularak öldürülmüştü.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir