Genç ve Hoş Kalmak Herkesin Hakkı!

Genel Eki 27, 2022 Yorum Yok

Hoşluk kavramı, bireyden bireye değiştiği üzere ülkeden ülkeye de değişiklik gösteriyor. Kimi kültürlerde büyük göz makbulken bir diğer kültürde burun hoşluğu ön planda. Fakat yoruma açık olan hoşlukta değişmeyen tek bir şey varsa o da genç kalma isteği. Elbet hepimiz genç görünmek istiyoruz. Genç kalabilmek için kremler kullanıyor, bakımlar yaptırıyor, hatta estetik ameliyatlara başvuruyoruz. Âlâ ve genç görünmek için bu kadar uğraş sarf ediyoruz. Pekala, içilen sigaranın, kullanılan uygunsuz kozmetik eserlerin cildimize ne kadar ziyan verdiğinin farkında mıyız?

KOMŞUNUZUN KREMİNİ KULLANMAYIN

Kozmetik bir eser kullanacaksanız örneğin nemlendirici, anti-aging, gözaltı ve göz üstü kremleri kesinlikle bir dermatoloji uzmanına başvurmanız gerekir. Zira kuru cilde sahip bir kişi yağlı ciltler için uygun olan bir eser alırsa cildi daha da kurur ve daha erken yaşlanır. Tam aykırısı yağlı cilde sahip biri kuru ciltler için olan bir eseri aldığında cildi daha da yağlanır. Bu da sivilcelenmeye neden olur. Sonuç olarak kozmetik eserlerin gücünden faydalanabilmek için kesinlikle bir uzmana başvurulmalı.

SİGARA CİLDİ KIRIŞTIRIR

Sigaranın cilt düşmanı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zira sigara cildin elastikiyet kaybına neden olur. Tıpkı vakitte cildin kırışmasına ve sarkmasına yol açar. Sigaranın ölçüsü ise bu manada pek de değerli değil. Kişi ne kadar çok sigara içiyorsa o kadar ziyanlıdır fakat gün içerisinde içilen tek bir sigara bile cildi yaşlandırmak için kafidir.

UYKU DEYİP GEÇMEYİN

Tertipli uyku, sağlıklı bir cilde sahip olmanın olmazsa olmazıdır. Sistemli uyuyan, dinlenmiş şahıslarda cilt daha sağlıklı görünür ve yaşlanma daha geç olur. Sistemsiz uyku alışkanlığı yahut az uyumak da cildi yıpratan kıymetli faktörlerden bir tanesi.

GEREKSİZ CİLT BAKIMINDAN UZAK DURUN

Cilt bakımı ve peelinglerin hekim denetimi altında yapılması gerekir. Epilasyon için uygunsuz seçilen lazer de ciltte hem lekelenme hem de damarlanma yapar. Bu nedenle her cilt tipi için seçilecek lazer farklı olmalı. Ayrıyeten lazer de tabibin karar vermesi gereken kıymetli uygulamalardan bir tanesi.

YANLIŞ DİYETLER YAŞLANDIRIYOR

Sağlıklı bir cilt için istikrarlı beslenmek kıymetli bir faktördür. Sık yapılan diyetler, cilt, saç ve tırnak sıhhati açısından değerlidir. Zira diyet periyotlarında çok zayıflama, yetersiz ve istikrarsız beslenme, cildin soluk ve donuk görünmesine yol açabilir, erken yaşlanmaya neden olabilir. Çok şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Zira bunlar birtakım hormonal istikrarları bozarak, cildin yaşlanmasını ya da görünümünün berbat olmasına yol açabilir.

STRESE GEÇİT VERMEYİN!

Gerilimden mümkün olduğunca uzaklaşmaya çalışın. Zira gerilim kan sirkülasyonunda olduğu üzere deride de birtakım hormonal değişiklikler yapar. Bu da cildin tamir sistemlerini bozar ve cildi daha çabuk yaşlandırabilir.

ÇEVRESEL FAKTÖRLERİ GÖRMEZDEN GELMEYİN

Toksinler ve hava kirliliği de cilt sağlığımızda kıymetli rol oynar. Etraftan uzak kalmak çok mümkün değil lakin bu tip ortamlara çok maruz kalıyorsanız, cildinize uygun bakımlar yapmalısınız. Kimyager, inşaat mühendisi, mimar, trafik polisi üzere çevresel faktörlere maruz kalan şahısların cildi koruyan eserler kullanması önerilir.

KIŞIN DA GÜNEŞ GÖZETİCİ KULLANIN

Cildin yaşlanmasına neden olan en büyük dış faktör güneştir ve uzun periyodik güneş hasarı cildi en çok yaşlandıran sebep olarak bilinir. Bilhassa 25 yaşa kadar alınan ağır güneş, 40’lı yaşlardan sonra hem kırışıklık hem de lekelenme olarak bize geri döner. Güneşin ziyanlı ışınlarından korunmak için yalnızca yazın değil, kışın da güneş esirgeyici kremler kullanın.

Kaynak: Bültenler

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir