Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Kış tatilinin vazgeçilmezi olan kayak sporu için herkes bütçesine ve bulunduğu konuma yakın bir kayak merkezi bulma telaşında. İlerleyen günlerde sömestr tatilinin de başlayacak olması kayak merkezlerinin şimdiden dolmasına olanak sağladı. Eğer hala plan yapmadıysanız veya düşündüğünüz kayak merkezinde yer bulamadıysanız size bir alternatif sunabiliriz. Çok sayıda pistiyle kar ve kayak keyfini doyasıya yaşayacağınız Davraz Kayak Merkezi tam da aradığınız yer olabilir.

Alternatif Arayanlar İçin Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi’ni kimi ilk kez duyuyor kimiyse müdavimi olmuş durumda. Kayak tutkunu olanlar Türkiye’deki kayak merkezleri arasında aşırı popüler olmamış ama tesis imkanları oldukça başarılı olan Davraz’ı gayet iyi biliyor. Zaten insan popüler kayak merkezlerine gittiğinde o kalabalığı ve fahiş fiyatları görünce biraz da pişman olmuyor değil…Bunun yerine daha mütevazi olsa da aynı keyfi, hatta belki daha sakin olduğu için daha çok keyif verecek yerleri tercih edebiliyoruz. Daha önce burayı duymamışlar kişiler için Davraz Kayak Merkezi’nin size nasıl pistler ile kayak keyfi vaat ettiğini anlatmaya çalışalım.

Davraz Kayak Merkezi’nde Ekonomik Bir Kar Tatili

Türkiye’nin kayak merkezleri yazısında bahsettiğim gibi kış turizmi konusunda ülkemizde çok popüler kayak tesisleri var. Fakat ülkedeki kayak merkezleri yalnızca Uludağ’dan, Kartalkaya‘dan ibaret değil. Çok daha ekonomik ve popüler kayak merkezlerinde olduğu kadar gelişmiş imkanlara sahip kayak merkezlerinden birisi de Davraz Kayak Merkezi. Türkiye’nin her yerinden tabii ki ulaşılabilir ama özellikle çevre illerde yaşayanlar için en pratik ve ekonomik seçeneklerden birisi.

Davraz Nerede?

Davraz Kayak Merkezi’nin Isparta’da olduğunu ilk kez duyanların biraz şaşıracağına eminim. Isparta Akdeniz’de değil mi ne karı ne kışı diyecek olursanız Akdeniz iklimi etkisinde olduğu kadar karasal iklimin de etkisi altında olduğuna dair küçük bir bilgilendirme yapayım. Adını Toros Dağları’na bağlı olan Davraz Dağı’ndan alan 2637 m yükseklikteki Davraz Kayak Merkezi Isparta şehir merkezine 26 km, Isparta’nın en güzel yerlerinden olan Eğirdir’e 23 km ve Antalya Havalimanına 125 km uzaklıkta yer alıyor.

Davraz’a Nasıl Gidilir?

Davraz Kayak Merkezi ulaşım açısından oldukça rahat bir yerde konumlanıyor.  İstanbul, Ankara ve İzmir’e çok uzak gibi gözükse de havayolu ulaşımını tercih ederek zaman kazanabilir ve yeni bir yer keşfetme imkânı yakalayabilirsiniz. Tabii ki dilerseniz özel aracınızla veya otobüsle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Davraz Kayak Merkezi’ne ulaşım için Isparta şehir merkezinden kalkan servisler bulunuyor.

İstanbul – Isparta 643 km

Ankara – Isparta 154 km

İzmir – Isparta 420 km

Özel aracınızla Davraz Kayak Merkezi’ne gelecek olursanız navigasyon ve cep telefonlarındaki harita uygulamalarından destek alabilirsiniz. Genellikle Davraz’a giden yollar hep açık ve sorunsuz fakat her ihtimale karşı yanınızda kar zincirlerinizi bulundurmayı ihmal etmeyin. Isparta şehir merkezi, Büyükhacılar ve Çobanisa Köyü’nü geçtikten 8 km sonra Davraz Kayak Merkezi’ne ulaşacaksınız. Şehir merkezi yerine Eğirdir üzerinden de Davraz’a gidebilirsiniz.

Davraz’a Ne Zaman Gidilir?

Davraz Kayak Merkezi Türkiye’deki kayak merkezleri sıralamasında ilk akla gelen yerlerden biri değil fakat Aralık ve Nisan aylarında keyifli bir kar tatili geçirmeyi sağlıyor. Kar kalınlığı zaman zaman 2 m’ye ulaşan bu yerde kayak sezonu böyle uzun sürmesine rağmen kayağın dışında da birçok doğa aktivitesi için yılın her mevsiminde ziyaret edilebiliyor.

Davraz İçi Ulaşım

Davraz Kayak Merkezi içinde pistlere ulaşım 3 adet telesiyej, 1 teleski ve 2 baby lift ile sağlanıyor. Bu araçlar sayesinde 1674 metreden 2350 metreye zahmetsiz bir şekilde çıkabiliyorsunuz. Zahmetsiz olmasının yanında yukarılara tırmanırken göreceğiniz Eğirdir manzarası da bu kısa seyahatin keyfini kat be kat artırıyor. Telesiyej, teleski ve baby liftlerin kapasite ve uzunlukları da şu şekilde:

1211 m ve 1000 kişi kapasiteli telesiyej (iki kişilik iskemleli)

936 m ve 800 kişi kapasiteli telesiyej (iki kişilik iskemleli)

850 m ve 800 kişi kapasiteli telesiyej (dört kişilik iskemleli)

624 m ve 800 kişi kapasiteli teleski,

300 m uzunluğa sahip 2 adet baby lift.

Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi

Eğirdir Gölü’nün manzarası eşliğinde kayak yapmak tahmin edeceğinizden çok daha keyifli oluyor. En kalabalık dönemi Ocak ve Şubat ayları arasında olsa da Nisan ayında da gayet keyifle kayak yapabiliyorsunuz. Kar kalınlığı 50 cm ve 250 cm arasında değişiyor. Kuzey disiplini, Alp disiplini, snowboard ve tur kayağı gibi çeşitli kayak türlerinin yapılmasına olanak sağlayan Davraz Kayak Merkezi pistlerinden en yükseği 2344 m’de yer alıyor. Davraz Kayak Merkezi zirvesi de 2635 m yükseklikte yer alıyor.

Davraz Kayak Merkezi’nin kayak sezonu dışında tercih edildiği etkinlikler arasında en popüler olanları dağ tırmanışı ve yamaç paraşütüdür. Bunların dışında dağcılık, kampçılık, trekking, jeep safari gibi aktiviteler de düzenleniyor. Yamaç paraşütü 1800 m rakıma sahip doğu pistlerinden single ve tandem olmak üzere iki farklı şekilde yapılıyor. Tırmanış içinse Batı, Kuzey ve Doğu Rotası olmak üzere üç farklı rota bulunuyor.

Her kayak merkezinde olduğu gibi burada da kayak kıyafetleri ve ekipmanlarını kiralayabiliyorsunuz. Kayak ekipmanları pek de ucuz ürünler olmadığı için eğer ilk defa deneyecekseniz veya kayağa yeni başladıysanız kendinize ekipmanları satın almak için biraz zaman tanıyın derim. Üstelik şehir dışından özel araç olmadan gelirseniz taşımak için de bir sürü zahmete gireceksiniz. Bunun yerine aşağıda listesini yaptığım kayak kıyafetlerini eksiksiz yanınıza aldığınızdan emin olun ve gerekli olan diğer teknik ekipmanları Davraz’dan kiralayın. Ayrıca ne olur ne olmaz; kıyafetlerin birer yedeğini de yanınıza almayı unutmayın.

Kayak Kıyafetleri

Kar gözlüğü

Dizlik ve bileklik

Bere / Kafa Bandı

Boyunluk / Buff

Kayak pantolonu

Kayak montu

Termal içlik

Tişört / atlet

Eldiven

Davraz Kayak Merkezi Kayak Ekipmanları Kiralama Ücretleri

Davraz Kayak Merkezi’nde kayak kiralamak yerine daha ekonomik olması açısından buraya gelirken geçeceğiniz Çobanisa Köyü’nden de kiralayabiliyorsunuz. Kayak pantolonu, kayak montu ve takımını 55-60 TL arasında değişiyor. Davraz Kayak Merkezi’nde kiralama ücretleri 70-80 TL civarına kadar ulaşabiliyor. Üstelik bu sadece kayak takımı için, kayak kıyafeti için de ayrıca 40-50 TL arasında ödeme yapmanız gerekebilir.

Davraz Kayak Pistleri

Hem kayakla yeni tanışacaklar hem de profesyonel kayakçılar için toplam 23,5 km uzunluğunda 12 adet kayak pisti bulunuyor. Davraz Kayak Merkezi’nde de pistlerin zorluk derecesi renklerle belirtiliyor. Maviyle gösterilen kayak pistleri başlangıç seviyesinde kayakçılar için uygunluk gösteriyor. Toplam uzunluğu 4-4,5 km ve eğimi %12-15 arasında değişen 2 adet kolay pistin toplam kapasitesi de 750 kişidir. Kırmızıyla gösterilen kayak pistleri orta seviyedeki kayakçılara gayet uygun. Başlangıç pistinde biraz ısınıp yapabildiğinizi görünce bu piste geçerek kayak keyfine devam edebilirsiniz. Toplamda 8 adet kolay-orta seviyede pist bulunuyor. Toplam uzunluğu 15 km olan bu pistler 1200 kişi kapasiteli ve eğimleri %15 ile %25 arasında değişiyor. Siyahla gösterilen kayak pistleri profesyonel kayakçılar için uygundur. Yeni başlayanlar buraya çıkamaz diye bir şart tabii ki yoktur ancak güvenliğiniz düşünüldüğünde siyah piste geçmek biraz riskli olabilir. Toplam uzunluğu 4 km olan 2 adet siyah pist 300 kişiliktir. Profesyonel pistteki eğim oranı %25 ve üzerindedir.

Davraz Civarı Gezilecek Yerler – Isparta Gezilecek Yerler

Gül ve lavanta denince akla ilk gelen yer ola Isparta’ya sırf Davraz Kayak Merkezi için gelseniz bile mutlaka görmeniz gerektiğini düşündüğüm birkaç yerinden bahsedeceğim.

1. Lavanta Bahçeleri

Aslında lavanta bahçeleri ve kayak merkezinin sezonu birbirine denk düşmüyor ama yine de Davraz’a farklı bir aktivite için gelirseniz burayı mutlaka not edin. Hatta Davraz’a gelmeyi beklemeyin ve sırf lavanta bahçelerini görmek için bir şekilde yolunuzu buradan geçirin derim. Haziran ve Ağustos aylarında hem kartpostal misali fotoğraflar hem de mis gibi ferah bir kokuyu içinize çekmeyi sağlar. Lavanta bahçeleri öylesine ünlenmiş ki çevre illerden lavanta dönemlerinde Isparta Kuyucak’a günübirlik turlar bile düzenleniyor.

2. Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Doğa yürüyüşü sevenlere, çam havasını doyasıya içine çekmek isteyenlere önerebileceğim en güzel yerlerden birisi de Yazılı Kanyon Tabiat Parkı. Meşhur köprüsünden ilerleyerek kanyonun içine giriyor ve kaynak suyuna ulaşıyorsunuz. Yaz mevsiminde dahi buz gibi olan kaynak suyunda yüzenleri görebilirsiniz. Buradan ilerleyince de Isparta’da görülmesi gereken bir başka özel yer olan Aziz Paul Yolu’na varıyorsunuz.

3. Aziz Paul Yolu

Perge’den Eğirdir Gölü’ne kadar uzanan 500 km uzunluğundaki Aziz Paul Yolu kutsal bölge olarak kabul ediliyor. Hristiyanlık tarihinde birçok olayın gerçekleştiği yol yürüyerek 27 günde kat edilebiliyor. Ayrıca yolun rakımı ilerledikçe artmakta ve 2800 metreye kadar ulaşmaktadır. Kamp, konaklama, yiyecek içecek temin edilebilecek birçok yeri yol kenarlarında bulabilirsiniz. Yürüyüş meraklıları için çok keyifli bir macera olabilir.

4. Kovada Milli Parkı

Eğirdir Gölü’nün bir uzantısı olan Kovada Milli Parkı 1992 yılında d oğal sit alanı ilan edilmiş. Özellikle fotoğrafçılıkla ilgilenen kişilerin mutlaka uğraması gereken yerlerden birisidir. Sit alanı olduğundan doğal koşullar tamamen korunmuş ve muhteşeme bir görüntü ortaya çıkarmıştır. Milli Park girişindeki müzeden bölgedeki hayvan ve bitki çeşitlerine ait detaylı bilgileri öğrenerek gezintiye başlamak daha keyifli olabilir.

Yeme İçme Önerileri

Davraz Kayak Merkezi’nde bir kayak merkezinin olmazsa olmazı sucuk ekmeğin keyfine doyacağınız işletmeler bulunuyor. Biri aşağıda biri zirvede yer alan iki kafeden zirvedekini tercih edecek olursanız Eğirdir Gölü manzarasında karnınızı doyurup, güzelce dinlenebilirsiniz. Ayrıca patates kızartması ve tost gibi aperatifleri de tesis içindeki küçük işletmelerden bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra konakladığınız oteldeki açık büfe ve akşam yemeği hizmetinden ya da dışarıya hizmet veren otel restoranlarında da dilediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Şehir merkezine inip şehre has lezzetlerden olan fırın kebabı ve sazan dolmasını da deneyebilirsiniz.

Konaklama Önerileri

Isparta’ya 26 km uzaklıkta bulunan Davraz Kayak Merkezi’nde konaklama için tesis içindeki otellerden faydalanabilirsiniz. Dilerseniz şehir merkezine uzaklık çok olmadığından şehir otellerinden birini de tercih edebilirsiniz. Ayrıca yine kayak merkezine gelmeden hemen önce geçeceğiniz Çobanisa Köyü’nde de Davraz Dağ Evleri isimli pansiyonu da değerlendirebilirsiniz. Konaklama seçeneklerini değerlendirirken merkezin içinde ya da dışında kalmayı isteyip istemediğinizi ve bütçenizi düşünerek karar vermenizi öneririm.

Pratik İpuçları

Kayak tatilini daha hesaplıya getirmenin yolu kayak malzeme ve ekipmanlarını Çobanisa Köyü’nden kiralamaktan geçiyor. Konaklama için de köydeki Davraz Dağ Evleri’ni tercih edebilirsiniz.

İster günübirlik ister konaklamalı gelin, yedek kıyafetler konusunda dikkatli olun. Keyifli bir kış tatilinin dönüş yolunda nezle griple uğraşmak istemezsiniz.

Yollarda herhangi bir sorun olduğu görülmese de kar zincirlerinizi araçtan eksik etmemekte fayda var.

Yapmadan Dönmeyin

Eğirdir’de sazan dolmasını, Isparta’da meşhur fırın kebabını yemeden,

Isparta gezilecek yerleri görmeden,

Davraz’da sakin ve rahat kayak keyfini tatmadan,

Kayak merkezinden manzaranın tadını çıkarıp bolca fotoğraf çekmeden.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir