İç savaşa sürüklenen Sudan’daki çatışmalarda 56 kişi öldü, 595 kişi yaralandı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

Sudan‘da ordu ve paramiliter Sıkıntı Süratli Takviye Kuvvetleri ortasında çıkan çatışmalarda en az 56 sivilin ömrünü yitirdiği ve 595 kişinin yaralandığı belirtildi.

PORT SUDAN’DA DA SİLAH SESLERİ

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan görgü şahitleri taraflar ortasında Hartum yakınındaki Omdurman kentinde çatışmaların kuvvetlendiğini söyledi. Sabah saatlerinde Hartum yakınlarında, Omdurman’da ve Bahri kentlerinde çatışma sesleri duyulurken daha Evvel çatışmanın yaşanmadığı Kızıl Deniz kenti Port Sudan‘da da silah seslerinin duyulduğu öğrenildi.

GENELKURMAY LİDERİ’NDEN ÇAĞRI

Sudan Genelkurmay Lideri Abdül Fettah El-Burhan Katar merkezli Al-Jazeera TV’ye konuştu ve HDK’nın Geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

“KÖPEK ÜZERE ÖLECEKSİNİZ”

HDK’nın başkanı olan ve Hemedtiismiyle bilinen General Muhammed Hamdan Dagalo ise Burhan hakkında “Kanun kaçağı” ve “yalancı” diyerek, “Sizin nerede saklandığınızı biliyoruz ve sizi oradan çıkarıp adalete teslim edeceğiz yoksa köpek üzere öleceksiniz” dedi.

ORDU İLE HDK ORTASINDA ÇATIŞMA ÇIKMIŞTI

Sudan‘ın başşehri Hartum ve Türlü kentlerinde, dün sabah Sudan ordusu ile paramiliter Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDK ortasında askeri Emniyet ıslahatı konusunda nihayet birkaç aydır yaşanan “sözlü kavga”, iki Güç ortasında sıcak çatışmaya dönüşmüştü. 2021’de ülkede yaşanan askeri vuruş sonrasındaki geçiş devrinde ordu ve HDK siyasi Güç için kutuplara ayrılmış Ancak taraflar ortasında bir muahede sağlanamamıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir