Dostları, Müslüm Gürses’i unutturmayacak! Çalışmalarını Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sundular

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 31, 2023 Yorum Yok

Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’nın İstanbul’daki makamında gerçekleşen programa, Müslüm Gürses‘in 40 yıllık yakın dostu ve platformun lideri Mükemmel Candan, reis yardımcıları Suzan Yücel ve Yılmaz Tunç ile fotoğraf sanatkarı direktör Ali Eşitmez, eğitimci sanatçı Sıkıntım Duman ve Ahde Vefa Platform lideri Nuran Kırlak ile ailenin manevi oğlu Taner Akkuş da katıldı.

“Düzenli Anma Programlarıyla Anıları Yaşatılabilir”

Bakan yardımcısı Demircan: “Bu ziyaret benim için Fazla bedelli. Müslüm Gürses ; bütün milletimizin gönlünde taht kurmuş duruşu, kişiliği karakteri ve Özellikle de maneviyat yüklü hislerini bizlere yansıtabilen bir sanatkarımız. bütün sanatkarlarımız için birebir şeyi söylemek Mümkün aslında fakat, Müslüm Gürses bu duyguyu daha derinden yaşayan ve dinleyicilerine de bunu aktarabilen biriydi. Bu minvalde sanatkarımız ile ilgili yapılacak her proje pahalıdır. Tavsiyem odur ki, kendisini anma programları yapılsın. Bu imkanla da sevenlerini ve kendisine gönül verenleri, yılda bir Defa de olsa bir ortaya getirilsin. Müslüm Gürses ideolojisini Z nesli ile istikbal jenerasyonlara aktarmanın en hoş yolu, onu layıkıyla anmak ve anılarını da yaşatmaktır. Bu vesileyle burada bulunanlar başta olmak üzere, bütün Müslüm Gürses sevenlerini bu manalı çalışmalarından Dolayı kutlama ediyorum. Nizamlı anma programlar yaparak sanatkarımızın anıları yaşatılabilir. Bizler de bu vesileyle manasına ve gayesine Müsait olan her projenin yanında oluruz.” Vurgusunda bulundu.

“Unutmayacağız, Unutturmayacağız!”

Müslüm Gürses’in piyasaya sürülmemiş müziklerinden oluşan ‘Mahzendeki Müzikler 3’ albümünü hayata geçiren ve sanatkarın 50 yıllık aile dostu plakçı Süper Candan: “Müslüm Gürsesçok farklı bir insandı. Tanıdığım günden nihayet nefesini verdiği saniyeye kadar daima farklı oldu. Kimisinin mukadderatında Güçlü bir aile çocuğu olarak doğmak varken, kimisinin de Fakir bir ailenin çocuğu olarak doğmak ve yokluk içinde büyümek vardır. Çocukluğundan beri yaşadığı travmalar onun daha sonraki yıllarda Sıkıntı dolu müzikleri seslendirmesinde etken olan en Kıymetli Öğe olmuştur. Acıyı yaşadığınız Vakit anlatabilirsiniz, keza memnunluğu da o denli, bütün hisleri yaşamadan anlatamazsınız. Zorlukları hissetti ve sırası geldiğinde müziklerinde hissettirdi. Gürses ailesinin hatıratını yaşatmak ve istikbal jenerasyonlara aktarmak benim manevi misyonumdur ki, bunun için elimden geldiğince bu hizmetin önünde olacak ve öbür baba dostlarına da öncülük edeceğim. Ailenin bulunduğu mezarlıktaki kabre yönelik yapılan yetkisiz sahiplenmeler, gerekse de Benlik haklarına yönelik yapılacak mümkün aksiliklere karşı gayret etmek için ailenin avukatı hukukçu Haysiyet Şahin’in de destekleriyletaşın altına elimizi koyduk. Bilhassa de bütün telif haklarına rağmen da ailenin tüzel sorumluluklarını da üstlenmiş bulunuyor ve bu nedenle icap edecek bütün haklarımızın korunmasına yönelik tüzel uğraşımızı sonuna kadar sürdürmeye de kararlıyız. bütün bunedenlerle aile ismine bir platform kurduk ve ismini da “Baba dostları” koyduk. Böylelikle o hoş insanları unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu vesileyle manalı bu oluşumun mimarı Taner Akkuş kardeşim başta olmak üzere Nuran Kırlak, Yılmaz Tunç, Suzan Yücel ve bütün baba dostlarına farklı ayrı teşekkür ederken, bizleri makamında Konuk eden bakanımız sayın Ahmet Misbah Demircan’a şükranlarımı arz ediyorum.”

“Müslüm Gürses İdeolojisini Yaşatmak İstiyoruz”

“Müslüm Abinin Bendeki Yeri Dolmayacak”

Fotoğraf sanatkarı direktör Ali Eşitmez:”Kendisinin fotoğraflarını çekerken yahut kendisi ile ilgili projelerin testisini yaparken o denli bir naif kişilikle yaklaşırdı ki, emeğin karşılığını dalımızda almamış olmasına karşın, karşısındaki kişinin alın teri kurumadan hakkını ziyadesiyle teslim ederdi. çok erken hakka teslim ettiğimiz baba sanatçı Müslüm Gürses, aslında istikbal kuşaklara aktarılmasını hedeflediği bir Fazla projeleri vardı. Bilhassa de nihayet klibinin hazırlığını yaptığımız bir vakitte kaybettik kendisini. çok üzüldüm. Hatırladıkça da Birlikte geçirdiğimiz Fazla değerli vakitleri yâd ediyorum. Sanat topluluğunda bu türlü bir üsluba sahip, sevgi ve kardeşlik temeline dayalı bir Ömür ideolojisi sürdürmek neredeyse zordur. Sayıları Fazla az olan uygunlar daima uygun atlara binip gittiler. Onlara selam olsun. Bu nedenle anılarını yaşatmak gayeli geliştirilen bu oluşumu Fazla hakikat buluyorum. Hayattayken değeri bilinmeyenler genelde vefatından sonra akla gelirler. En azından hayat ideolojileri bizlere ve yarınlara miras kalır. Bu mirası taşıyacak ve sevenlerini bir çatı altında toplayacak bu oluşumu düşünerek hayata geçiren; başta Taner Akkuş kardeşim olmak üzere, pek Bedelli ağabeyim ve ustam Harika Candan, değerli ablam Nuran Kırlak ve yol arkadaşım opera ve caz sanatkarı Zahmetim Duman’ı kutlama ediyorum. Sayın bakanımız Ahmet Misbah Demircan beyefendiye de misafirperverliği için Fazla teşekkür ediyorum” açıklamasını yaptı.

“Eşi Gibisi Görülmemiş Bir Hayranlık”

Ahde vefa platform lideri Nuran Kırlak: “Müslüm Gürses hayranlarına değinmem gerekirse; Müslüm Gürses’in seksen-doksanlı yıllarda dinleyici kitlesi artan dinamik yerde sayıca çoğalmalar ardından fanatikleşmiş olduğunu gördük. Sanatçı ile hayranları ortasında öylesine Aka bir sevgi bağı kurulmuştur. Müslüm beyefendi bu bağı taşırken kendisine olan bağlılığı aşk, sevgi ve irtibatı akıl almaz etkileşimle başardı. Sevenleri, sevgilerini kendisine şiddet görünümlü hislerle gösterse de O’ her Vakit “sevgidir meşrebimiz bizim.” dedi. Müslüm Gürses’in hayranları onu vefatından sonra da sevmeye ve kendisinin bulunduğu Zincirlikuyu mezarlığında bulunan kabrini ziyarete hala de devam ediyor. Baba dostları Derhal derhal her hafta Pazar günleri mezarlıkta toplanıyor ve bu buluşmalarında bir ortaya gelerek hasret gideriyor. Her gün bir Fazla hayranı da mezardaki kabrin çiçeklerini temizliyor ve mümkün bir aksiliklere karşı da kabir de nöbet tutuyor. Yıl dönümü olan her 3 martta Anadolu’nun her yerinden gelenleri karşılamak, konaklamaları ve Konuk edilmeleri konusunda imkanlar oluşturmak amaçlayan çalışmalar var. Bu nedenle başlatılan bu oluşumu Fazla hakikat buluyorum. Biz de Ahde Vefa olarak her Vakit bu platformun yanında olduğumuzu söylemek istiyoruz. Bu vesileyle de projenin mimarı, siyasi danışmanımız Taner Akkuş’u kutluyorum. Projenin öncülüğünü yaparak kadirşinas dostluğunu gösteren, Harika Candan beyefendisi de kutlama ediyorum. Bu programda emeği geçen başta sponsorumuz Amel adamı Dilaver Ablak, Tülay İncegül, Fatma Çiçek Geyik, Tuğba Koç Koldaş, Derya Yılmaz, Ali Eşitmez, Sıkıntım Duman, Yılmaz Tunç, Suzan Yücel Gül Gürsel Altınöz ve Güler Demirhan’a iştirakleri için Fazla teşekkür ederim. Ayrıyeten bizleri Konuk ederek onurlandıran Kültür ve Turizm Bakan yardımcımız sayın Ahmet Misbah Demircan’a da hürmetlerimizi arz ediyorum.” biçimindeki kelamlarını noktaladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir