Cunda Gezilecek Yerler – Patricia Koyu

Cunda Gezilecek Yerler – Patricia Koyu

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Renkli ve tarihi sokaklarda fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız! Hem İstanbul’a yakın hem de kendinizi Ege sularına bırakabileceğiniz cennet gibi bir yer Cunda! Bu güzel yeri keşfe çıkarken Patricia Burnu’na uğramadan dönmemelisiniz ve tabi sizler için derlediğimiz Cunda Gezilecek Yerler listemizi de unutmayınız!

Cunda Adası

Cunda Adası, Ayvalık’ın dibinde, Ayvalık ile adeta özdeşleşmiş ve bizce tatil için (bundan 10 sene öncesini hayal bile demezsiniz) inziva yeri gibi bir şey. Ayvalık’a göre daha pahalı, daha elit, daha kendine has bir yer. Ne kış, ne de yaz rotası diyebiliriz. Canın mı sıkıldı, atla arabana, İstanbul’dan yola çıktınız mı hoop 5-6 saat sonra Cunda Adası’ndasınız. Hele ki Mayıs itibariyle havalar da ısındı mı, demeyin keyfine adanın! Buyrun Cunda Adası Gezilecek Yerler listemize…

“Tarih, doğa ve keşif meraklısıyım ama sıcaktan bunaldığımda da serin, mavi sularına kendimi bırakabileyim” diyenler için Ege’de bir kıyı şeridi, İstanbul’a da gayet yakın, adeta cennet rotası Cunda ya da diğer adıyla Alibey Adası. Cunda’ya ister kuzeyden gelin, isterseniz güney bir ilden; buraya ulaşmak için ana karaya bağlayan bir köprüden geçmelisiniz. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olan Dolap Boğazı, Alibey ve Lale Adalarını birleştirir.

Cunda’ya geldiğinizde ister Cunda otellerinde ister Ayvalık otellerinde kalın, bizce her ikisi de bir elmanın 2 yarısı gibiler.

Cunda Adası Nerede?

Cunda adası nereye bağlı? Cunda adası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olup Ayvalık adaları olarak bilinen irili ufaklı toplam 22 adadan yerleşime tek açık olan adadır. Cunda’ya Alibey adası da denmesinin nedeni ise Kurtuluş Savaşı’nda padişahın “Yunanlılara teslim olun” emrine karşı gelerek milli mücadele başlatan kumandan Yarbay Ali Çetinkaya’ya ithaf edilmesidir.

Cunda turu yapan birçok firma var. Google’da arayarak Jolly tur, Gruppal gibi firmaların turlarına detaylı şekilde ulaşabilirsiniz.

Cunda Adası Ulaşım

Uçak ile ulaşım: Balıkesir Koca Seyit Havalimanı‘na Borajet, Pegasus ve Anadolujet gibi hava yolu şirketleri ile direkt uçarak gelebilirsiniz. Buradan da Cunda’ya yaklaşık 1 saat kadar bir yol gitmeniz gerekiyor. Pegasus ve Borajet’in Ayvalık’a ücretsiz servisi bulunmaktadır. Burada araç kiralayarak da Cunda’ya ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile ulaşım : Ayvalık otogarına Metro, Truva, Ulusoy gibi otobüs şirketleri ile ulaşabilirsiniz.

Cunda’ya araç ile ulaşım : İstanbul’dan 510 km, Balıkesir’den 115 km, Ankara’dan 664 km ve İzmir’den 170 km uzaklıktaki Cunda’yı bizce en keşfetmenin yolu kesinlikle kendi aracınızdır.

Deniz yolu ile ulaşım: İstanbul’dan gelecekseniz IDO ile Yenikapı-Bandırma ya da Yenikapı-Bursa arabalı vapuru ile Balıkesir’e, oradan da Ayvalık’a gelebilirsiniz.

Tabi, bizim size önerimiz ya araç kiralamanız ya da kendi aracınızla gelmeniz, neden mi?

Plajlar arası ile merkez birbirinden oldukça uzakta

Saydığımız onca yere zaman ayırmak ve zaman kaybetmemek adına en mantıklısı araç kiralamak.

Cunda sokakları… Yürürken kendinizi yüzyıllar öncesine götüren, taş konaklarıyla, Girit aksanı konuşan teyzeleriyle, kabadayı bakışlı, ada sakinleri tarafından yüzlenmiş kedileriyle bir başkadır. Efelenirler üstelik biraz diş gösterseniz hiç korkmaz ya da kaçmazlar sizden.

Giritli göçmenler sayesinde oldukça zenginleşmiş bir mutfağa sahip olan Cunda, ilk telaffuz edildiğinde akıllara rakı-balık, nefis mezeler, sakızlı tatlıları ve dondurması, efe kedileri, Arnavut kaldırımlı taş sokakları, zeytinyağı ve çeşit çeşit deniz mahsulünü (en meşhuru papalina) getiriyor. Dokusu, atmosferi, denizi, tarihi yapıları ve en tepesindeki nefes kesici manzarasıyla Cunda’yı daha yakından tanıyalım!

Cunda pansiyon, Cunda butik otel alternatifleri için internette birçok site görebilirsiniz. Cunda sokaklarında gezinirken taş evlerden çevrilmiş büyüleyici konaklara, minicik sevimli Rum evlerinden dönüştürülmüş samimi pansiyonlara kadar birçok seçenek bulabilirsiniz

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası gezilecek yerler listesi öylesine uzun ki, aslında sokaklarında kaybolmak bizim için eğlenceli bir aktivite olduğuna göre o daracık sokaklar bile gezilecek yerler arasında bize göre…

1. Taksiyarkis Kilisesi

1873’te Rum Ortodoks cemaati tarafından inşa edilen kilise Cunda’nın sembolü sayılıyor, en tepesinden de sahilinden de görülebilen kilise 2011 yılında Vakıflar Meclisi kararı ile Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’na tahsis edilmiştir ve sonrasında da restore edilmiştir. Şu anda kiliseye özgü tavan ve duvar süslemelerini, Meryem ana figürlerini görebilirsiniz; aynı zamanda içinde oyuncak, motosiklet gibi şeyler de sergileniyor. Restorasyondan önce berbat bir durumdaymış kilise.

2. Kız Okulu

1873 yılında inşa edilen okul, 49 yıl boyunca eğitime devam etmiş, zaman içinde harabeye dönen bina Ayvalık belediyesi tarafından restore edilmiş ve kültür merkezine dönüştürülmüş.

3. Cunda Ayışığı Manastırı

1. ve 2. Patricia köylerinin içinden geçerek ulaşabileceğiniz, oldukça dar, uzun ve taşlık bir yolu bitirdikten sonra görebileceğiniz bir manastır. Dikkat, sadece Çarşamba günleri ziyarete açık.

4. Cunda Agia Triyada Kilisesi

Cunda tepesine tırmanırken, taş fırını geçtikten sonra yukarı sola dönen yola girdiğinizde karşınıza -Âşıklar Tepesi’nde- sadece 3 duvarı kalmış kiliseyi göreceksiniz. Burada, aynı zamanda düğün çekimleri de yapılıyor. Yazın denk gelebilirsiniz.

5. Leka Panaya Manastırı

Komili ailesi tarafından restore edilerek malikâne olarak kullanılan manastır zeytin ağaçlarının arasında tüm boğaza hâkimdir, 1835 yılında yaptırılmış. Burada, yazın bilhassa düğün çekimlerine denk gelebilirsiniz. Manzarasına karşı da harika fotoğraflar çektirebilirsiniz.

6. Patricia Köyleri

Adanın Pateriça (Patricia) burnu tarafında bulunan bu iki köyde mübadeleden önce Rumlar yaşıyormuş; yaklaşık 4 bin zeytinliğin içinde ve deniz kenarında bulunan köylerde terk edilmiş köy evleri vardır.

7. Rahmi Koç Müzesi Sevim ve Necdet kent kitaplığı (Eski adı: Agios Yannis Kilisesi)

Eskiden manastır ve manastıra un sağlayan değirmen iken, Rahmi Koç tarafından 2007 tarihinde maddi-manevi yardımlarla restore ettirerek Alibey Adasına kazandırmıştır. İlerleyen yaşı nedeniyle göz sağlığı bozulan, “Göremediğime değil, okuyamadığıma üzülüyorum.” Diyen Emekli Büyükelçi Necdet Kent’in ismi verilmiştir buraya. Necdet Kent’in oğlu Muhtar Kent, merhum babasından kalma bin üç yüzü aşkın kitabı bu kitaplığa bağışlamıştır. Eşi Sevim Kent de tanınmış bir ressam ve seramik sanatçısı idi.

8. Despot Evi

Rumlar tarafından yapılmış olan bu bina, Osmanlı ve Osmanlı sonrası Cumhuriyet döneminde farklı amaçlarla kullanılmış. Binayı inşa ettiren despot burada 15 yıl yaşadıktan sonra, bina Osmanlı Hükümet Sarayı olarak kullanılmaya başlanmış, mübadeleden sonra öksüzler yurdu olmuş ama yurt başka bir yere taşınınca yalnızlığa ve yıkıma terk edilmiş.

9. Taş Kahve

Cunda’nın sembollerinden yüksek tavanlı, her daim dopdolu olan ve yer bulmakta zorlanacağınız, mutlaka çay ya da kahvenizi içmeyi önereceğimiz, ada halkının buluşma noktası haline gelmiş bir yerdir. Boşken de mutlaka fotoğraflarını çekmelisiniz.

Cunda Adaları

10. Maden Adası

Cunda’ya 20-30 cm sığlıktaki bir kum bankıyla bağlıdır. Dalışa yasak bir bölgededir ve kuzeyinde eski maden kalıntıları vardır. Kum bankının hemen kıyısında midye çiftliği varmış, sonradan kapanmış.

Bilgi: 1950’li yıllarda Girit muhaciri Ali Onay demir madeni kurmuş burada. Bir dinamit atmışlar ve ada göçük altında kalmış.

11. Güvercin Adası (Pateriça Manastırı)

Yaban güvercinleri büyütüldüğü için bu adı alan ada, orta çağ yapısındadır, günahlarından arınmak için insanların bu ibadethaneye geldiği bilinmektedir. Manastırın adı Agios Yorgis olarak bilinir.

12. Tavuk Adası

Bu adada Ayiu Ionnu Tu Podromu adında manastır bulunmaktadır ve bir iş adamına aittir. Günümüzde manastırın yalnızca temel kalıntıları ayakta kalabilmiştir.

13. Diğer adalar

Kendinize ait özel tekneniz var ise görebileceğiniz adalar; Yalnız Ada, Yelken Ada, Taşlı Ada, Yellice Adası, Pınar Ada, Kara Ada, Güneş Ada, Çıplak Ada, Lale aAdası, Hasır Adası, Taş Ada, Yumurta Ada, Çiçek Ada, Balık Ada

Cunda Adası’nın Doğal Alanları

14. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Ayvalık adaları tabiat parkı, yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olmaz özelliğine sahiptir. Tabiat parkı sınırları içinde kilise, manastır, yapay anıtlar, adalar vardır. Tabiat parkı sınırları içinde; Leka Panaya (Koruyan Meryem) Manastırı – Cunda Adası Dalyan Boğazında, Ay Yoannu Tou Prodromou Manastırı – Tavuk Adasında, Ayios Yorgis Manastırı – Güvercin Adası, Taksiyarhis Ta Çamaya (Çamlı) Manastırı – Cunda Adası, Ayios Dimitri Ta Selina (Ayışığı) Manastırı – Cunda Adası, Pateriça Mevkiinde, Ayia Paraskevi Manastırı – Hakkıbey Yarımadası Tımarhane Tepesinde bulunmaktadır. Tıbbi ve ekonomik olarak kullanılan bitki sayısı 113 olup bunlardan bazıları Ada Çayı, Akız(Şevketibostan), Fafulya, Gebere (Kapari), İstifne, İzvinya, Karabaş otu, Kazayağı, Kekik, Kuşburnu, Papatya, Salep otu, Zoho… Türkiye’nin başka hiçbir yerinde bulunmayan dört tür doğal olarak yetişmektedir.

15. Aşıklar Tepesi

Cunda’nın eşsiz manzarasını izleyebileceğiniz ve Rahmi Koç tarafından restore edilen eskilerde kilise şimdilerde Sevim-Necdet Kent kitaplığının bulunduğu yerdir. Kahvenizi yudumlarken manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Cunda Adası Plajları

16. Bıyıklı Beach ve Sobe Beach

Muhakkak gitmeniz gereken plajlar, Patricia Burnundaki Bıyıklı Beach ve daha ilerisindeki Sobe Beach (Pateriça köyünden geçerek gidebileceğiniz) doğal bir dünyanın kapılarını açıyor. Denizi dalgasız ve sakin. Denize ilk girerken taşlık olduğu için ayağınıza dikkat edin. Biraz ilerleyince kumun tadını çıkarabilirsiniz.

17. Çataltepe Plajı

İlk girişte taşlık ama ilerledikçe derinleşmiyor, oldukça sığ ve ılık bir deniz. Adanın batı kısmında, Midilli’ye en yakın kısmı olan cennet bir köşe var.

18. Ada Camping ve Ortunç Club

Yaklaşık 10-15 dakikalık bir yolculukla burada gidebileceğiniz plaj&klüpler Ada Camping ve Ortunç Club. Burası gerçekten çok sakin, kafa tatili arayanlara birebir gelecek, doğayla iç iç bir yer

19. Cunda Mocamp Beach

Ada Camping tarafında bulunan sessiz, sakin, muhteşem bir alan. 11 tane ahşap butik oda sizleri bekliyor. Yemyeşil, telaşsız bir hayat, Cunda’nın kafa dinlenesi ve huzur kokan köşesinde. Detaylı bilgi için web sitesine bakabilirsiniz.

20. Cunda’da tekne turu

Hasır Adası, Çataltepe, Patricia Burnu, Ayışığı Manastırı, Lale Adası gibi duraklarda yüzebilir, keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Cunda’ya gelmişken mutlaka tekne turuna da katılmanızı tavsiye ederiz. Bu arada- belirtmekte fayda var- Ayvalık’tan tekneye binmenizi pek önermiyoruz. Oradaki çok kalabalık, gürültülü ve denize girdiğinizde denizde yüzecek yer dahi bulamıyorsunuz. O yüzden tavsiyemiz Cunda’da tekne ayarlamanız yönünde.

Cunda Gezilecek Yerler – Patricia Koyu

Gezitta Rota Planı

Detaylı bir Cunda ve çevresi gezisi yapmanız için size 4 günlük bir Gezitta rota planı yaptık, sizde bütçe ve tatil gün sayınıza göre bunun benzerini uygulayabilirsiniz:

1.gün:

Otelinize geldikten sonra ilk önerimiz Cunda’nın Patricia bölgesini keşfetmeniz. Daha önceden rezervasyon yaptırmanız daha iyi olabilir plaj kısmında. Bıyıklı ya da Sobe beach’te -özellikle müdavimleri olduğu için yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Denizin ve locanızın keyfini çıkardıktan ve dinlendikten, Bıyıklı’da köftenizi yiyip enerjinizi de aldıktan sonra keşif turuna çıkın.

Aracınızla gelirseniz buraya daha iyi olur tabi, şimdi keşif zamanı. Önce 1.Patricia köyüne giderek (Bıyıklının da bulunduğu yer ve birkaç harabe bina) fotoğraflar çekin.

Biraz daha ilerleyerek, (yaklaşık (1,5 km) 2.Patricia köyüne gidin. Burada daha fazla harabe yapı göreceksiniz, eğer yanınızda fotomodellik yapmak isteyen birileri varsa konsepte uygun olacaktır bu yapılar. Daha bitmedi, burada zeytinliklerin arasından geçerek Ay Işığı Manastırı’na gidebilirsiniz. Kesinlikle görmeye değer, yolu çok meşakkatli ve eğer aracınız çok yeniyse üstünde çizikler oluşmasını istemeyiz. Yani arazi aracı şart bu yol için. Muhakkak Çarşamba günü gidin, diğer günler kapalı.

Bugünün akşamında sahilde rakı-balık yapabileceğiniz ve süper mezelerinden tadabileceğiniz bir yerde oturabilirsiniz. Önerimiz: Nihat’ın Yeri. Tatlı için Ayna adında şirin bir kafeye var, sakızlı tatlısını muhakkak deneyin. Ayrıca sakızlı Girit dondurmasının ve lokmacısının müdavimi de çok.

2.gün

Bugünü Çataltepe plajında harcayabilirsiniz. Zaman biraz kısıtlı olduğu için sabahtan buraya gelin. Denizi tertemiz ve sakin, suyu ılık ve muhteşem.

Öğleden sonra Cunda sokaklarını keşfedin sahilden başlayarak. Yukarıda saydığımız kilise ve manastırları gezin.

En tepesine kadar çıkıp Âşıklar tepesinde bir çay molası verin. Kütüphaneyi gezin.

Yine aşağıya inerken başka sokaklardan yürüyün, çıkarken girmediğiniz sokaklar olsun bu sefer. Begonvil Konak karşınıza çıkarsa içine girmenizi tavsiye ederiz, muhteşem bir taş konak.

Sokaklarda yürürken Girit aksanıyla konuşan teyzeler görebilirsiniz, selam verin mutlaka.

Bu kadar gezdikten sonra soluklanmanın vakti geldi, Cunda’nın en renkli sokağında Karadeniz Pastanesinde sakızlı tatlılar denemeye ne dersiniz?

Günü adanın batı kısmında batırmaya ne dersiniz? Hem doğa hem de sakinlik için da Ada Camping, Ortunç Club gibi yerlerin olduğu muhteşem bir kısım. Gün batımı için tabiat parkını ya da bu plajları tercih edebilirsiniz. Giriş ücretli olduğu için yakın bir kesiminden günü batırabilirsiniz.

Akşam yemeği için önerimiz Lal Girit mutfağı tek kelimeyle enfes. Burayı denediğinizde diğer gün de gelebilirsiniz, bağımlısı olabilirsiniz.

Yemek sonrası çay ya da kahve içilmez mi? Taş kahvede çay + Lokma imparatorundan lokmalarını alıp tadını çıkarın bu ikilinin.

3.gün

2.gün günü batırdığınız adanın batı kesimine gidebilirsiniz. Tüm gün sakinlik, kitap okuma seansı ve huzur dolu bir gün yaşayabilirsiniz. Ada Camping tercihimiz, denizi hafif dalgalı ama müdavimleri ve ortam harika.

Günü batırmak için Ayvalık’ı tercih edebilirsiniz. Aracınızla gitmenizi tavsiye ederiz, çünkü yolunuz Ayvalık’ın tepelerine doğru, Cennet Tepesi ve Şeytan Sofrasına düşecek.

Akşam yine Cunda’da beğendiğiniz bir yerde yemek yiyebilir, akşam bir yerde eğlenebilirsiniz. Bu konuda önerimiz: Moshos Taverna

4.gün

Tekne turu yapabilirsiniz. Sabahleyin Taş Kahve’de kahvaltınızı yapın, teknenizi Cunda’dan daha küçük teknelerden ayarlayın. Yoksa tüm yolculuk boyunca kafanız şişebilir. Ayvalık’tan kalkan tekne turları bol danslı, göbek atmalı ve oldukça yorucu olabiliyor. Bu turda görebileceğiniz yerler: Hasır adası, Çataltepe, Patricia Burnu, Ayışığı Manastırı, Lale Adası

Eğer enerjiniz yerindeyse, Ayvalık’ın 1 saat gibi kısa sürede tadını çıkarın, tarihi yerlerini gezin, biraz fikriniz olsun. Günlerin uzun olduğu yaz geceleri geç başlıyor biliyorsunuz. Cunda Marina’dan Ayvalık’a her yarım saatte bir motor kalkıyor ve Ayvalık’a ulaşabiliyorsunuz. Ayvalık’ın tarihi yerlerini gezmek isterseniz, motorla karşıya geçerek çarşısını 1 saat gibi kısa bir sürede gezebilirsiniz. Görebileceğiniz yerler: Ayos Yorgis Kilisesi, Taksiyarhis Kilisesi, Saatli Camii. İmren pastanesinde tatlınızı yedikten sonra geri dönebilirsiniz Cunda’ya.

Geceyi dilediğiniz bir yer bitirebilirsiniz.

 Aktivite Önerileri

“Cunda adasında ne yapılır?” gibi bir soru sorduğunuzu duyar gibiyiz. Cunda’da aktivite sayılabilecek en önemli şey tekne turu. Farklı yüzme noktalarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bunun dışında sokaklarında yürümek, taş konaklarını keşfetmek, Aşıklar Tepesi’nden tüm Cunda’yı ayaklar altına almak, Necdet kent kütüphanesinin cafesinde oturarak tüm Cunda’ya hakim olmak da en tatlı aktiviteler olabilir.

Moshos taverna, canlı Yunan müziklerine eşlik eden muhteşem bir eğlence mekânı. Burada eğlenmeyi unutmayın.

Ay ışığı manastırını ziyaret gidin. Haftanın sadece 1 günü açık olan manastıra gitmek o kadar kolay değil ama gitmesi bir aktivite kapsamında sayılabilir.

Ada sokaklarında bisiklete binebilir, hem de sokakları daha hızlı şekilde keşfedebilir hem de ter atarak spor da yapabilirsiniz.

Adada gün batımı için en uygun yer Ada Camping tarafıdır. Tam burunda gün batımına yakalanırsanız şanslısınız ya da tüm gününüzü orada geçirdiyseniz mutlaka gün batımını da izleyin. Yakında Ayvalık’a giderek Şeytan Sofrası’na çıkıp gün batımını izleyebilirsiniz. Aşıklar Tepesi’nde de gün batımı mükemmel.

Yeme-İçme Önerileri

Cunda Adası , tipik Ege-Akdeniz mutfağına hakim bir yer. Çeşit çeşit mezeler, nefis balık çeşitleri, türlü türlü otlar ve sebze yemekleri ve daha niceleri burada sizin keşfinizi bekliyor.

Bizim bizzat test ettiğimiz, yemeklerine bayıldığımız Cunda restoranları ise aşağıdaki gibi:

Lal Girit Mutfağı: İnanılmaz lezzetli ev yemekleri,

Nihat’ın Yeri: Balık ve mezeler ondan sorulur. Günler öncesinden yer ayırtmanızı tavsiye ederiz.

Cunda Meze Dünyası: Mezeleri kadar taze balıklarıyla da denemeye değer.

Ayna: Kahve ve özellikle tiramisusu ile gönülünüzde taht kurmaya hazır.

Taş Kahve: Demeye gerek yok ama biz yine de söyleyelim. Sakızlı kahvesini, hemen yanıbaşındaki lokmacıdan(Lokma İmparatoru) lokma alarak birlikte mideye indirmeden Cunda’dan dönülmez!

Lokma İmparatoru: Taş kahvenin kahveleriyle harika bir gidecek buranın enfes lokmaları. Akşam yemeğinden sonra en az yarım saat kuyrukta beklemeniz gerekiyor ki bu lokmaları tadasınız.

Vino Şarap Evi: Şarap severseniz, mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Ambiyansı içinse söylenecek söz yok.

Karadeniz Pastanesi: Sakızlı un kurabiyesi, sakızlı keki, sakızlı pastası, sakızlı kahvesi derken kendinizi bir sakız diyarında zannedebilirsiniz. Hazırlanın, Cunda sokaklarını arşınlarken yanınıza azıcık yolluk olarak birkaç adet sakız kurabiyesi almaya ne dersiniz?

Moshos Taverna: Gece eğlenecek bir yer mi arıyorsunuz? İşte size tavsiyemiz, Moshos Taverna. Gece boyunca harika müzikler eşliğinde güzel yemekler yemek ve özellikle de hafta sonu kaçamağı için geldiyseniz cumartesi gecenizi renklendirebilirsiniz.

Konaklama Önerileri

Cunda otelleri, Ayvalık otellerine kıyasla daha pahalı çünkü genel olarak Cunda klasiği taş evler butik otele dönüştürülmüş ve baş döndürücü güzellikteler. Cunda adası pansiyon seçenekleri ise hem avantajlı hem de daha uzun süre tatil yapmak isteyenler için uygun olacaktır. Cunda adası otel fiyatları için de en uygun zaman tatil sezonu ve özellikle bayram tatili dışındaki zamanlar olacaktır. Bizim size adeta “booking.com” spesiyali olarak sunacağımız ve çok beğendiğimiz, yerinde gördüğümüz öneriler ise aşağıdadır:

Cunda Mira Butik Otel

Bizim de konaklamayı tercih ettiğimiz Cunda Mira Butik Otel, keşke bir gece daha kalabilsek dediğimiz bir konaklama hizmeti sundu. Merkeze çok yakın konumunun yanı sıra muhteşem deniz manzarası, kahvaltı sonrası iskelede keyif yapma imkanı olduğu için önerilerim arasında ilk sırada yer alıyor.

Ziya Bey Konağı

Cunda Adası’nda yer alan Ziyabey Konağı restore edilmiş bir taş konaktır. Bu otantik mülk, antik mobilya ve modern olanaklarla geniş odalar sunmaktadır. Tesiste her gün organik kahvaltı servis ediliyor. Konaklamasanız bile önünde fotoğraf çektirmeden geçmek mümkün değil, bulunduğu arnavut kaldırımlı taş sokakta direkt göze çarpıyor.

Begonvilla Evleri

Bu tesis plaja 2 dakikalık yürüme mesafesinde. Cunda Adası’nda yer alan bu tarihi Begonvilla Evleri, bakımlı bir bahçe içinde bulunmaktadır. Otel, Ayvalık Körfezi ve Midilli Adası’nın panoramik manzarasına sahiptir. Her villada özel bir balkon vardır.

Hotel Sobe

Özel olarak tasarlanmış bir taş Hotel Sobe’de hizmet veren bu otel, Cunda’nın merkezinde yer almaktadır. Otel, klimalı odalar ile hizmet vermekte olup 8 km uzaklıktaki Pateriça bölgesinde yer alan özel bir plaja ev sahipliği etmektedir. Plaja ücretsiz ulaşım servisi mevcut.

Pratik İpuçları

Cunda’ya aracınızla geldiyseniz, otelinize bırakın ve sokakları yürüyerek ve hatta kaybolarak keşfedin.

Ayvalık-Cunda ve Cunda-Ayvalık arasını saat başı kalkan motorlarla gezin. Boşuna kara yoluyla gitmeye çalışmayın.

Cunda’nın plajı yok derler ama siz bir de bizim yazımızı inceleyin. Plajlarına bayılacaksınız. Çataltepe ve Sobe beach favorilerimiz arasında.

Yapmadan Dönmeyin

Tekne turu ile Cunda’nın koylarını gezmeden,

Cunda Sokaklarında yürümeden, sahilden yürüyerek Âşıklar Tepesi’ne çıkmadan,

Patricia Koyu’na muhakkak gitmeden ve plajlarında yüzmeden,

1. ve 2.Patricia köylerini gezmeden ve 2.Patricia köyü’nden Ay Işığı Manastırı’na yürümeden,

·         · Zamanınıza bağlı olarak Ayvalık’ta günü batırmadan ve merkezindeki bazı tarihi yerleri görmeden,

·         · Ayna’da sakızlı muhallebi, Taş Kahve’de kahve ve ada çayı, İmparator Lokma ‘da lokma, sahildeki herhangi bir dondurmacıda sakızlı Girit dondurması ve Lal Girit mutfağından Girit lezzetlerini denemeden,

·         · Bütçenize göre en az 1 gece Taş Konak’ta kalmadan,

·         · Küçük teknelerle adalarına gitmeden,

·         · Rakı-balık yapmadan,

·         · Tarihi yel değirmenlerini görmeden

·         · Ve tabi ki fotoğraf çekmeden dönmeyin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir