Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi açıldı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 03, 2023 Yorum Yok

Haber: Sevda SARIKAYA-Kamera: Serkan KÖKMEN– ONARIMI tamamlanan Büyükada yazın Müze Kütüphanesi Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından açıldı. Yavuz, açılışta yaptığı konuşmada, “Bugün itibariyle, Bakanlığımıza bağlı olarak hizmet veren kütüphane sayımız 1.275’e ulaştı. yazın Müze Kütüphaneleriyle şehirlerimizle aidiyet bağları kurmuş Şair ve muharrirlerimizin anısını yaşatmayı ve okurlarla bağını güçlendirmeyi amaçlıyoruz. 75 gezici kütüphane ile de ülkemizin dört bir yanında, Özellikle de zelzele bölgesinde hizmet veriyoruz” dedi.

Restorasyonu tamamlanan Büyükada yazın Müze Kütüphanesi’nin açılışı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından yapıldı. Açılışa, Beyaz Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan ve vatandaşlar katıldı. Adalar’ın birçok Şair ve müellife mesken sahipliği yaptığını belirten Yavuz, “Adalar, yazın ve sanat dünyamızın birçok nadide şahsiyetine konut sahipliği yapmış, yapıtlarına ilham kaynağı olmuştur. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 yeni kütüphane açma amacımızı gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Büyükada yazın Müze Kütüphanemizle birlikte, İstanbul’da bakanlığımıza bağlı kütüphanelerimizin sayısı 70’e yükseldi. Bugün itibariyle, bakanlığımıza bağlı olarak hizmet veren kütüphane sayımız bin 275’e ulaştı. 253 Kamu kütüphanemizi yine yapılandırdık, 68 Kamu kütüphanemizde de güzelleştirme çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.

“Deprem Bölgesinde Gezici Kütüphaneler Hizmet Veriyor”

Deprem bölgesinde gezici kütüphanelerde hizmet verildiğini Anlatım eden Yavuz, ” 75 gezici kütüphane ile ülkemizin dört bir yanında, Özellikle de zelzele bölgesinde hizmet veriyoruz. Artık vatandaşımızın olduğu her yerde kütüphane kuruyoruz. Yurt genelinde 18 bebek kütüphanesi, 11 AVM kütüphanesi, 2 gar kütüphanesi, 2 havalimanı kütüphanesi ve cezaevlerinde kurduğumuz 4 eşitlik kütüphanesini vatandaşlarımızla buluşturduk. Ayrıyeten, bugün hizmete açtığımız İstanbul Büyükada yazın Müze Kütüphanemiz ile Bir arada yazın müze kütüphanelerimizin sayısı 11’e ulaştı” diye konuştu.

“ŞAİR VE MÜELLİFLERİMİZİN ANISINI YAŞATMAYI AMAÇLIYORUZ”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2011 yılından beri yazın Müze Kütüphaneleri projelerini hayata geçirdiğini belirten Yavuz, “Bu kütüphanelerle, şehirlerimizle aidiyet bağları kurmuş Şair ve muharrirlerimizin anısını yaşatmayı ve okurlarla bağını güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Kütüphanemizin koleksiyonunu oluştururken, titiz bir çalışma yürüttük. Koleksiyonda, Adalar’da yaşamış ya da yapıtlarında Adalar’a yer vermiş 92 müellifin yapıtları, hayatları ve yapıtlarıyla ilgili çalışmalar, müze kütüphaneciliğine Müsait kitap ve Yazı eserler bulunuyor. Kütüphanemizde, okuma salonlarına ilaveten, yazın söyleşilerine ve sanatsal etkinliklere Müsait salonlar, müelliflere ilişkin Özel odalar, stant alanları da mevcut” halinde konuştu.

“YAZARLARIN ŞAHSÎ EŞYALARI AİLELERİ TARAFINDAN BAĞIŞLANDI”Konuşmasının akabinde Yavuz, Büyükada yazın Müze Kütüphanesi’ni kurdele keserek açtı. Kütüphaneyi gezen Yavuz, “Burada yazarlarımıza ilişkin daktilo, bir karalama metni, okuduğu bir kitap, dolma kalem, gözlük üzere eşyalar var. Bunları, muharrirlerimizin aileleri buraya bağışladı. Ziyaret noktasında bu eşyaların İlgi çekeceğini düşünüyoruz. Bu kütüphane aslında adaların minik kültür merkezi haline gelecek” dedi.

Görüntü dökümü: ———————-Saygı duruşu ve İstiklal marşından görüntü-Bakan Yardımcısı Yavuz’un konuşması-Yavuz’un kütüphaneyi gezmesinden detay-Yavuz ile röportaj

-Kütüphaneden genel ve ayrıntı görüntüler


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir