19 Mayıs okullar tatil mi? 19 Mayıs Cuma okullar açık mı, kapalı mı? 19 Mayıs okullar yarım gün mü, tam gün mü?

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 03, 2023 Yorum Yok

19 Mayıs okullar tatil mi? Sorusu, birçok vatandaşın gündeminde yer alıyor ve arama motorları üzerinde sıklıkla araştırılıyor. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı birinci defa 1926 yılında Gazi Günü ismi altında Samsun’da kutlanmış, 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü ismi altında resmiyet kazanmıştır. Pekala, 19 Mayıs okullar tatil mi? 19 Mayıs Cuma okullar Aleni mı, kapalı mı? 19 Mayıs okullar yarım gün mü, tam gün mü?

19 MAYIS OKULLAR TATİL Mİ?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında okullar tatil olacak ve derslere Uzaklık verilecek. 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî bayramıdır. 19 Mayıs her Yıl olduğu üzere bu yılda resmi tatil olacak.

19 MAYIS neden KUTLANIYOR?

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her Yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî bayramıdır.

Gençlik ve Spor Bayramı birinci kere 1926 yılında Gazi Günü ismi altında Samsun’da kutlanmış, 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü ismi altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş’ın teşebbüsleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu birinci 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce atletin da iştirakiyle bir spor günü haline gelmiştir. Bu tertipten bir mühlet sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde Laf Meydan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün bütün gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” ismi altında her Yıl yapılmasını Teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu Teklif kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir