geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. 24. Geleneksel Kumluca Tarım ve Seracılık Festivali Başladı

24. Geleneksel Kumluca Tarım ve Seracılık Festivali Başladı

admin admin -
12 0

’24. Klâsik Kumluca tarım ve Seracılık Festivali’ başladı. Yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiği şenlikle Yörük kültürünün jenerasyondan kuşağa aktarılması hedefleniyor.

Dünyadaki ve Türkiye’deki Yörüklerin bir ortaya geldiği Klasik Kumluca tarım ve Seracılık Şenliği, dün akşam Yörük çadırlarının kurulması ve Yörük ateşinin yakılmasıyla başladı.

Festivalin açılışına, Kumluca Belediye Lideri Mustafa Köleoğlu ve eşi Nurgül Köleoğlu, CHP İlçe Lideri Arif Kocacık, DÜZGÜN Parti İlçe Lideri Bekir Bircan, Saadet Partisi İlçe Lideri Ergün Eren, Deva Partisi İlçe Lideri Veysel Akın ve Deva Partisi Milletvekili Adayı Cengiz Akkın, sivil cemiyet örgütü temsilcileri ve Fazla sayıda Kumlucalı vatandaş katıldı.

Yörük Göçü ile Kumluca’da Yörüklerin yaylaya göçlerini canlandıran vatandaşlar, Yörük kıyafetleri ve geçmişte kullanılan tarım aletleriyle Gödene Caddesi’nden Karatepe Stadyumu’na yürüdü. Deve, eşek, at, köpek üzere hayvanlar ve geçmişte kullanılan tarım aletleriyle Türlü Ömür gereçlerin sergilendiği aktiflik, vatandaşlardan İlgi gördü. Temsili Yörük Göçü’nün akabinde kurulan çadırları Fazla sayıda vatandaş ve turist ziyaret etti.

Yörük çadırlarını da ziyaret eden reis Köleoğlu, vatandaşlarla ve çocuklarıyla sohbet etti. Köleoğlu, “Tüm çadırlarımızın tam ortasında bir otağımız var, bu otağımızın önünde Yörük ateşimizi yaktık ve Yörük Göçü’müzün temsili olarak başlamasına bugün vesile olduk” dedi.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir